Kultūra un ārkārtējā situācija. Mākslinieki tiešsaistē piedāvā filmas, koncertus, lasījumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Lai palīdzētu mazināt koronavīrusa izraisītās slimības “Covid-19” izplatību un atbalstītu visus, kas izvēlas palikt mājās, mākslinieki un kultūras iestādes gan Latvijā, gan citur pasaulē piedāvā baudīt koncertus, kino un lasījumus tiešsaistē.

Kino

Filmu studija "Deep Sea Studios" un režisors Matīss Kaža piedāvā bez maksas noskatīties trīs filmas.

Īsfilmā “Meierholda lidojums” Jaunā Rīgas teātra aktieris Kaspars Znotiņš iejūtas krievu avangarda teātra režisora Vsevoloda Meierholda lomā.

Režisora Gunta Bojāra dokumentālā filma “Vīrietis un dālijas” vēsta par jaunu vīrieti, kurš pēc mammas nāves cenšas tikt galā ar atstāto mantojumu – dāliju kolekciju. Filma ieguvusi “Lielo Kristapu” kategorijā “Gada debija”.

Starptautiski apbalvotā Matīsa Kažas dokumentālā filma “Vienu biļeti, lūdzu” ir stāsts par Nikiju Kokrenu – Ņujorkas aktīvāko teātra apmeklētāju. Šī indiešu izcelsmes kundze katru dienu pēdējos 25 gadus noskatās vismaz vienu teātra izrādi.

Par simbolisku samaksu tiešsaistē iespējams noskatīties arī nesen pirmizrādi piedzīvojušo Matīsa Kažas pilnmetrāžas dokumentālo filmu "Klejotāji".

Filma "Klejotāji"
Filma "Klejotāji"

Kinorežisore Krista Burāne skatītājiem piedāvā savu dokumentālo filmu triloģiju par trīs Latvijas teātra ainā nozīmīgiem māksliniekiem.

Filma “Māra” seko līdzi teātra režisores Māras Ķimeles attiecībām ar vecomammu, dēlu un darbu, dokumentējot teātra kā nereālas realitātes tapšanu ne tikai uz skatuves, bet arī ikdienas dzīvē. Komponists Jēkabs Nīmanis par darbu pie filmas saņēma "Lielo Kristapu" kategorijā "Labākais mūzikas autors"

Filma “Pasaka par tukšo telpu”, par kuru Burāne saņēma “Lielo Kristapu” kā labākā dokumentālās filmas režisore, stāsta par izcilo Eiropas scenogrāfu un pedagogu Andri Freibergu, kurš savu pašportretu rada uz skatuves kā izrādes «Andris Freibergs» scenogrāfiju. Viņš izspēlē sevi kā vietu, kurā gandrīz astoņdesmit gadus ir bijis laiks spožiem panākumiem, traģiskiem zaudējumiem, dzimšanai, nāvei un sapnim par ideālās tukšās telpas radīšanu, kura sevī ietvertu vienlaicīgi visu un neko, galu un sākumu. Filmu ar subtitriem angļu valodā iespējams noskatīties studijas "VFS Films" "Vimeo" kontā. "VFS Films" plāno tuvākajā laikā skatītājiem piedāvāt arī citas savas filmas.

Filmas "Piektais Hamlets" galvenais varonis, 86 gadus vecais režisors Oļģerts Kroders, Valmieras Drāmas teātrī Šekspīra "Hamletu" iestudē ceturto reizi. Filma seko līdzi režisora ikdienai, izrādes mēģinājumiem un aicina uz sarunu viņa četrus Hamletus – Rihardu Rudāku, Ivaru Stoninu, Jāni Makovski un Ivo Martinsonu. Oļģerta Krodera un viņa aktieru dzīves kļūst arī par Latvijas vēstures un dažādu paaudžu likteņa lieciniecēm.

Koncerti

Berlīnes Filharmonija slēgusi durvis līdz 19. aprīlim, tāpēc orķestris visiem interesentiem atvēris savas digitālās durvis. Līdz 31. martam iespējams reģistrēties bez maksas un iegūt 30 dienu biļeti, kas ļaus piekļūt Filharmonijas digitālajam saturam. Klausītājiem pieejami vairāk nekā 600 orķestra koncerti, tai skaitā 15 koncerti, kas spēlēti orķestra jaunā galvenā diriģenta Kirila Petrenko vadībā. Digitālajā koncertzālē pieejami arī video ieskati orķestra aizkulisēs: dokumentālās filmas par orķestra vēsturi, mūziķu un diriģentu portreti un orķestra izglītības programmas projekti.

13. martā Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris lēma neatcelt ieplānoto koncertu “Mālera piektā un RIX”, tā vietā spēlējot programmu tukšā zālē Lielajā ģildē un priekšnesumu translējot tiešraidē.

Koncerta ieraksts joprojām pieejams – arī portālā LSM.lv. Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris un diriģents Andris Poga izpilda izcilā austriešu komponista Gustava Mālera Piekto simfoniju, savukārt franču komponista Olivjē Greifa Četrkāršā koncerta “Nāvesdeja” lasījumā orķestrim un diriģentam pievienojas klavieru kvartets ''RIX''.

Klavieru kvartets RIX
Klavieru kvartets RIX

Opera

Savas durvis apmeklētājiem līdz 31. martam slēgusi arī Metropoles opera Ņujorkā, tā vietā ik dienu piedāvājot noskatīties vienu no operas “Live in HD” cikla iestudējumiem. Katru dienu skatītajiem būs iespējams tiešraides translācijā un 20 stundas pēc tam noskatīties kādu no Metropoles operas spožākajiem uzvedumiem. Pirmā translācija – 16. martā, kad opera piedāvās 2010. gada “Karmenas” izrādi ar Latvijas operdziedātāju Elīnu Garanču titullomā.

Arī Vīnes Valsts opera ik dienas piedāvās skatītājiem kādu izrādi no saviem arhīviem. Jau sākot ar 15. martu, operas straumēšanas vietnē pieejami pirmie iestudējumi. Ar dažiem izņēmumiem tiešsaistes programma būšot tāda pati, kāda bija plānota operas dzīvā programma.

Teātri

Latvijas Nacionālais teātris apņēmies – ja skatītāji nevar nākt uz teātri, tad teātris nāks pie skatītājiem.

Līdz 14. aprīlim, kamēr teātris slēgts, teātri un teatrālus stāstus Nacionālais teātris centīsies piegādāt tiešsaistē. Teātra podkāsts “Klausies Nacionālo” ieved teātra jaunākās sezonas iestudējumu aizkulisēs. Pieejamas sērijas arī par pašiem jaunākajiem iestudējumiem – “Lepnums un aizspriedumi”, “Tukšais zieds”, “Dzīvnieks”.

Izrāde "Dzīvnieks"
Izrāde "Dzīvnieks"

Lai dzīve mājās nekļūtu pārāk vienmuļa un garlaicīga, trupa “Kvadrifrons” piedāvā grāmatas videolasījumus. Projektam izvēlēts tematisks literārais darbs – Džovanno Bokačo noveļu krājums “Dekamerons”, kurā jauni cilvēki, būdami karantīnā, izklaidējas, stāstot cits citam stāstus un dziedot dziesmas.

Katru dienu – sākot no 15. marta līdz ārkārtējās situācijas beigām – pulksten 19.00 “Kvadrifrons” sociālajos tīklos publicēs video ar vienu noveli no “Dekamerona”, kuru lasīs “Kvadrifrona” komandas biedri, draugi, radi un paziņas.

Līdzīgu lasīšanas projektu uzsācis Jaunais Rīgas teātris – “JRT lasa grāmatas mājās”. Arī aktieris Gundars Āboliņš no sava grāmatplaukta izvēlējies Džovanno Bokačo “Dekameronu”.  Ik dienu no pulksten 15.00 Jaunā Rīgas teātra “Vimeo” kontā klausītāji varēs atrast jaunākos lasījumus. Ievads un 1. lasījums jau pieejams.

Sabiedrisko mediju arhīvs

Izolācija no sabiedriskiem pasākumiem ir iespēja ielūkoties arī sabiedrisko mediju arhīvā, lai noskatītos aizmirstus raidījumus un nokavētas filmas. Nekaitīgākais veids, kā pavadīt šo pandēmijas laiku. Izbaudiet šo apstāšanos un piepildiet laiku ar labu literatūru, raidījumiem un filmām! Iedvesmai – Evas Johansones izlase.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti