Salacā sarūk lašu un taimiņu lomi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Copmaņi sūrojas, ka ar katru gadu Salacā mazumā iet lašu un taimiņu lomi. To pierāda gan licenču pirkšanas vietā Salacgrīvā nodotās atskaites, gan arī aprīļa nogalē notikušās sacensības makšķerēšanā ar spiningu un mušiņmakšķeri.

Sacensībās, acīmredzot zinot, kādas ir iespējas tikt pie loma, šogad piedalījās uz pusi mazāk dalībnieku nekā pērn - 37. Rezultāti bija ļoti pieticīgi – tikai astoņi noķēra pa zivij un par „Lašu karali” nācās kronēt alūksnieti Andreju Maksimovu - vienīgo, kurš vispār todien noķēra lasi. Pagājušogad loms bija 19 dalībniekiem.

Sarunā ar Vidzemes zvejnieku biedrības pārstāvjiem Jāni Brantu, Aigaru Pūsildu un Imantu Dambi mēģinot noskaidrot, kāpēc lašveidīgo zivju lomi Salacā samazinās - viņi atcerējās, ka savulaik zvejnieku kolhoza „Brīvais vilnis” Kuivižu brigāde vien gadā nozvejoja 25-30 tonnu lašveidīgo, bet tagad visā Latvijā Rīgas līča piekrastē un upēs lašu nozveja gadā ir aptuveni 8 tonnas. Viens no pamatiemesliem ir tas, ka Salaca aizaug, trūkst lašu berzes – lašiem nārstošanai nepieciešamas straujteces ar oļainu upes gultni. Vīri vēl atceras, kā kādreiz kolhoza zvejas brigāde irdinājusi upes gultni. Tiesa, „zaļie” ir īstenojuši pāris projektus Salacas tīrīšanā – pirms pāris gadiem attīrīti divi hektāri upes teritorijas, Salacas ravēšana notika arī 2006. gadā. Bet ar atsevišķiem projektiem ir par maz, tas jādara regulāri.

Kā šo zivju lieli ienaidnieki tiek minēti arī mazajās upītēs nekontrolēti savairojušies ūdri, kas barojas ar lašveidīgajiem. Tāpat savu paņem malu zvejnieki. Pēc sarunbiedru domām, pārlieku daudz noķer arī spiningotāji. Spiningot atļauts no gada sākuma līdz 30. aprīlim Ja savulaik bija bargākas ziemas un upe aizsala, tad vismaz tajā laikā zivis nenoķēra. Pēdējos gados Salaca neaizsalst. Tiesa, arī spiningotāji sūdzas par lomu trūkumu. To zina stāstīt licenču tirgotāja Salacgrīvā Svetlana Kalniņa. 2013. gadā viņa pārdevusi 1009 atļaujas spiningošanai, pretī saņemta informācija, ka noķerti 102 laši un taimiņi. Šogad pārdotas 760 licences, atskaites saņemtas par 65 noķertajiem lašveidīgajiem. Te gan nav pieplusēts to noķerto zivju skaits par licencēm, kas pirktas internetā.  

Pēdējos gados Salacgrīvas puses upēs lašveidīgo zivju resursi nav papildināti. Tiesa, tā kā Salaca ir lašu dabīgā nārsta upe, ne tajā, ne upes pietekās mākslīgi zivju audzētavās audzētos lasēnus nemaz nedrīkst ielaist. Taimiņus - tikai Salacas pietekās. Salacgrīvas novada dome šogad Zivju fondā ir iesniegusi projektu par taimiņu ataudzēšanu un tas ir akceptēts. Šajā nolūkā rudenī paredzēts ķert 25 taimiņu mammas un tikpat papu, lai iegūtu ikrus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti