Kultūras ziņas

Trīs pirmizrādes vienā vakarā

Kultūras ziņas

Mistiska komēdija «Trīs šūpolēs»

LNSO un Latvijas Radio koris atklāj sezonu

Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris prezentē sezonas programmu

Latvijas Nacionālā simfoniskās orķestra (LNSO) pārstāvji 19. septembrī iepazīstināja ar 2019./2020. gada sezonas programmu. Īpaša loma tika piešķirta sezonas atklāšanas koncertam 20. septembrī Lielajā ģildē, kurā LNSO uzstāsies ar vienu no izcilākajiem vijoļspēles virtuoziem Franku Pēteru Cimmermani, paziņojumā medijiem informē LNSO.

“Man ir liels prieks un pagodinājums uzstāties kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri un jo īpaši ar manu draugu Andri Pogu. Pirmo reizi Latvijā biju 1981. gadā, un manās mājās joprojām glabājas tēva iegādātā Doma baznīcas glezna. Tādēļ man ir vēl lielāks prieks uzstāties pie jums un izpildīt vienu no pasaules izcilākajiem vijoļkoncertiem,” paziņojumā saka vācu mūziķis un vijoļspēles virtuozs Franks Pēters Cimmermanis.

LNSO galvenais diriģents un mākslinieciskais vadītājs Andris Poga iezīmēja, ka pirmo reizi orķestra vēsturē šajā sezonā darbosies rezidējošā komponiste – Gundega Šmite.

“Uzaicinot rezidējošo komponistu, vēlējāmies fokusēties uz viena autora vārdu ilgākā laika periodā. Izlases veidā esam pirmatskaņojuši daudzu komponistu darbus un turpināsim to darīt, bet žēl, ka bieži vien šie darbi tiek atskaņoti tikai vienreiz. Izvēloties rezidējošo komponistu, pirmkārt, varam ieskatīties komponista personībā caur dažādu mūzikas žanru prizmu. Otrkārt, tā ir iespēja vēlreiz atskaņot jau uzrakstītus skaņdarbus,” paziņojumā atklāj Poga.

Šīs sezonas komponiste Gundega Šmite, kura ikdienā mitinās Grieķijā, iepazīstina ar darbu, kuru atskaņos atklāšanas koncertā: “Rīt tiks pirmatskaņots mans simfoniskais opuss, kas grieķu valodā rakstās ar diviem, bet latviešu valodā ar četriem burtiem – Eosa. Eosa ir rītausmas dieviete. Manuprāt, debesis ir visskaistākās tieši laikā, kad saule lec, taču man šķiet, ka svarīga ir ne tikai šī skaistā, krāsainā debesu un saules saspēle, ko esmu aprakstījusi savā partitūrā. Man rītausma šķiet saistoša, jo tā saistās ar cerību, tas ir tāds pozitīvs lādiņš, kuru es vēlos iedot visiem klausītājiem.”

Jaunajā sezonā kopā ar LNSO solista lomā uzstāsies arī jaunais un talantīgais vijolnieks Daniils Bulajevs, kurš šogad uzvarējis starptautiskajā Šēntāles vijolnieku konkursā Vācijā, vecuma grupā no 15 līdz 17 gadiem.

Kopā ar LNSO Bulajevs spēlēs 21. decembrī Dzintaru koncertzālē, koncertā “LNSO, Vivaldi un Pjacolla”, kā arī 28., 29. un 30. decembrī “LNSO Vecgada koncerts ar Kseniju Sidorovu” Lielajā ģildē.

25. oktobrī kopā ar LNSO uz skatuves kāps pašmāju iemīļotais pianists Andrejs Osokins, kurš izpildīs īpaši viņam un LNSO komponēto Jura Karlsona skaņdarbu “Otrā simfonija orķestrim un klavierēm”.

Bērnus no 5 līdz 11 gadu vecumam orķestris priecēs ar koncertcikla “LNSO un LeNeSOns” 12. sezonu. Tajā paredzēti četri koncerti, kuros bērni varēs iepazīties ar klasisko mūziku, kas rakstīta vai piemērota tieši bērniem, uzzināt par dažādiem orķestra mūzikas instrumentiem un piedalīties radošās darbnīcās. Katra programma tiek iestudēta un izrādīta gan latviešu, gan krievu valodā. Sezonas pirmais LeNeSOna koncerts “LeNeSOns un “Bērnības rīti”” norisināsies 28. septembrī.

Netiks aizmirsts arī par jauniešiem un tiem, kuri klasisko mūziku sāk iepazīt no jauna. 17. oktobrī pl. 19.00 Lielajā ģildē aizsākies koncertcikls “Simfoniskais hits ar Goran Gora”, kurā Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris un mūziķis Goran Gora jauniešus iepazīstina ar klasiskās mūzikas hitiem, kā arī nelielas izrādes formātā – ar šo hitu autoriem. Pirmais koncerts veltīts Pētera Čaikovska “Romeo un Džuljeta”. 2019./2020. gada sezonā pavisam norisināsies četri koncerti sērijā “Simfoniskais hits ar Goran Gora”.

Sezonas otrajā pusē LNSO turpinās piedāvāt gan izglītības programmu bērniem un jauniešiem, gan sadarbojoties ar tādiem izciliem mūziķiem kā Vestardu Šimku, Elīnu Šimku, Daumantu Liepiņu, Žanu Klodu Kazadesī, Vasīliju Sinaiski un daudziem citiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Mūzika
Kultūra
Jaunākie
Interesanti