Vides fakti

Atkritumi

Vides fakti

Kukaiņu dzīve vasarā

Vasaras jaunumi Zooloģiskajā dārzā

Zooloģiskajā dārzā sadzimuši mazuļi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Rīgas Zooloģiskajā dārzā vasarā sastrādāts tik tiešām daudz dažādu jaunumu. Ir daudz mazuļu, kā arī ir gaidāma kāda liela, grandioza atvēršana. 

"Nu, jaundzimušo ir pietiekami daudz – zebrām ir mazulis, tagad tāds paaudzies, jau tāds apaļīgs. Tālāk, pundurēzelīšiem ir mazulis, baltpurna briežiem ir sadzimuši mazuļi, nu tie jau tādi pusaudži. Patiesībā jau tad, kad piedzimst briedēns vai zebrēns, tad neviens netic, ka tas ir noticis vakar, jo tas mazais jau ir liels," stāsta Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza speciālists Māris Lielkalns.

Dosimies pie kāda mazuļa, kurš nesen kā ir izšķīlies, bet nekāds mazais vairs nav.

"Patiesībā šobrīd apmeklētājiem ir unikāla iespēja, jo atkal var redzēt melnos grifus. Viņus nevarēja redzēt vasarā, jo viņi bija aizņemti, viņu ģimenē auga viens mazulis. Rekur augšā, nu pēc mazuļa viņš gan vairs neizskatās, bet vienalga ir mazulis. Šobrīd tas mazulis ir paaudzies jau krietni, praktiski jau liela putna izmēros, vecāki jau ir nomierinājušies, un tagad arī apmeklētāji var apskatīties, kādi viņi ir," skaidro speciālists. "Putns ir krietni iespaidīgs, tā svars var sasniegt 10-15 kilogramus, bet spārnu plētums ir vairākus metrus plats."

Melnie grifi nebrīvē vairojas ļoti reti, šogad pasaules zoodārzos ir izšķīlušies un izauguši vien 10, no tiem divi Latvijā. Zoodārzi cenšas šos mazuļus palaist brīvā dabā, un pagājušajā gadā tas veiksmīgi izdevās.

"Pagājušā gada mazuļi devās uz Balkāniem, uz Bulgāriju, tur ir projekts, kura rezultātā šie grifi tiek izlaisti brīvā dabā. Viņiem pašiem tiek dota iespēja nolidot no platformas un mēģināt uzsākt dzīvi savvaļā, un jāsaka, ka abiem mūsu grifiem tas ir izdevies ļoti labi, jo tie ir vienīgie, kuri ir izdzīvojuši no pagājušajā gadā izlaistajiem putniem. Viens bija aizlidojis uz Irānas – Irākas robežu, kas ir 1800 kilometru no izlaišanas vietas, otrs savukārt dzīvojās pa Grieķijas dienvidiem. Tagad abi ir atlidojuši atpakaļ – viens ir Turcijā, bet otrs uz Austrijas pierobežu," stāsta Lielkalns

Šis gads arī lūšiem ir bijis visnotaļ veiksmīgs, jo vienā metienā ir piedzimušas trīs lūsenītes. Tā kā Zooloģiskais dārzs nav bezizmēra liels, tad jaunos dzīvnieciņus nākas atdot citiem zooloģiskajiem dārziem. Tā ir savstarpējā sadarbība.

Ja jau mazuļi, tad ejam apskatīt vēl kādu, kurš gan cītīgi no mums cenšas paslēpties.

"Kamēr ir silts, tikmēr mazie pērtiķēni kalitriksi atrodas vasarnīcā, kad būs auksts, tad pārcelsies atpakaļ uz ziemas mītni ķenguru mājā, kur arī būs apskatāmi," stāsta Lielkalns. 

Patiesībā mazie kalitriksi piedzimst diezgan lieli – to svars ir viena ceturtā daļa no mammas svara. Nereti piedzimst pat divi. 

"Dienvidamerikas pērtiķēniem ir raksturīgi tas, ka mazuļu audzināšana sākumā ir mammas pārziņā pirmās pāris nedēļas. Pēc tam viss, papuci, nāc strādāt! Un viņš praktiski uzņemas visas rūpes," atklāj speciālists.

Viens liels un nozīmīgs jaunums zooloģiskajā dārzā, kā zināms, būs "Āfrikas savanna", ko atklās oktobra otrajā pusē un kurā dzīvos žirafes, zebras, antilopes, pērtiķi un daudz kas cits. Kopējā savannas platība būs 1,7 hektāri. Savannā ganīsies arī dikdiki.

"Dikdiki ir mazākās antilopes pasaulē. Svars apmēram trīs līdz septiņi kilogrami, savukārt izmērs apmēram pusmetrs, bet, kā jau kārtīgai antilopei, ir arī kārtīgi ragi. Papucim ir kārtīgi ragi. Mammām savukārt ragu nav, bet ir smuks cekuliņš virs galvas," stāsta Lielkalns.

Bet nu dosimies pie 25 gadus jaunām dāmām, lūk, Galapagu bruņurupuči, kuri var dzīvot pat līdz 150 gadiem, un jau 19 reizi šīs dāmas tika svērtas.

"Trīne, kas ir lielākais bruņurupucis, ir nedaudz pieaugusi svarā, pielikusi vienu kilogramu, tagad sver 117 kilogramus. Čelsija ir mazliet ieturējusi diētu un nometusi divus kilogramus, tagad - 90 kilogrami," atklāj Lielkalns.

Tas, ka svars nav būtiski mainījies, ir labi, jo šajā vecumā nevajadzētu ne pieņemties, ne kristies svarā. Šogad pirmo reizi tika svērts arī pirms diviem gadiem uz Rīgas Zooloģisko dārzu atceļojušais Daumantiņš.

"Nosvērām arī vienu citu bruņurupuci – Āfrikas piešrupuci. Šis rupucis svēra 41,5 kilogramus, tas ir pieaugums par septiņiem kilogramiem, jo viņš ir vēl tajā vecumā, kad vajag kārtīgi augt. Pieaudzis Āfrikas piešrupucis var svērt līdz 105 kilogramiem, bet šie te Galapagu bruņurupuči krietni vairāk - 150 kilogramus un vēl bišķi vairāk," norāda speciālists.

Arī ziemeļbriedis Elmo ir noberzis ragiem ādiņu un ir gatavs rudens sezonai – kā nekā tuvojas riesta laiks. Tik daudz jaunumu un mazuļu, ka pašiem jānāk un jāskatās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti