Filma vēsta par amerikāņu kodolfiziķi un nereti par "atombumbas tēvu" dēvēto Robertu Openheimeru. Nolans filmas scenāriju ir balstījis autora Kaja Bērda un vēsturnieka Mārtina Šervina sarakstītajā grāmatā "Amerikāņu Prometejs", kas saņēmusi Pulicera balvu.
Kinodarbs, kurš varēja dižoties ar 13 nominācijām, tika arī pie balvas par labāko otrā plāna lomu, kuru atveidoja Roberts Daunijs jaunākais, novērtējums gūts arī par filmas montāžu, operatora darbu un oriģinālo mūziku. Filma iepriekš triumfēja arī "Zelta globusu" ceremonijā un ieguvusi visvairāk BAFTA balvu nominācijas.
Par labāko aktrisi atzīta filmas "Nabaga radības" ("Poor things") galvenās lomas atveidotāja Emma Stouna, kura ieguva savu otro "Oskaru" (apbalvota kā labākā aktrise par 2016. gada filmu "La la Landa: Kalifornijas sapņi").
"Nabaga radības" balvu ieguva arī par labāko scenogrāfiju, grimu un kostīmu dizainu.
Arī šī Jorga Lantima filma bija līdere "Oskara" nomināciju sarakstos ar 11 nominācijām, iepriekš plūcot laurus prestižos kino festivālos – pagājušā Venēcijas kinofestivālā saņemta galvenā godalga – "Zelta lauva", kā arī "Zelta globuss".
"Oskaru" par labākās otrā plāna aktrises lomu saņēma filmas "Atstātie" ("The Holdovers") zvaigzne Davaina Džoja Rendolfa.
Savukārt balvu par labāko dokumentālo filmu ieguva Ukrainas filma "20 dienas Mariupolē", kas ataino Krievijas nežēlīgo iebrukumu pilsētā.
Filmas režisors ukraiņu žurnālists Mstislavs Černovs kopā ar kolēģiem gandrīz mēnesi pavadīja Krievijas armijas aplenktajā Mariupolē un, riskējot ar dzīvību, pasaulei pavēstīja šausminošo realitāti.
"Ir pagājuši teju divi gadi, kopš Mariupole ir okupēta, un katru dienu mēs domājam par to un par citām pilsētām. Filma ataino visas pilsētas, kuras tikušas iznīcinātas. Tas ir atgādinājums pasaulei apstādināt šo iebrukumu," intervijā BBC sacījis Černovs.
Atzinību izteica arī Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, sakot, ka šī "Oskara" balva ir ļoti svarīga uzvara visai Ukrainai un ka šīs traģiskās liecības nedrīkst aizmirst.
"Šis ir Ukrainas vēsturē pirmais "Oskars". Un es esmu pagodināts. Bet, iespējams, es būšu pirmais režisors uz šīs skatuves, kurš teiks, kaut es nekad nebūtu uzņēmis šo filmu," teica Černovs.
"Es vēlos, kaut es varētu šo apmainīt pret to, ka Krievija nekad neuzbrūk Ukrainai, nekad neieņem mūsu pilsētas. Ka Krievija nenogalina desmitiem tūkstošu manu ukraiņu. Ka tiktu atbrīvoti visi ķīlnieki, visi karavīri, kuri aizsargā savu zemi, visi civiliedzīvotāji, kuri tagad atrodas cietumos."
"Bet es nevaru mainīt vēsturi. Es nevaru mainīt pagātni. Bet mēs visi kopā, jūs - daži no talantīgākajiem cilvēkiem pasaulē - varat raudzīties, lai patiesība gūst virsroku. Un ka Mariupoles iedzīvotāji un tie, kas atdeva savu dzīvību, nekad netiks aizmirsti. Kino veido atmiņas un atmiņas veido vēsturi. Tāpēc paldies visiem un paldies visiem. Paldies Ukrainai. Slava Ukrainai!"
Britu režisora Džonatana Gleizera vēsturiskā holokausta drāma "Interešu zona" ("The Zone of Interest") "Oskara" balvas ceremonijā ieguva labākās starptautiskās filmas titulu.
Filma "Kritiena anatomija" ("Anatomy of a Fall") ieguva balvu par labāko oriģinālscenāriju, bet "Amerikāņu fikcija" ("American fiction") – par adaptēto scenāriju.
Par labāko animācijas filmu "Oskara" balvas ceremonijā atzīta japāņu animatora Hajao Mijadzaki filma "Zēns un gārnis" (The Boy and the Heron").
Tikmēr pērnā gada pelnošākā filma "Bārbija" ieguva vienu "Oskara" balvu – par labāko oriģināldziesmu "What Was I Made For?", kuras autori ir Billija Ailiša un viņas brālis Fineass O'Konels.
Desmit kategorijās nominētā Martina Skorsēzes filma "Ziedu mēness slepkavas" ("The Killers of the Flower Moon") ar Leonardo Di Kaprio, Robertu De Niro un Liliju Gledstounu galvenajās lomās nesaņēma nevienu "Oskaru". Tāpat arī septiņās kategorijās nominētā Bredlija Kūpera romantiskā drāma "Maestro" par Leonarda Bernsteina dzīvi ceremonijā palika bez godalgām.
Nacionālā kino centra (NKC) direktore un kinokritiķe Dita Rietuma atzina, ka šie bija visai prognozējami un paredzami "Oskari", tomēr neiztika arī bez pārsteigumiem. Kā negatīvu izbrīnu viņā raisīja filmu "Ziedu mēness slepkavas" un "Maestro" "pilnīga ignorance". Lai arī Emma Stouna, viņasprāt, bija pelnījusi "Oskaru" par savu virtuozo un ekscentrisko tēlojumu filmā "Nabaga radības", balvu noteikti bija pelnījusi arī "Ziedu mēness slepkavas" aktrise Lilija Gladstouna, kas ir pirmā nominētā Amerikas pamatiedzīvotāja.
Dita Rietuma pauda gandarījumu arī par Ukrainas pirmo "Oskaru", novērtējot režisora Mstislava Černova jaudīgo runu, kurā viņš sacīja, ka "vēlētos, lai nekad viņam šo filmu nebūtu bijis jāfilmē". Būtiskus divus "Oskarus" – kategorijās "par labāko starptautisko filmu" un "par labāko skaņu" – saņēma arī vēsturiskā drāma "Interešu zona", sacīja NKC direktore.
Visus "Oskara" balvas ieguvējus var apskatīt šeit.
96. ASV Kinoakadēmijas balvas nominanti
Gada labākā filma
- "American Fiction"
- "Anatomy of a Fall
- "The Holdovers"
- "Killers of the Flower Moon"
- "Maestro"
- "Oppenheimer"
- "Past Lives"
- "Poor Things"
- "The Zone of Interest"
Sasniegums režijā
- "Anatomy of a Fall" – režisore Žistīne Triē (Justine Triet)
- "Killers of the Flower Moon" – režisors Mārtins Skorsēze (Martin Scorsese)
- "Oppenheimer" – režisors Kristofer Nolans (Christopher Nolan)
- "Poor Things"– režisors Jorgs Lantims (Yorgos Lanthimos)
- "The Zone of Interest" – režisors Džonatans Gleizers (Jonathan Glazer)
Labākā starptautiskā filma
- "Io Capitano" (Itālija)
- "Perfect Days" (Japāna)
- "Society of the Snow" (Spānija)
- "The Teachers' Lounge" (Vācija)
- "The Zone of Interest" (Apvienotā Karaliste)
Labākā pilnmetrāžas animācijas filma
- "The Boy and the Heron"
- "Elemental"
- "Nimona"
- "Robot Dreams"
- "Spider-Man: Across the Spider-Verse"
Labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma
- "Bobi Wine: The People's President"
- "The Eternal Memory"
- "Four Daughters"
- "To Kill a Tiger"
- "20 Days in Mariupol"
Labākais aktieris galvenajā lomā
- Bredlijs Kūpers (Bradley Cooper) filmā "Maestro"
- Kolmens Domingo (Colman Domingo) filmā "Rustin"
- Pols Džamati (Paul Giamatti) filmā "The Holdovers"
- Kilians Mērfijs (Cillian Murphy) filmā "Oppenheimer"
- Džefrijs Raits (Jeffrey Wright) filmā "American Fiction"
Labākā aktrise galvenajā lomā
- Anete Beninga (Annette Bening) filmā "Nyad"
- Lilija Gledstouna (Lily Gladstone) filmā "Killers of the Flower Moon"
- Sandra Hillere (Sandra Hüller) filmā "Anatomy of a Fall"
- Kerija Maligana (Carey Mulligan) filmā "Maestro"
- Emma Stouna (Emma Stone) filmā "Poor Things"
Pilns nominantu saraksts pieejams balvas mājaslapā.
ASV Kinoakadēmijas biedri balsoja par nominantiem katrs savā kategorijā – aktieri par aktieriem, montāžas režisori par montāžas režisoriem utt. Savukārt labākās pilnmetrāžas animācijas filmas, labākās starptautiskās filmas un labākās īsmetrāžas spēlfilmas kategorijā par nominantiem balsoja akadēmijas biedri no dažādām grupām. Par nominantiem gada labākās filmas kategorijā balsot varēja visi akadēmijas balstiesīgie biedri.
Kā norādīja Kinoakadēmijas pārstāvji, šogad vēlētāju aktivitāte bijusi rekordaugsta un saņemtas balsis no akadēmijas biedriem 93 valstīs.