Dienas ziņas

Pazudušo dronu meklē

Dienas ziņas

Uzņemšana profesionālās izglītības iestādēs sāksies agrāk

Apzina dabas vērtības

Notiek dabas vērtību skaitīšana; atklātas vairākas jaunas sugas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Noris dabas vērtību uzskaitīšana, kuras ietvaros eksperti apseko sešas biotopu grupas. Viena no tām ir alas un iežu atsegumi, kuri tiek apzināti jau kopš gada sākuma.

Biotopu eksperte Anete Pošiva-Bunkovska apseko alas un iežu atsegumus Vaives upes krastā. Viens no galvenajiem uzdevumiem - apzināt, kādas un cik daudz sugu raksturīgas konkrētajam biotopam.

Fiksētās sūnas, ķērpji un citi augi sniedz iespēju pārbaudīt, vai tās ir jau zināmu sugu atradnes vai Latvijā redzētas pirmo reizi. Līdztekus augu apzināšanai eksperte pēta arī iežu atsegumu kvalitāti, ģeoloģiju, nosaka alu izmērus, kā arī atzīmē citas interesantas detaļas, piemēram, par klintīs atrastām seno organismu fosilijām. Iegūtos datus biotopu eksperte fiksē inventarizācijas anketā, kas jāaizpilda par katru objektu.

Trešajā dabas skaitīšanas sezonā Vidzemē un Latgalē biotopu eksperti atklājuši vairākas jaunas piepju, ķērpju, ziedaugu un sūnaugu sugas. Savukārt viens no pārsteidzošākajiem atklājumiem ir līdz šim nezināms pilskalns Kurzemē. Tikpat interesanti ekspertiem ir izzināt arī tos objektus, kuri nepārtraukti mainās un ir veidošanās procesā.

Dabas skaitīšanas vadītāja Irisa Mukāne stāstīja, ka iegūtos datus privātīpašnieki varēs izmantot, lai pieteiktos atbalsta saņemšanai par bioloģiski vērtīgo zālāju uzturēšanu Lauku atbalsta dienestā. “Pārējo informāciju, kas tiek apkopota par mežiem, purviem, upju straujteču posmiem vai par ģeoloģiskajiem atsegumiem, var izmantot gan pašvaldības, veicot savus teritoriju plānojumus, attīstību, kas jau tiek ņemti vērā, gan privātīpašnieki.”

Tāpat dabas skaitīšanas rezultāti tiks izmantoti arī Gaujas Nacionālā parka aizsardzības plāna izstrādē.

Šogad biotopu kartēšanā ir iesaistīti vairāk nekā simt eksperti, kuri līdz oktobrim apsekos dabas vērtības 78 novados.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti