Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds III

Ķepa uz sirds I

Muitas suņi - neatsverams palīgs narkotiku un kontrabandas meklēšanā

Šogad muitas suņi vairāk nekā 600 reizes uz robežas atradušas narkotikas, kā arī par 18 miljoniem "samazinājuši" kontrabandas cigarešu apjomu. Kāda ir panākumu atslēga? To centās noskaidrot LTV raidījums "Ķepa uz sirds".

Piecus gadus vecā beļģu aitu sunīte Tīna darba dienas pavada lidostā, pārbaudot, vai ceļotāju bagāžā nav paslēptas narkotikas. Ar viņu strādā kinologs Uldis Blumbergs, kuram tas ir jau trešais darba suns. Iepriekšējā kolēģe – angļu springerspaniela meitene Flora – jau devusies pensijā un bauda vecumdienas, tāpēc viņas pienākumus pārņēmusi Tīna.

"Mums ļoti, ļoti ātri izveidojās sadarbība, ne mazākās problēmas neatradu ģimenē, jo suns dzīvo 24 stundas pie mums," stāstīja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvaldes Muitošanas procesu vadības daļas Kinoloģijas nodaļas vecākais muitas eksperts Blumbergs.

Tīna ir trenēta meklēt visa veida narkotiskās vielas, savukārt viņas suņu kolēģi prot saost tabaku un
skaidru naudu. Dienests muitā nav piemērots kuram katram sunim. Lielākoties ceļotājus apošņā vācu vai beļģu aitu suns, bet bagāžu pārmeklē angļu springerspaniels vai kokerspaniels. Kabatu un maciņa saturu pārbauda labradors, veimārietis vai ungāru vižla.

Lai tiktu izvēlēts dienestam, sevi ir jāpierāda. Suns nedrīkst būt agresīvs vai bailīgs, viņam jāgrib spēlēties, dabūt mantiņu un noturēt interesi. Protams, klāt nāk arī laba veselība un izcila fiziskā forma. Suns nedrīkst baidīties no augstuma, slidenām virsmām un šāvieņu trokšņiem. 

Mācību laikā narkotisko vielu, tabaku vai naudu liek kopā ar suņa iecienītāko mantiņu. Suns to meklēdams, sajūt arī vielu smaržu un pierodot tās uzrādīt. Ja kāds domā, ka vielu meklēšana suni padara pa narkomānu vai rada vēlmi pusdienu pārtraukumos uzpīpēt, viņam nebūs taisnība – atkarība no uzslavām vien nerodas.

Valsts dienesta suņu ikdiena nav tikai meklēt noziedzniekus. Savas prasmes jāapliecina arī sacensībās. Pēdējos gados dienesta suņi regulāri kāpj uz goda pjedestāla augstākajiem pakāpieniem Ukrainā, Igaunijā, Krievijā, Moldovā un citur. Arī Tīna var lepoties ar zelta medaļu – pirms gada starptautiskās muitas kinologu sacensībās Rēzeknē viņa un Uldis bija labākie starp 25 dalībniekiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti