Dienas ziņas

Liepājā atklāj specializētas darbnīcas cilvēkiem ar invaliditāti

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Uzmanīgi uz ceļa – dzīvnieku mazuļi pamet migas

Aicina uzmanīties uz ceļa – dzīvnieku mazuļi pamet migas

Pienācis laiks, kad dzīvnieku mazuļi atstāj alas un migas, un, iepazīstoties ar apkārtējo pasauli, viņu ceļi nereti krustojas ar mūsējiem. Bet tas bieži beidzas ar dzīvnieka nāvi. Mazuļi ir nepieredzējuši un vēl nezina, ka jābaidās no auto uz ceļa. Dabas sargi aicina – būsim žēlīgi, piebremzēsim.

Ziņkārīgi, bezbēdīgi un ļoti fotogēniski! Lai varētu nofilmēt lapsu ģimeni, fotogrāfs Māris Kreicbergs priekšdarbus veic jau agri pavasarī. Laikus uzslej speciālu telti, lai dzīvnieki pie tās pierod un netiek traucēta lapsēnu ikdiena.

Kreicbergs stāstīja: "Katru gadu pavasarī meklēju lapsu alas. Ja izdodas atrast, kur dzīvo lapsas. Parasti ir āpšu, jenotsuņu alas. Tad uztaisu  slēpni. Un vaktēju, slēpnī sēžot. Vajag lielu pacietību. Citreiz 4–5 stundas jāsēž, kamēr lapsēni iznāk ārā."

Galvenais ir netrokšņot, skaidroja fotogrāfs.

Šo mēnešu laikā lapsu māte tā arī nav ne pamanījusi, ne saodusi cilvēka klātbūtni. Nebēdnīgie mazuļi filmēti no 12–15 metru attāluma.

"Lapsēni aug pa dienām. Mamma nes barību visu laiku. Ko tik viņa nenes! Esmu redzējis kurmjus, ūdens žurkas. Arī mazos jenotsunīšus atnes. Stirnu kājas. Visu ko," viņš uzskaitīja. "Viņa ir noskrējusies ļoti. Viņai visu laiku ir jāsagādā ēst. Pašai jāēd un lapsēniem jādod. Tāda tieva viņa palikusi."

Šobrīd sākas bīstamākais posms mazuļu dzīvē. Lapsēni jau ir gana patstāvīgi. Skraida apkārt un dodas pētīt apkārtni aizvien tālāk no alas. Kā skaidroja fotogrāfs, no vairākām viņam zināmām lapsu saimēm līdz pieaugušas kuplastes vecumam, viņaprāt, izdzīvos labākajā gadījumā tikai pāris lapsēnu.

"90% no tiem lapsēniem, kas piedzimst, tiek nobraukti. Lielākā daļā no tiem tiek nobraukti, ceļu tuvumā it sevišķi. Viņi ir ļoti neuzmanīgi.  Viņi nebaidās, pārāk droši. Mana pieredze liecina, ka  gandrīz visi tiek nobraukti. Paliek ļoti maz," viņš teica.

Zoologs Vilnis Skuja šo laiku salīdzināja ar 1. septembri, kad mūsu bērni dodas uz skolu un īpaši domājam par drošību uz ielām un ceļiem.

"No alām, ligzdām viņi sāk iet dzīves skolā. Tāpēc būsim žēlīgi. Būt uzmanīgākiem, saprātīgākiem, neskriet pa galvu pa kaklu ar mašīnu. Sevišķi krēslas un nakts laikā.  Pēc iespējas saudzīgāk izturēties pret dabu," viņš mudināja.

Savukārt Dabas aizsardzības pārvaldē aicināja – neizdzēs dzīvību! Un arī atgādināja, ka, mežā sastopot mazuli vienu pašu, to nedrīkst nest mājās. Tuvumā noteikti ir māte. Bet no dabas izrauts dzīvnieks agri vai vēlu aizies bojā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti