Ligzda kupenā: Putni iemanās dzīvot arī ziemīgajā maijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Latvijas Dabas fonda tiešsaistes kamerās dabasdati.lv var vērot aizsargājamu putnu — jūras ērgļu, zivjērgļu, ūpju, vistu vanagu un melno stārķu — dzīvi. Iepriekš stāstīts par upju pāra mazuļiem, kas nu jau pusvārnas lielumā. Tikmēr vistu vanagiem izšķīlušies cālēni, bet melnais stārķis Ozols savu stārķu dāmu tā arī nav sagaidījis un diez vai sagaidīs.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

8.maija agrā rītā Kurzemes pusē uzradās nevis dažas aizkavējušās un noklīdušas sniega pārslas,

bet gan sniegs, kas sakrājās lielās un dziļās kupenās.

Kupenās ierakās arī tiešsaistes kamerās redzamās jūras ērgļu un zivjērgļu ligzdas. Jūras ērgļu dzīvē gan lielas korekcijas laikapstākļi neieviesa, jo īstā ģimenes dzīve nav uzsākta, aizvien notiek spēle starp jūras ērgļu mātīti Meiteni un tēviņu Raimi. Foruma dabasdati.lv lietotāja Sandra L. ironiski komentē: "Laiks kā marta sākumā. Varbūt varētu domāt par olām."

Zivjērgļu pārim — Teo un Tīnai — par olām sen viss ir skaidrs. Tīna pirmo olu izdēja jau 28.aprīlī, bet nu ligzdā zem mammas siltā vēdera no maija sniega paslēpušās jau trīs. Šķiet, ka zivjērgļu pusē, tas ir Saldus novadā, sācis snigt ap pieciem no rīta. To es zinu, jo dabasdati.lv lietotājs TasPatsFans forumā ievietojis foto, kurā redzams, ka ligzda lēni sāk pārklāties ar pūkainu sniegu. Savukārt jau plkst. 5.43 kamera bija tā aizsnigusi, ka Tīnu lizgdā nevarēja saskatīt. Kad nedaudz nokusa, pavērās maija mēnesim netipisks skats — zivjērglis, kas ir palielas vistas lielumā, līdz krūtīm ieputināts sniegā, satrauktu skatu veras apkārt.

Vai tiešām nekā?

Ornitologs Jānis Ķuze saka - ar olām viss ir kārtībā.

Varētu uztraukties tad, ja olas zemās temepratūrās putni atstātu vienas ilgu laiku. Taču tā nenotika. Citādi ir ar barības iegūšanu.

“Ja krīt sniegs, ir vējains, lieli viļņi,  viņiem ir grūtāk ir ūdenī saskatīt zivis. Siltā laikā arī zivīm patīk vairāk turēties ūdens augšējos slāņos, kur viņas sildās; šādos sliktos apstākļos tas tā nenotiek,” stāsta Ķuze.

Daži forumā uztraukušies arī par to, vai zivjērglim, sildot olas, nenosalst tā plikās kājas. Ornitologs iesmejas un atzīst, ka - lai nu kas, bet kājas nosalt viņiem nevar.

Ap pēcpusdienu saule zivjērgļu un, cerams, arī citās ligzdās sniegu ir nokausējusi. Kā atzīst ornitologs Ķuze, tas, ka sniegs uzkrīt un pēc pāris stundām nokūst, neesot liela problēma, citādi būtu, ja sniegs turētos vairākas dienas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti