Tautas deju ansamblis «Teiksma» 75. jubilejā radījis uzvedumu «Trejdeviņas spēles»

Kā rodas deja? Uz šo jautājumu ar spēlēšanos, ālēšanos, prieku, dzīvo mūziku un meistarīgu dejotprasmi 75 gadu jubilejas uzvedumā "Trejdeviņas spēles" atbildēs tautas deju ansamblis "Teiksma". Uzvedums skatītājus priecēs 10. decembrī pulksten 18.00 Ķīpsalas hallē. Radošā komanda – horeogrāfs Jānis Ērglis, režisors ­Reinis Suhanovs un komponists Juris Vaivods, informēja Tautas deju ansambļa (TDA) "Teiksma" pārstāvji.

Uzvedumā "Trejdeviņas spēles", kas ir veidots arī kā veltījums Deju svētku 75. jubilejai, dalībnieki izspēlēs un izdejos stāstu par to, kur rodamas saknes skatuviskajai dejai. "Vai ikdienišķās ainās par ābolu lasīšanu dārzā vai rāšanos ar mazo negantnieku, kurš izmanīgi nočiepis kādus jēpīšus, var jau saskatīt iezīmes etnogrāfiskajam "Pirkstiņdancim"? Izrādās – var!" teic TDA "Teiksma" pārstāvji. "Šādas un vēl daudzas citas sadzīviskas situācijas "Teiksmas" mākslinieciskajam vadītājam un horeogrāfam Jānim Ērglim 60. jubilejas gadā kalpojušas par iedvesmas avotu, radot jaunu horeogrāfisko materiālu trejdeviņām deju spēlēm uzvedumā."

"Deju tapšanas process ir piepildīts ar asprātībām un amizēšanos, un mēs atkal varam justies kā bērni – dejot un spēlēties vienlaikus," tā par uzvedumu smejot saka paši ''teiksmieši''. Par to gādā arī režisors Reinis Suhanovs, ar kuru "Teiksmas" saimei veiksmīga sadarbība izveidojās kopš 70 gadu jubilejas izrādes. Šoreiz, strādājot pie uzveduma teatrālās puses, režisors dejotājiem uzlicis jaunu izaicinājumu – izspēlēt teatrālas etīdes un aiznest stāstu līdz skatītāju rindām ar nepierastiem mākslinieciskiem līdzekļiem.

Par uzveduma muzikālo pusi gādās komponists Juris Vaivods, kurš radījis vēl nedzirdētas aranžijas pazīstamām tautas melodijām un sacerējis jaunus skaņdarbus. "Trejdeviņās spēlēs" tos izspēlēs pazīstamie mūziķi Kristīne Kārkle-Kalniņa (vijole), Edgars Kārklis (dūdas, akordeons), Mārtiņš Linde (sitamie instrumenti), Ilze Grunte (akustiskā ģitāra, mandolīna), Pēteris Liepiņš (basģitāra), Andis Klučnieks (flautas, stabules) un Latvīte Cirse (kokle). 

""Teiksmā" allaž lielā cieņā ir bijusi sižetiskā deja. Ne velti ansamblis tiek dēvēts par deju laboratoriju – šeit eksperimentē gan ar zināmo, gan ievieš jaunas idejas. Uz deju uzvedumu teiksmieši aicina skatītājus ierasties savlaikus, jo dejotāji izpaudīsies ne tikai uz skatuves, bet arī pirms koncerta, – būs dažādi interaktīvi un asprātīgi pārsteigumi," atklāja ansambļa pārstāvji.

Uzvedumā piedalīsies visu paaudžu "Teiksmas" dejotāji – TDA "Teiksma", vidējās paaudzes deju kolektīvi "Teiksma" un "DeTeiksma", "Teiksmas" studija un bērnu deju ansamblis "Teiksmiņa".

Uzvedumu rīko "BT 1 Music".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti