Panorāma

Latvija cer uz papildu 376 tūkstošiem "Pfizer" vakcīnu

Panorāma

Diskutē par datu nesēju atlīdzību

Ļaundara dēļ Līgatnes dabas takās gājušas bojā lapsas

Ļaundara tīši sabojātā žoga dēļ mirušas abas Līgatnes dabas takās izbēgušās lapsas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Speciāli sabojāts žogs novedis pie traģiskām sekām Līgatnes dabas takās. Bojā gājušas abas lapsas Lapsis un Henrijs – darbinieku un apmeklētāju iemīļoti dzīvnieki. 46 gados, kopš darbojas Līgatnes dabas taka, šis bija pirmais šāds gadījums.

Līgatnes dabas taku vadītāja Inta Lange skaidroja, ka žogā caurums izveidots apzināti – kāds tīši pārkniebis stieples: "Rūpīgi pārbaudot voljēru, mēs konstatējām, ka kāds ir pamanījies pārkniebt stieples un tā kā vārtiņus atlocīt vaļā. [..] Grūti iedomāties, ka tūrists gribētu nākt ar standziņām rokās.”

Caurums žogā lapsu mītnē Līgatnes dabas takās.
Caurums žogā lapsu mītnē Līgatnes dabas takās.

No Līgatnes takām lapsas pazuda janvārī. Darbinieki nogaidīja, cerot, ka dzīvnieki atgriezīsies. Pēc kāda laika atrada Lapsi, kurš bija smagi sasirdzis un knapi turējies kājās. "Viņš jau bija gandrīz atnācis līdz voljēram. Nevarēja paiet. Bija ļoti priecīgs tajā brīdī, kad mēs viņu paņēmām rokās. Sāka ar mums sarunāties savā lapsu valodā. Bija skaidrs, ka viņš ir ļoti priecīgs, ka viņš ir atpakaļ,” stāstīja Inta Lange.

Taču lapsa bija tik novārgusi, ka veterinārārstam to neizdevās glābt. Kā uzsvēra Inta Lange, nebrīvē mītošie dzīvnieki nespēj izdzīvot savvaļā. Dzīvnieks, kuru izrauj no ierastās vides, ir apjucis, tam vairs nav ne migas, ne barības trauka, ko kopējs regulāri piepilda ar gaļu, olām un burkāniem.

"Nebrīvē viņš nemāk medīt. Nesaprot, kur iet un ko darīt. Dzīvnieks [..] palicis ilgāku laiku bez ēšanas vai arī apēdis, kas viņam ir nepiemērots," sacīja Līgatnes dabas taku vadītāja.

Darbinieki cerēja, ka atgriezīsies vismaz otra lapsa – Henrijs. Taču ir pagājis pārāk ilgs laiks un, visticamāk, arī Henrijs ir pagalam.

Lapsu nāve ir tiešas sekas sabojātajam žogam, un tas ir krimināli sodāms Dzīvnieku aizsardzības likuma pārkāpums.

"Dzīvnieku aizsardzības likums nosaka, ka šādi dzīvei nepieradināti dzīvnieki nedrīkst tikt izlaisti savvaļā, ja tas viņiem sagādā ciešanas un tie nespēj sevi nodrošināt savvaļā," norādīja Lange.

"Rezultāts ir traģisks, un viss kolektīvs pārdzīvo, jo lapsas bija mūsu sirds dzīvnieki," sacīja Inta Lange.

Kurš pārgrieza žogu, izmeklē policija. Kādi ir bijuši vainīgās personas motīvi, atliek vien minēt. Nereti tā rīkojas radikāli noskaņoti vides aktīvisti, kuri protestē pret dzīvnieku turēšanu nebrīvē. Reizēm arī pārprastas dzīvnieku mīlestības dēļ. Darbinieki cer, ka sabiedrībā uzlabosies izpratne par dzīvnieku labturību un aizsardzību, lai tamlīdzīgi gadījumi vairs neatkārtotos.

"Sabiedrība ir diezgan stereotipiska. Ja dzīvnieks dzīvo mežā, tas ir labi. Ja dzīvo iežogojumā, tas ir slikti. Bet neviens nepadomā, ka ir vesela kategorija dzīvnieku, kuri nespētu izdzīvot savvaļā, un viņiem kaut kur jādzīvo. Tas, ka viņam ir labi apstākļi un pilnvērtīga dzīve, par to nemaz nerunā sabiedrībā un neaizdomājas,” uzsvēra Līgatnes taku vadītāja.

"Nāk apmeklētāji, kas aiz gara laika vai kādu mērķu vadīti mēdz sabojāt slēdzenes vārtiem, kaut kā bojāt nožogojumus, bet nekad nav bijušas tik smagas sekas dzīvniekiem," piebilda Lange.

Lapsis Līgatnes dabas takās dzīvoja kopš dzimšanas, būtu svinējis 10 gadu jubileju. Savukārt Henrijs tur nonācis kā mazs lapsēns, ko cilvēki bija atraduši mežā, iekritušu kanalizācijas akā, savainotu un bez vecākiem.

Dabas takās saka – lapsu māja, visticamāk, ilgi tukša nebūs. Katru gadu pavasarī dzīvnieku patversmēs nonāk lapsu bērni, kurus piemeklējusi kāda nelaime, un gan jau kāds varēs dzīvot Līgatnē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti