Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Cēsīs atvērts kopā strādāšanas centrs

Bebru populācija nemazinās

Par spīti mednieku un zemes īpašnieku cīņai bebru populācija nemazinās

Iestājoties pavasarim, visā Latvijas teritorijā aktivizējas bebri. Tie nograuž jaunaudzes, un sabūvēto dambju dēļ applūst lielas vērtīgu koku platības. Eirāzijas bebri ievesti Latvijas faunā deviņdesmito gadu beigās, un pamestajās meliorācijas zemes platībās sāka strauji pieaugt to populācija. 

Tagad Latvijas zemes un mežu īpašnieki joprojām turpina cīnīties ar šīm sekām.

Latvijā sastopamais Eirāzijas bebrs ir vienīgais šīs dzimtas pārstāvis. Šobrīd bebru populācija valstī sasniegusi gandrīz 80 000.  Rēzeknes novada Kaunatas pagasta pusē medību laikā tika notvertas divas saimes, bet kopumā šajā zemes platībā uz vienu  kilometru iedzīvojušās četras saimes, kas radījušas skādi vairāku hektāru platībā -  izkaltis mežs, pārpurvojusies zeme.

Šādu platību visā valsts teritorijā ir desmitiem.  Bebru skaits turpina pieaugt, jo mednieki nespēj viņus iznīcināt pietiekamā daudzumā.

Mednieks Jāzeps Korsaks atzīst, ka “pie šādas populācijas un daudzuma bebri ilgi dzīvos, ja laicīgi nepamana - diezgan liela skāde sanāk”.

“Kamēr nav apmedīta, samazināta populācija, dambju jaukšana neko nedot, dienu divas nelien, bet vēlāk atkal taisa dambjus,” spriež mednieks.

Rēzeknes novada Ozolaines pagastā kādam zemniekam bebri nodarījuši tūkstošiem eiro zaudējumus. Vienas sezonas laikā bebri nograuzuši līdz pat 30 apsēm ar diametru 15 – 20 centimetri.

Rūpējoties par saviem zemes īpašumiem, Valsts mežu dienests aicina zemes platību īpašniekus pašiem rūpēties par savām platībām un sadarboties ar medniekiem, informējot viņus, kur ir iedzīvojušies zvēri.

Šobrīd bebru populācija Latvijā mazinās ļoti lēni, kaut arī pēdējos gados ir radusies interese no Lietuvas uzpirkt bebru ādas, tas radījis tikai 15% sarukumu. Tomēr tas strauji populāciju nemazina, joprojām redzamās aizaugušas un nesakārtotas zemes platības bebru saimēm joprojām ir kā paradīze.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti