Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Aizkrauklē atbalsta savējos

Ko darīt ar nevajadzīgajiem medikamentiem?

Nevajadzīgie medikamenti piesārņo dabu; zāles mudina izmest konteineros aptiekās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Pētījumi ārvalstīs liecina, ka virszemes un pazemes ūdeņos nelielās koncentrācijas konstatēta antibiotiku klātbūtne. Tas izskaidrojams ar to, ka cilvēki nevajadzīgos medikamentus vai nu izmet kanalizācijas sistēmā, vai kopējā atkritumu konteinerā.

Latvijā vēl nav izstrādāta vienota sistēma, ko darīt ar veciem vai nederīgiem medikamentiem. Pagaidām šī jautājuma risināšana ir uz aptieku pleciem.

Daļa Latvijas aptieku aprīkotas ar konteineriem medikamentu izmešanai. Pēc tam tie tiek utilizēti videi draudzīgā veidā, nevis nonāk izgāztuvē, piesārņojot apkārtējo vidi un ūdeni. "Kaste piepildās aptuveni 3-4 mēnešu laikā. Cilvēki nes dažāda daudzuma medikamentus. Jānes zāles tikai primārā iepakojumā, respektīvi, jānes tikai pudelītes vai arī plāksnītēs. Vienreiz pat gadījās, ka sievietei bija nomirusi mamma, un vīrs atnesa visu atvilktni. Labi, ka sākām šķirot, jo tur bija arī zelta gredzeni," saka "Benu" aptiekas vadītāja Ligita Kukule.

Tomēr ne visi ir informēti, ka lielā daļā aptieku izvietoti speciāli konteineri nevajadzīgajiem medikamentiem. "Metam ārā miskastē," atbild aptiekas apmeklētāja Veneranda, jautāta, ko dara ar nevajadzīgiem medikamentiem. Viņa nezina, ka tiem aptiekās ir speciāli konteineri. Pretēji atbild cita aptiekas apmeklētāja Elfrīda. "Jānodod bez iepakojuma. Reklāmās jau rāda. Bet man nekas pāri nepaliek," viņa nosaka.

Veselības ministrijā skaidro, ka vienotas sistēmas par to, ko iesākt ar vecajiem medikamentiem, šobrīd patiešām nav. Strīds ir par to, kam par utilizāciju ir jāmaksā - valstij vai pašām aptiekām un zāļu ražotājiem. Piemēram, Skandināvijā utilizāciju finansē valsts, kamēr pie mums brīvprātīgā kārtā to dara daļa aptieku. "Lai izveidotu vienotu sistēmu, vēl ir jāvienojas ar Vides un reģionālās attīstības ministriju. Proti, kāds būtu nepieciešams regulējums un kādas tālāk būtu nepieciešamas darbības, lai Ministru kabineta noteikumos to atrunātu," norāda Veselības ministrijas valsts sekretāra vietniece Egita Pole.

Veselības ministrija 2008. gadā aprēķinājusi, ka nederīgo zāļu utilizēšana valstij gadā varētu izmaksāt ap 78 000 eiro. Katru gadu Latvijā tiek pārdoti 44 miljoni zāļu iepakojumu. Nav datu par to, cik daudz medikamentu tiek izmesti parastos atkritumu konteineros.  Tas, kāda zāļu savākšanas sistēma Latvijā nākotnē  varētu tikt ieviesta, pagaidām nav zināms.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti