Sadaļas Sadaļas

Rīgas perfomances festivāls šogad tiešsaistē pētīs rituālus un mītus

No 11. līdz 13. jūnijam tiešsaistē notiks trešais Rīgas performances festivāls “Starptelpa”, ko rīko Latvijas performances mākslas centrs. Šogad tā tēma – “Rituāls un mīts”. Jau tradicionāli festivāls piedāvās izvērstu un daudzveidīgu programmu, fokusējoties gan uz dzīvo performanci, gan performances hibrīdajām formām, informēja festivāla organizatori.

Pagājušajā gadā festivāls nenotika pandēmijas dēļ, savukārt šogad, pielāgojoties situācijai, organizatori festivālu īstenos tiešsaistes formātā, straumējot festivāla saturu Latvijas Performances mākslas centra "Facebook" profilā. Šī gada festivāla tēma – “Rituāls un mīts”. Festivālā piedalīsies mākslinieki no 18 valstīm – Dānijas, Krievijas, Vācijas, Polijas, Korejas, Spānijas, Somijas, Zviedrijas, Francijas, Ukrainas, Baltkrievijas, Lielbritānijas, ASV, Nīderlandes, Japānas, Brazīlijas, Izraēlas un, protams, Latvijas. Latviju pārstāvēs tādi performances mākslinieki kā Dāvis Valbaks, Beatrise Anda Ozoliņa, Undīne Trapenciere, Dārta Drava, Justīne Vaivode, Anna Maskava, Laura Šterna, Laura Feldberga, Jelena Glazova, Arvis Kantiševs un Andris Indāns. Festivālā paredzētas arī diskusijas ar ārvalstu partneriem, viena no tām – par pedagoģiskajiem izaicinājumiem performances mākslā.

“Kolektīvie mīti, simboli un rituāli ir veidojuši mūs kā cilvēci, ir neiespējami pat iedomāties, kādi mēs būtu bez tiem,”

norādīja Latvijas Performances mākslas centra direktore Laine Kristberga, “šī joma jau ilgstoši ir sociālo zinātņu, it īpaši sociālantropoloģijas, uzmanības lokā, taču tā sniedz bagātīgu materiālu arī starpdisciplinārajai izpētei. Mēs pat nepamanām, ka, piemēram, rituāli, ir ne tikai mūsu senču, bet arī mūsu pašu ikdienas daļa. Daudzi no mums pēdējā gada laikā ir piedzīvojuši pandēmijas radīto ikdienas rituālu maiņu, gūstot iespēju pārliecināties, cik ļoti ievainojami varam būt, kad sabrūk ierastība. Festivāla laikā mēs iesim dziļi iekšup šajā teritorijā un aicinām arī jūs kļūt par mūsu ceļabiedriem.”

“Rituālā, tāpat kā performancē, vienlaicīgi mijiedarbojas ķermenis, laiks, telpa, kā arī pats iesaistītais cilvēks ir klātesošs kā reāla, autentiska būtne.

Ne velti performances mākslas klasiķi – Jozefs Boiss, Marina Abramoviča un Hermanis Ničs savā radošajā praksē atsaucas arī uz dažādu tautu mītiem un rituālajām praksēm. Performances māksla un rituāls savstarpēji ir ļoti saistīti, jo viss norisinās pa īstam, tiek veiktas autentiskas darbības, lai pieredzētu konkrēto mirkli un sasniegtu reālu rezultātu,” uzsvēra viena no festivāla dalībniecēm, māksliniece Anna Maskava (Latvija).

Šī gada festivāla atklāšana paredzēta 11. jūnijā pulksten 17.00 Latvijas Performances mākslas centra "Facebook" platformā, bet pulksten 17.10 skatītājiem būs iespēja vērot mākslinieku Annas Maskavas, Andra Indāna, Dāvja Valbaka un Arvja Kantiševa performances “Ouroboros elpa” tiešraidi no RISEBA H2O6 kvartāla.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Skatuve
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt