Nacionālās bibliotēkas digitalizēto grāmatu portāls – brīvā piekļuvē līdz 14. aprīlim

Līdz 14. aprīlim vai ilgāk, ja ārkārtējās situācijas laiks tiks pagarināts, ikvienam, neatkarīgi no ģeogrāfiskās atrašanās vietas, pieejams Latvijas Nacionālās digitālās bibliotēkas (LNDB) grāmatu portāls. Tajā lasāmas ap 10 000 komerciālajā apritē neesošu grāmatu – no 16. gadsimta līdz 21. gadsimta sākumam, medijus informē Nacionālās bibliotēkas pārstāvji.

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) pamatuzdevums ir nacionālās literatūras krājuma veidošana, mūžīga glabāšana un tā ilglaicīgas pieejamības nodrošināšana. Valsts ārkārtējās situācijas apstākļos, kad fiziska piekļuve krājumam nav iespējama (bet tā īpaši nepieciešama studentiem, pētniekiem, mācībspēkiem), LNB turpina pildīt savas funkcijas, nodrošinot sabiedrību ar daļu nacionālā grāmatu krājuma digitālā formātā.

Daļēji tas kļuvis iespējams, pateicoties AKKA/LAA (Autortiesību un komunicēšanās konsultāciju aģentūra / Latvijas Autoru apvienība) izsniegtajai licencei un Kultūras ministrijas (KM) atbalstam.

Grāmatu portālā ietilpst:

  • izdevumi, kuru izsniegšana lasītājiem, apdraud grāmatu fizisko stāvokli – galvenokārt līdz 19. gadsimta (ieskaitot) un 20. gadsimta sākumā izdoti darbi, kuri LNB krājumā ir vienā vai dažos eksemplāros;
  • nozīmīgākie darbi par Latvijas vēsturi un kultūru, tai skaitā. trimdā izdotie;
  • ievērojamu latviešu literatūras klasiķu nozīmīgākie darbi (tai skaitā kopotie raksti, nozīmīgāko darbu pirmizdevumi), arī bērnu literatūras klasika;
  • nozīmīgākie darbi atsevišķās/konkrētās nozarēs, sākot no 19. gadsimta līdz mūsdienām, tai skaitā uzziņu literatūra, gadagrāmatas.

LNB pārstāvji norāda: LNB apzinās, ka esošās licences ietvaros nav ieguvusi visu grāmatu portālā pieejamo darbu autoru piekrišanu, tāpēc aicina tos autorus un/vai izdevniecības, kuriem ir iebildumi pret darba publicēšanu brīvā pieejā ārkārtējās situācijas laikā, sazināties ar LNB, sūtot e-pastu uz adresi: [email protected]

LNB pievienojusies arī KM informatīvajai kampaņai #Ēkultūra, piedāvājot attālināti izmantot kopskaitā 12 LNDB kolekcijas, kā arī vairāk nekā 20 pilntekstu ārvalstu abonētās datubāzes, Nacionālo enciklopēdiju, kā arī lekciju, diskusiju, konferenču, lasījumu un cita veida audio un video saturu LNB sociālajos tīklos.

Šobrīd brīvā piekļuvē pilnā apjomā pieejama LNDB periodisko izdevumu krātuve Periodika.lv.

Laikā līdz 14. aprīlim LNB paredzētie publiskie pasākumi nenotiks un LNB apmeklētājiem būs slēgta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Literatūra
Kultūra
Jaunākie
Interesanti