Kultūras rondo

Iedvesmojoties no Krišjāņa Barona, izveidots "mūsdienu Baronu ceļš"

Kultūras rondo

Mārtiņš Eihe teātrī “Joriks” vēlas apvienot latviešu un krievu trupu vienā ansamblī

LMA modes skati šogad varēs vērot tiešsaistē

LMA studentu modes skates tiešraidē kolekcijas prezentēs 20 jaunie mākslinieki

Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) studentu modes skate šogad notiks 26. augustā, un to pirmo reizi translēs tiešraidē no Latvijas Mākslas akadēmijas. Šogad tērpu kolekcijas skatītāju uzmanībai piedāvās 20 jaunie modes mākslinieki, demonstrējot savu interpretāciju par modi kā daudzpusīgu radošās izpausmes veidu, kas, mijiedarbojoties ar mākslu un telpu, simboliski attēlo atgriešanos pie pamatvērtībām jeb akadēmijas rūpīgi lolotajiem dārgumiem, informēja LMA pārstāvji.

Vēstures liecības, pagātnes atmiņas, paaudžu mantojums, bērnības dienu elki, feminisms, neglītais skaistums, mutācijas un Covid-19 ietekme – šie ir daži no motīviem, kas kalpojuši par iedvesmu studentu radītajām tērpu kolekcijām. “Arī šogad tās turpinās pārsteigt ar radošo izpildījumu un dažbrīd provokatīviem risinājumiem, apspēlējot aktuālās ikdienas un avangarda modes tendences un neatstājot vienaldzīgu nevienu,” sola LMA.

Uz mēles tiks demonstrēti masīvi un abstrakti silueti, asimetriski piegriezumi, smalkas detaļas, plūstošas līnijas un dažādu toņu, faktūru un materiālu kombinācijas.

Dalība modes skatē ikvienam studentam ir īpašs notikums, tāpēc par šo iespēju ik gadu cīnās desmitiem jauno dizaineru. Tomēr pēc rūpīgas kolekciju izvērtēšanas akadēmijas pasniedzēju komisija ir izvēlējusies 20 daudzsološākos jaunos modes māksliniekus, kuri mēneša izskaņā prezentēs savu veikumu plašākai auditorijai. Viņu vidū ir bakalaura līmeņa 1. kursa studentes Loreta Asermane, Madara Indriksone, Laura Kreivina, Milēna Emīlija Seržante un Alise Šutova; 2, kursa studentes Odrija Buša, Anna Jurjāne, Sigrija Mintika, Laura Luīze Valtere, Laine Rozenšteina un Milana Felīcija Semjonova; 3. kursa studentes Elīna Siliņa un Adele Norvele, 4. kursa studenti Sanita Kapeika, Vitālijs Kondraščuks, Ilze Muciņa un Karlīne Anete Nagliņa, kā arī maģistra līmeņa pirmā kursa studentes Anna Gulbe un Una Pūpola un 2. kursa studente Agnese Eiduka-Zīle.

“Izvēlēties starp visu talantīgo studentu veikumu šogad bija īpaši grūts uzdevums, un daudzas aktuālas un filigrāni atspoguļotas idejas diemžēl paliks aiz kadra.

Radot kolekcijas attālinātos studiju apstākļos, topošie modes mākslinieki ieguldīja pasakainu darbu un visus savus resursus – gan psiholoģiskos un garīgos, gan arī materiālos –, kas pamato nepieciešamību rezultātu prezentēt plašam skatītāju lokam modes skates tiešraides, digitālās izstādes, kā arī digitālā bukleta formātos. Visas 20 kolekcijas ir īsts mākslas darbs, kas apliecina jauno modes dizaineru talantu, mērķtiecību un profesionalitāti,” komentē LMA Modes mākslas katedras vadītāja Māra Binde.

No kreisās: Agnese Narņicka, Ilze Muciņa un Una Pūpola

"Vienmēr gadās, ka daži paši atsakās, jo jūt, ka nav gatavi. Izvēlēties nekad nav viegls process, protams, pasniedzēji cenšas būt objektīvi, vērtēt gan darba rezultātu, gan attieksmi pret darbu," Latvijas Radio raidījumā “Kultūras Rondo” skaidroja LMA docente Agnese Narņicka.

Darbs pie kolekcijas skatei sācies jau pagājušā mācību gada sākumā, bet kolekcijas ideja parasti rodas vēl ātrāk, stāstīja jaunās modes mākslinieces Ilze Muciņa un Una Pūpola.

Unas Pūpolas kolekcija saucas “Ārpus biroja”, un tai raksturīgi, ka tērpa augšdaļa kontrastē ar apakšdaļu.

"Ņemot vērā, ka es nāku no finanšu un biznesa pasaules, pirms uzsāku savas gaitas modē, man šī kolekcija ir veltīta biznesa sievietei. Pirmām kārtām, viņas ikdiena bija tā, kas iedvesmoja kolekcijas tapšanu," atklāja Una Pūpola.

Viņa norāda, ka kolekcija "Ārpus biroja" nav saistīta ar Covid-19 laiku, bet vairāk ar tehnoloģiju ienākšanu mūsdienu dzīvē, jo tagad biznesa sievietei, kurai līdz šim tikšanās ar partneriem nozīmēja atrasties tiešā kontaktā, biežāk notiek video zvani un video konferences.

"Tīri praktiski mēs viņu redzam līdz pusei. Vairāk šīs prasības apģērbam, etiķetei, ko pieprasa konkrētā vide, attiecas līdz pusei.

Līdz ar to mana dāma var ģērbties solīdi un ievērojot biznesa etiķeti tikai augšpusē, savukārt apakšu atstājot pilnīgi brīvi, teiksim, treniņbiksēs, kas atvieglo dienas gaitas," skaidroja Una Pūpola.

Savukārt Ilzes Muciņas kolekciju sauc "Sapņu spēks”. "Es tieši pētīju savus sapņus, kāpēc mēs sapņojam, kur mēs dodamies, kad aizmiegam. Mana kolekcija ir vairāk avangardiska. Covid-19 laiks man iedeva iespēju pasapņot, patulkot savas izjūtas un tehnikas, domājot par sapņiem, ne konkrēti par biznesa gaitām vai pielietojamo modi," stāstīja Ilze Muciņa.

Raksturojot studentus, kas izvēlas apgūt modi, kopumā, Agnese Narņicka atklāja, ka studenti kļūst ar katru jaunu kursu arvien atvērtāki un viņi ļoti labi un ātri spēj iegūt jaunu informāciju. Tāpat viņi labprāt vēlas apgūt jaunas iemaņas, ir pašpārliecinātāki un varbūt skaidrāk apzinās savu mērķi.

Modes skati tiešraidē 26. augustā pulksten 19.00 varēs vērot portālā LSM.lv kā arī LMA digitālajā platformā virtuaal.lma.lv. Tā šovasar īpaši radīta par godu pirmajai virtuālajai studentu diplomdarbu izstādei “Svaiga gaļa kritikai 2020”, kas aizvien ir pieejama apskatei.

2020. gada LMA studentu modes skati atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds un Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments; organizē Latvijas Mākslas akadēmija. Modes skates vizuālās identitātes autors ir grafikas dizainers un dizaina stratēģis Matīss Zvaigzne.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt