«Homo Novus» izrāde «Liecinieku tribīne». Saullēktā pie dižozola liecina koklētāja Laima Jansone

15. septembrī saullēktā, pulksten 6.30, pie "Duntes ozolu" dižozola Ozolu ielā, notiek starptautiskā jaunā teātra festivāla "Homo Novus" izrāde "Liecinieku tribīne", kurā uzstājas jeb liecina koklētāja Laima Jansone. Tekstu izrādei radījusi dzejniece Agnese Krivade.

Agnese Krivade

traumās (ozolam)

pa zālāju tuvojas divas odzes un saka:
kas ir šī aukstā uguns, kas dedzina mūsu dvēseļu nolauztās rokas
kas ir šie vecie pirksti, kas grābājas debesīs
 
sapnī viņš bija bambuss un kustējās kā liesma
gaiši mēneši, gaišas jūras,
kas ir šī stingusī upe
 
tikai pie akmens,
saka saknes
vienīgi dziļāk augsnē mūs ievedīs mūsu dejošana
vienīgi dziļāk sapnī
 
pa zālāju tuvojas divas odzes:
kas ir šī senā delna

 

Holocēnā laikmeta kāpu valni, kas kilometra garumā stiepjas gar Duntes ielu no Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas, jau izsenis sauc par Ozolaini. Šajā vietā atrodas vislielākās un plašākās veco ozolu audzes Rīgā. Ozoli stādīti 1720. gadā pēc Rīgas iekarošanas ar Krievijas cara Pētera Lielā rīkojumu. 1976. gadā šeit atradās galvenokārt slēgta armijas teritorija, kurā auga 18 dižkoki un daudzi dižkoku kandidāti, kas tika iekļauti dabas aizsargājamo koku sarakstā. Armijas virsnieki stāstījuši, ka vecie ozoli dodot milzīgi lielu zīļu ražu, ar kuriem tiekot izbarotas cūkas saimnieciskajā daļā, un solījuši dižkokus neizcirst. 2017. gada februārī šeit tika nocirsts dižozols, kura apkārtmērs pārsniedza četrus metrus, jo arboristi iesnieguši atzinumu, ka stumbrs no augšas līdz apakšai ir iztrupējis un tāpēc vecais koks ir bīstams. Dabas pieminekli sazāģējot gabalos, atklājās, ka  teiktais nav patiesība, – stumbrs no augšas līdz pašai apakšai bija blīva, viendabīga koksne ar daudzām gadskārtām.

Par projektu "Liecinieku tribīne"

Vai klausīšanās var palīdzēt saprast, kur mēs esam? Projekts "Liecinieku tribīne" pulcē klausītājus netipiskās pilsētas vietās – pie ūdenstilpēm vai daļēji ierobežotām, aizliegtām un aizmirstām teritorijām, lai pirmatskaņotu darbus, kurus iedvesmojuši senas vai nesenas pagātnes un nākotnes stāsti.

Festivāla laikā dažādās Rīgas vietās – no Bolderājas pludmales līdz dižozola pakājei Sarkandaugavā – tiek uzslietas tribīnes, kurās skatītāji līdzās dzejniekiem un mūziķiem varēs noklausīties īpaši šīm vietām veltītus skaņdarbus.

Projekta idejas autori ir Madeleina Flinna un Tims Hamfrijs no Austrālijas, dramaturģiju veidojusi Santa Remere. Skaņdarbus radījuši un dažādās vietās Rīgā izpildīs mūziķi – grupa "Parks" (Toms Vītiņš, Uģis Vītiņš), grupa "Alejas" (Kirils Ēcis, Spāre Vītola, Reinis Žodžiks), Andris Indāns, Laima Jansone, Ieva Saliete, Oļesja Kozlovska, Jēkabs Nīmanis, Maksims Šenteļevs, Anastasija Isakova un Sarma Gabrēna kā arī dzejnieki – Sergejs Timofejevs, Elvīra Bloma, Ilmārs Šlāpins, Fjodors Dzevaltovskis, Agnese Krivade, Inga Gaile.

Projekts aicina kļūt par lieciniekiem sarežģītās vēstures un kultūras caurvītām vietām, ieklausoties to nākotnē.

Tiešraides LSM

Sabiedrisko mediju portālā LSM.lv un satura atskaņotājā Replay.lv būs skatāmas sešas "Liecinieku tribīnes" tiešraides.

9. septembrī pulksten 17.00 Daugavgrīvas pludmalē pie Bolderājas kuģu remonta rūpnīcas liecina grupa "Alejas", savukārt pulksten 19.00 turpat pludmalē liecina Toms Vītiņš & Uģis Vītiņš.

10. septembrī pulksten 17.00 bijušo radiosignāla traucētājtorņu atrašanās vietā Pērnavas ielā 6 liecina skaņu mākslinieks Andris Indāns.

15. septembrī saullēktā, pulksten 6.30, pie "Duntes ozolu" dižozola Ozolu ielā 5 kopā ar skatītājiem liecina koklētāja Laima Jansone.

16. septembrī saulrietā, pulksten 19.30, Lielajos kapos pie Klijānu ielas liecina komponiste Oļesja Kozlovska kopā ar Jāni Frīdenfeldu (trompete) un Sarmu Gabrēnu (čells).

Savukārt 17. septembrī pulksten 18.00 pie bijušās LPSR Komunistiskās partijas Centrālkomitejas ēkas Elizabetes ielā 2 liecina mūziķi Jēkabs Nīmanis, Maksims Šenteļevs kopā ar skatītājiem.

Pēc tiešraides beigām "Liecinieku tribīnes" ieraksti LSM.lv un Replay.lv būs pieejami vienu mēnesi.

Skaties ierakstus

Vairāk

Festivāls "Homo Novus"

Starptautiskais jaunā teātra festivāls "Homo Novus" Rīgā un reģionos norisināsies no 2021. gada 8. līdz 18. septembrim. Šogad festivāla fokuss ir nenoteiktība dažādos ideju laukos, kuru kliedē nosacīti pašsaprotamas lietas, kas jaunajos apstākļos kļuvušas par vērtību – cilvēcisks kontakts, klātbūtne, pieskāriens vai apziņa, ka arī vienatnē neskaitāmos veidos tomēr esam saistīti ar citiem. Festivālu "Homo Novus" rīko Latvijas Jaunā teātra institūts.

Īpaša uzmanība šogad un turpmāk festivālā tiks pievērsa izrāžu pieejamībai.

Programmā iekļauti darbi, kas paredzēti arī nedzirdīgiem skatītājiem, teksta izrādes, kuras varēs pieredzēt cilvēki ar redzes traucējumiem, un izrāde, kas notiks ar tālruņa starpniecību, kuru var apmeklēt ikviens, neizejot no mājām. Katrai izrādei mājaslapā un katalogā ir norādīta informācija par izrādes un vietas pieejamību, bet, savlaicīgi piesakoties, organizatori centīsies nodrošināt iespēju apmeklēt izrādi arī skatītājiem ar specifiskām piekļuves prasībām.

Vairāki notikumi festivālā ir bezmaksas. Festivāla centrs atrodas Vidzemes tirgū, Brīvības ielā 90, kur norisināsies meistarklases un citi satelītpasākumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti