Dienas ziņas

Jelgavā sacenšas ziemas peldētāji

Dienas ziņas

Ceļ Lielo kalnu un sabiedrisko ēku

Ģeodēzisti precizē Gaiziņa augstumu

Meklējot Latvijas augstāko punktu, pārmēra Gaiziņa augstumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Latvijas augstākā kalna Gaiziņa vecums tiek lēsts ap 16 000 gadu, savukārt augstums – 311,6 metri virs jūras līmeņa. Taču šobrīd Gaiziņkalna apkārtnē, vadoties pēc jaunās augstuma sistēmas, tiek veikti mērījumi, kuru rezultāti, kas atklātībā nonāks valsts svētku laikā, iespējams, mainīs šos vēsturiskos faktus.

Latvijas augstākajā virsotnē Gaiziņā šobrīd tiek veikti kalna augstuma precizēšanas ģeodēziskie mērījumi. Darbu uzsākšanas  iniciatore ir Gaiziņa īpašniece, Amerikas latviete Inese Apele.

“Es gribēju zināt, vai zina, tieši kur šeit, Gaiziņa virsotnē, atrodas tas augstākais punkts.

Es vienmēr iedomājos - ja es zinātu, kur tas augstākais punkts ir, tad es uzliktu kaut kādu plāksni virsū un, iedomājieties - bērni atnāk, stāv virsū un saka – "Te ir augtākais punkts visā Latvijā, es stāvu Latvijas virsotnē,"" stāsta Apele.

Kā vēsta Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra, mērījumu precizēšana ir arī viņu interesēs, jo aģentūras pārvaldījumā ir Strūves ģeodēziskais loks. Uz zemes atzīmēts ar ģeodēziskajiem punktiem, tas stiepjas no Ledus okeāna piekrastes Norvēģijā līdz Donavas grīvai pie Melnās jūras, šķērsojot desmit valstu – tostarp Latvijas teritoriju. “Latvijas teritorijā šādi punkti ir kopumā 16, no kuriem 11 šeit uzmērījumus veicis ir Strūve un piecus no tiem ir uzmērījis Tenners," stāsta Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras speciālists Viesturs Sproģis.

Zīmīgi, ka Latvija bija vienīgā valsts, kuras teritorijā 19.gadsimta sākumā mērījumus veica abi izcilie ģeodēzisti. Triangulācijas ķēdes izveidei mērījumi veikti arī vēlākos gados, par ko liecina atrastie punkti.  

Interesanti, ka atrastā zīme gadiem atradusies zem padomju laikā celtā, 2012.gadā demontētā Gaiziņkalna skatu torņa. Atrokot zīmi, tagad tiek precizēts, vai savulaik atzīmētais augstākais punkts atbilst mērījumiem arī šobrīd  un vai Gaiziņam noteiktais 311,6  metru augstums paliks nemainīgs.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti