Kultūras ziņas

(Zīmju valodā). Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

Fotomuzejs jau 30 gadus iepazīstina ar Latvijas fotomākslas vēsturi

Ģertrūdes ielas teātrī tapusi "savāda lekcija" par sievietes ķermeni un sabiedrību

Ģertrūdes ielas teātrī top izrāde kā veltījums pēcpadomju sievietes ķermenim

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ģertrūdes ielas teātrī 16. maijā pirmizrādi piedzīvos savāda lekcija "Piecas dziesmas – pasauli apdzīvojot". Jaunās mākslinieces Laimas Jaunzemas pirmā Latvijā veidotā izrāde būs personisks veltījums pēcpadomju sievietes ķermenim, informē teātra pārstāvji.

"Kas veido mūsu izpratni par normu un kādu lomu tajā spēlē sabiedrībā valdošie varas un kontroles mehānismi? Kā paaudzēs pārmantotie priekšstati un vērtības ietekmē mūsu spēju tuvoties tiem, kas normas kritērijiem neatbilst? Kam un kad nepieciešama mūsu empātija?" vaicā izrādes veidotāji.

Lekcijizrāde "Piecas dziesmas – pasauli apdzīvojot" ir personisks piemiņas stāsts un veltījums pēcpadomju sievietes ķermenim, kas mudina iztaujāt priekšstatus par normalitātes, empātijas un piederības nozīmi ģimenē un plašākas sabiedrības kontekstā. Izmantojot ķermeni un balsi kā galvenos izteiksmes līdzekļus, Laima Jaunzema seko dažādu paaudžu sieviešu ķermeņa pārvērtībām, lai pārdomātu sarežģītās attiecības, kurās veidojamies un pārveidojamies kopā ar pasauli mums apkārt.

"Izrāde balstīta manā pieredzē attiecībās ar citām sievietēm," atklāj izrādes veidotāja. "Latvijā ir jūtama neiecietība ne tikai sieviešu starpā, bet arī sava ķermeņa uztverē, kas bieži ir noklusēta un pasīvi agresīva. Tā ir sarežģīta tēma, par kuru ir grūti runāt. Nedrošība lēmumu pieņemšanā, savu spēju apšaubīšana un bailes no īstas vai iedomātas autoritātes ir daļa no dziļāka vēsturiskā kultūrsociālā mantojuma," atzīst māksliniece, aicinot skatītājus piedzīvot pasauli ķermeniski un solidarizēties ar tiem, kas nespēj iekļauties pastāvošajā sistēmā.

Laima Jaunzema ir latviešu māksliniece, kura absolvējusi SNDO ("School for New Dance Development") laikmetīgās dejas horeogrāfijas studiju programmu Amsterdamas Mākslas universitātes Teātra un dejas akadēmijā un dibinājusi iekļaujošas izglītības platformu "Curving the Dance". Mākslinieces interesi par ķermeni kā mediju veidojusi vēlme izzināt uztveres un komunikācijas plaisas publiskas intimitātes brīžos.

Izrāde tapusi ar Valsts kultūrkapitāla fonda, Rīgas domes un mobilitātes programmas "Culture Moves Europe" finansiālu atbalstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti