Kultūras ziņas

Taps garākais latviešu dziesmu ieraksts

Kultūras ziņas

Pēdējais vilciens uz Maskavu

LNB noslēdzas izrāžu-lasījumu cikls «Lasām Latvijā»

Izrāžu-lasījumu ciklā «Lasām Latvijā» - Merķelis

Otrdien, 14. novembrī, plkst. 18.30 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Konferenču centrā notiks laikmetīgā izrāžu-lasījumu cikla “Lasām Latvijā” piektais lasījums. Tas veltīts Garlība Merķeļa grāmatai “Latvieši, sevišķi Vidzemē filosofiskā gadu simteņa beigās” un norit Latvijas valsts simtgades pasākumu programmas ietvaros. Ieeja bez maksas.

Apgaismības ideju iespaidā uzrakstītais Garlība Merķeļa (1769–1850) darbs “Latvieši, sevišķi Vidzemē filosofiskā gadu simteņa beigās” ieguvis kanonisku statusu kā pirmais literārais darbs, kas iepazīstināja Eiropu ar latviešiem. Polemiskais darbs nebija domāts zemniekiem – latviešiem, bet gan vācu lasītājiem. Šis latviešu nacionālajai pašapziņai būtiskais sacerējums latviski pirmo reizi tika iespiests tikai 1905. gadā, kad grāmata ieguva jaunu spēku 1905. gada revolūcijas noskaņās. Taču jau 19. gs. pirmajā pusē Merķeļa sacerējums latviski tika pavairots un izplatīts brāļu draudzes rokraksta tradīcijā.

Lasījuma režisors Valters Sīlis par iestudējuma centrālo jautājumu: “Mani arvien ir interesējis tas, kā šis teksts izveidoja mūsu, latviešu, apziņu par to, kas mēs esam, un vēl vairāk – kā tas mūs pašus padarīja par tiem, kas mēs esam. Merķeļa apgalvojumi – patiesi vai nepatiesi, – bet kļuva par daļu no mūsu identitātes.”

Izrāžu-lasījumu cikla mākslinieks ir Uģis Bērziņš. “Latviešus” kopā ar skatītājiem lasīs aktieris Toms Veličko. Izrādi papildinās vēsturnieka, LNB pastāvīgās ekspozīcijas “Grāmata Latvijā” kuratora Gustava Strengas komentārs.

Izrāžu-lasījumu ciklā tiek izmantotas LNB pastāvīgajā ekspozīcijā “Grāmata Latvijā” skatāmas vai ar tās tēmām saistītas grāmatas. “Lasām Latvijā” ar laikmetīgu skatuves līdzekļu palīdzību atklāj, kā grāmatas un lasīšanas process gadsimtu gaitā veidojis Latvijas teritorijas iedzīvotāju identitāti, kā grāmatas palīdzējušas nokļūt līdz valsts idejai un tās īstenošanai, kā valsts liktenis atspoguļojas grāmatās. Izrāžu cikla veidotājus interesē ne tikai izvēlēto grāmatu saturs, bet arī to radīšanas, izdošanas un lasīšanas apstākļi, kā arī lasīšanas process kā performatīvs akts.

Jau vēstīts, ka šogad LNB notiek piecas izrādes-lasījumi, bet 2018. gada sākumā būs iespēja vienas nedēļas garumā noskatīties visus iestudējumus.

Ekspozīcijā “Grāmata Latvijā” apskatāms J. Pulana 1849. gada “Latviešu” latviskojums rokrakstā. 14. novembrī ekspozīcija atvērta no plkst. 10.00 līdz 17.00.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt