Raidījumā “Kas notiek Latvijā?” veselības ministrs Daniels Pavļuts klāstīja, ka tā dēvētās operatīvās vadības grupas (OVG) izstrādātā “brīvlaišanas pakete”, kas iever dažādus atvieglojumus, bija sagatavota jau izskatīšanai valdības sēdē, taču pašreizējā situācijā to apstiprināt nebija iespējams. Pēc viņa teiktā, otrdienas valdības sēdē OVG dots jauns uzdevums izstrādāt “omikrona scenāriju”, kas ietvertu kādu rīcības plānu jaunajos apstākļos. Tas noteikti nav viegls uzdevums, jo arī veselības ministrs Daniels Pavļuts atzina, ka prognozēt jaunā vīrusa paveida tālāko izplatību un ietekmi uz veselības aprūpi būs ļoti grūti.
“Valstī ir krīze. Pasaulē ir krīze. Un diemžēl šajā jau divus gadus ilgajā procesā atkal ir kārtējais pavērsiens, kurš nograuj jebkādas cerības uz paredzamību,” sacīja Pavļuts.
Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra zinātniskais asistents Ņikita Zrelovs bija vēl tiešāks, atklāti norādot, ka ārkārtas situācijas atcelšana šādā situācijā ir blefs, jo vīruss turpmāk izplatīsies ar eksponenciālu pieaugumu. To varot apstiprināt arī viņa kolēģis epidemiologs Ņikita Trojanskis.
Valdība lemšanu par dzīvi pēc 11. janvāra atlikusi uz nākamā gada sākumu, lai gan sākotnēji, pēc Pavļuta teiktā, šo jautājumu vajadzēja izlemt jau otrdienas, 21. decembra Ministru kabineta sēdē. Tas, ka to nevarēs izlemt vēl pirms Ziemassvētkiem, kļuva skaidrs jau pirmdien valdību veidojošo partiju sadarbības padomes sēdē un OVG sanāksmē.
Tomēr valdības piesardzība attiecībā uz nākotni pēc 11. janvāra, kad vajadzēja beigties ārkārtas situācijai, mazliet disonē ar pašas pieņemto lēmumu pagarināt restorānu un krogu darba laiku Jaungada vakarā. Veselības ministrs Daniels Pavļuts gan taisnojās, ka viedokļi valdībā atšķiras un viņš pats nav atbalstījis šādu ieceri. Pašreizējais ierobežojumu līmenis Latvijā, pēc viņa teiktā, ir ļoti augsts, un citas valstis, kas omikrona kontekstā tagad pastiprina dažādus drošības pasākumus, to dara no sākotnēji daudz zemākām pozīcijām.
Savukārt Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas prezidents Jānis Naglis norādīja, ka lēmums atļaut lielajiem tirdzniecības centriem darboties arī nedēļu nogalēs faktiski ir ļāvis šajā jomā panākt izlīdzinājumu ar Lietuvu un Igauniju, kur šādu ierobežojumu nav. Līdz ar to cilvēkiem vairs nenāksies braukt uz mūsu kaimiņvalstīm, jo iepirkties viņi varēs arī brīvdienās.
Pavļuts gan piebilda, ka lielveikali sestdienās un svētdienās strādās zaļajā režīmā, tātad piekļuvi tiem nodrošinot tikai ar Covid-19 sertifikātiem, turklāt uz vienu cilvēku, ja vien viņš nemaldās, jābūt 25 brīviem kvadrātmetriem veikala platības.
Satiksmes ministrs Tālis Linkaits turpretim ar nožēlu konstatēja, ka nesaprātīgo lēmumu atcelšanas process Latvijas valdībā ir ļoti lēns. Par laimi, veselības ministrs Daniels Pavļuts valdības sēdē pret to neesot iebildis un savu īpašo viedokli nav izteicis. Uzņēmējs Jānis Naglis ar gandarījumu konstatēja, ka lēmums atvērt veikalus samazinās bezjēdzīgo “migrāciju” uz Lietuvu un Igauniju, kaut vai lai iegādātos Ziemassvētku dāvanas.
KONTEKSTS:
Valdība sēdē otrdien, 21. decembrī, nolēma, ka kafejnīcas gadumijā varēs strādāt pēc plkst. 23 – visu nakti. Šis lēmums, kā arī atļauja tirdzniecības centriem strādāt arī brīvdienās un svētku dienās raisījis veselības aprūpes ekspertu bažas. Viņi ir neizpratnē, kādēļ nolemts pieņemt šos atvieglojumus laikā, kad pieņemas spēkā Covid-19 omikrona paveida izplatība. Epidemiologu prognozes liecina, ka daudz lipīgākā Covid-19 vīrusa omikrona paveida izplatības dēļ sliktākajā gadījumā vienlaikus slimnīcās varētu ārstēties līdz apmēram 6500 pacientu.