Kultūras rondo

Luksemburgas latviešu koris „Meluzīna” aktīvi gatavojas Dziesmu svētkiem

Kultūras rondo

RMM aicina ceļojošā izstādē iepazīt rakstnieku rokrakstu enerģiju

Cirks mainās: Mūsdienu cirka pedagoģija un cirka robežas izrādēs

Cirka dienās - izrādes, starptautiska konference un publiskas sarunas

Lai svinētu cirka mākslas klātbūtni pasaulē un Latvijā un uzsvērtu cirka izglītības būtisko nozīmi šīs mākslas attīstībā, 10. – 12. aprīlī Rīgas cirks rīko Cirka dienas.

Trīs dienu laikā notiks divas izrādes, starptautiskas meistarklases cirka producentiem, Baltijas-Ziemeļvalstu cirka tīkla (Baltic Nordic Circus Network, BNCN) dalīborganizāciju sanāksme, kā arī starptautiska publiska konference par cirka izglītību.

Šogad ar dažādiem pasākumiem pasaulē tiek svinēta cirka 250 gadu jubileja – tieši tik ilgs laiks ir pagājis kopš 1768. gada, kad anglis Filips Estlijs (Philip Astley) izveidoja moderno (jeb to, ko saucam par tradicionālo) cirku. Arī Rīgas cirka ēkai šogad jubileja – pirms 130 gadiem, 1888. gada decembrī notika pirmā izrāde īpaši cirka vajadzībām būvētajā mūra ēkā. Rīgas cirks jau kopš saviem pirmsākumiem ir bijusi pievilcīga un skatītāju iemīļota vieta. Šobrīd ir izsludināts ēkas atjaunošanas metu konkurss, taču cirks joprojām ir klātesošs un aktīvs kultūras dzīvē.

Cirka dienu laikā skatītāji varēs redzēt divas dažādu žanru izrādes. 10. aprīlī mākslas telpā Zuzeum gaidāms īpašs notikums – akadēmiskās mūzikas un laikmetīgā cirka sinerģija koncertizrādē “Robežas”. Pie Arvo Perta mūzikas, ko atskaņos čellists Ēriks Kiršfelds un pianists Ventis Zilberts, uzstāsies igauņu gaisa akrobāte Grēte Grosa.

Par to, ka mūsdienīgs cirks var uzrunāt gados jaunus skatītājus, varēs pārliecināties 12. aprīlī Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Teātra mājā “Zirgu pasts”, noskatoties izrādi “Citroni un medus”. Grēte Grosa šeit uzstāsies kopā ar somu mākslinieku Juhu Mati Eskelinenu. Izrādās, ka tieši bez vārdiem – ar akrobātiku un mūziku var vislabāk izstāstīt, kā saglabāt draudzību, aizrautību un prieku. Izrāde tapusi projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros un paredzēta sākumskolas un pamatskolas vecuma bērniem.

Pēc abām izrādēm notiks publiskas “Sarunas par cirku” – šī ir brīnišķīga iespēja aprunāties ar māksliniekiem.

Producenti, mākslinieki, pedagogi, politikas veidotāji, profesionāļi un citi interesenti aicināti piedalīties un izzināt dažādus mācību modeļus, metodes un programmas, kā arī iepazīties ar akadēmiskiem pētījumiem un šī brīža iedvesmojošākajiem projektiem starptautiskā konferencē par cirka izglītību, kas notiks 12. aprīlī LKA Teātra mājā “Zirgu pasts”. Konferencē būs iespēja redzēt un dzirdēt tādus cirka jomas profesionāļus kā Mikko Rinnevuori (Mikko Rinnevuor, Somija), Stīvenu Desanžēru (Steven Desanghere, Beļģija), Klāru Normanu (Clara Norman, Zviedrija) un Astrīdu Šornu (Astrid Schorn, Vācija). Konferenci rīko VSIA Rīgas cirks sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmiju, Baltijas-Ziemeļvalstu cirka tīklu, "Manegen" (Zviedrija), Stokholmas dejas un cirka universitāti (DOCH / Uniarts), "CircusInfo Finland" (Somija), "Salpaus" (Somija), Somu jaunatnes cirka asociāciju (FI) un "Circomedia" (Apvienotā Karaliste).

Interesenti aicināti pieteikties uz konferenci līdz 6. aprīlim. Pieteikties iespējams šeit.

“Rīgas cirks mainās, un mūsu mērķis ir piedāvāt kvalitatīvas un daudzveidīgas cirka izrādes, kā arī attīstīt rezidenču un izglītības programmu. Vienlaikus Cirka dienu notikumi: izrādes, starptautiska izglītības konference un Baltijas-Ziemeļvalstu cirka tīkla sanāksme, viesi, dalībnieki un skatītāji ir jubilejas gada cienīgs atgādinājums, ka Rīga jau šobrīd ir viens no cirka centriem Eiropas kartē,” norāda Rīgas cirka valdes locekle Ināra Kehre.

Cirka dienas atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds un Rīgas dome.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt