Kas notiek ar 2024.gada valsts budžeta projektu un Nacionālās drošības koncepciju?

Arvils Ašeradens, Viktors Valainis, Kaspars Briškens, Igors Rajevs, Atis Švinka, Jānis Siksnis, Nauris Puntulis, Liāna Langa, Danuta Dembovska

Jānis Domburs 27. septembris, trešdiena 21:15

Aptaujā premjera kandidātu Lembergu vairāk atbalsta krievvalodīgie, Kariņu un Pabriku – turīgākie, Pīlēnu – kurzemnieki

Zaļo un Zemnieku savienības virzīto Ministru prezidenta amata kandidātu Aivaru Lembergu par pilnībā piemērotu vai drīzāk piemērotu valdības vadītāja amata pienākumu pildīšanai pārsvarā atzīst cilvēki, kas ģimenē runā krievu valodā un kuri savu ienākumu līmeni raksturo kā zemu un vidēji zemu. Tikmēr “Jaunās Vienotības” virzīto līdzšinējo premjeru Krišjāni Kariņu par piemērotu šim amatam biežāk uzskata tie, kas ģimenē runā latviešu valodā, publiskajā sektorā strādājošie un respondenti ar vidēji augstiem vai augstiem ienākumiem. "Apvienotā saraksta" kandidātu, uzņēmēju Uldi Pīlēnu par piemērotu valdības vadītāja amatam salīdzinoši biežāk atzīst Kurzemē mītošie respondenti, taču starp populārāko sarakstu kandidātiem viņš izceļas ar to, ka lielai daļai aptaujāto bijis grūti pateikt, vai viņš ir piemērots vai nepiemērots Ministru prezidenta amatam.  

To liecina pēc raidījuma “Kas notiek Latvijā?” pasūtījuma tapusī aptauja, kuru laika posmā no šā gada 23. līdz 26. septembrim veica tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS.

Aptaujā Lembergu, kuru pirmās instances tiesa pērn atzina par vainīgu koruptīvos noziegumos, par pilnībā piemērotu Ministru prezidenta amata pienākumu veikšanai atzina 39,6%, bet par drīzāk piemērotu – 28,3% respondentu, kuri ģimenē sarunājas krievu valodā. Tikmēr to respondentu vidū, kuru sarunu valoda ģimenē ir latviešu valoda, Lembergu par pilnībā piemērotu uzskata 11,6% aptaujāto, bet par drīzāk piemērotu – 13,7% aptaujāto.

Jau vēstīts, ka no divpadsmit politisko partiju un to apvienību virzītajiem Ministru prezidenta amata kandidātiem par piemērotākajiem šī amata pienākumu veikšanai aptaujātie atzinuši Ventspils domes deputātu Lembergu, līdzšinējo valdības vadītāju Kariņu, kā arī līdzšinējo aizsardzības ministru Arti Pabriku. Viņa pārstāvētais saraksts “Attīstībai/Par!” 14. Saeimas vēlēšanās nepārvarēja 5% barjeru.

Kariņu par pilnībā piemērotu Ministru prezidenta amata pienākumu veikšanai aptaujā atzinuši 21,1% aptaujāto, kas ģimenē runā latviešu valodā. Vēl 27,5% viņu uzskata par drīzāk piemērotu šim amatam. Otrais populārākais šo respondentu vidū ir bijis Pabriks – viņu par pilnībā piemērotu valdības vadītāja pienākumu veikšanai atzinuši 11,3% respondentu, bet vēl 34,5% – par drīzāk piemērotu.

Starp populārākajiem kandidātiem Kariņš izceļas ar to, ka viņu par piemērotu valdības vadītāja amatam biežāk atzīst cilvēki ar vidēji augstiem vai augstiem ienākumiem. Proti, par pilnībā piemērotu viņu uzskata 20,2% aptaujāto, bet par drīzāk piemērotu – 31,4% aptaujāto ar augstiem ienākumiem. Savukārt starp respondentiem ar vidēji augstiem ienākumiem pašreizējo premjeru par pilnībā piemērotu amata pienākumu veikšanai atzīst 24%, bet par drīzāk piemērotu – 27,3% aptaujāto.

Tikmēr “Apvienotā saraksta” kandidātu Uldi Pīlēnu par pilnībā piemērotu Ministru prezidenta pienākumu veikšanai atzinuši 9,4% respondentu, kas ģimenē runā latviešu valodā, bet vēl 24,4% viņu uzskata par drīzāk piemērotu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti