Jaunumi jūras ērgļu ligzdā: trīs izdētas olas un brokastīs kaķis

Marta vidū jūras ērgļu Mildas un Raimja ligzdā Durbē izdēta šogad pirmā ola, kurai nu pievienojušās vēl divas citas. Līdzās priecīgajiem notikumiem Latvijas Dabas fonda tiešraidē no ligzdas varēja vērot arī kādu satraucošu skatu – vienrīt Raimis Mildai brokastīs sarūpēja kaķa atliekas. Ornitologs Jānis Ķuze LSM.lv skaidroja, ka jūras ērgļi, būdami lieli putni, mēdz pārtikt arī no zīdītājiem, taču šis kaķis, visticamāk, nav paša Raimja nomedīts.

“Jūras ērgļi ir lieli dzīvnieki, tie medī arī lielus barības dzīvniekus – izmēri variē, sākot ar salīdzinoši sīkiem, mazākām zivīm vai nelieliem putniem, beidzot ar tādiem, kas ir baltā stārķa un dzērves izmērā,” LSM.lv skaidroja Ķuze.

Zīdītājdzīvnieki ērgļu barībā nonāk salīdzinoši reti – pirms pāris gadiem bija gadījums, kad uz ligzdu tika atnests lapsēns. 

“Daudz biežāk tur parādās zīdītājdzīvnieku atliekas, par kurām droši var teikt, ka tās savāktas kā beigtu dzīvnieku atliekas – transporta upuri vai plēsēju atstātas barības atliekas”.

Kaķa atliekas jūras ērgļu ligzdā

Ornitologs uzskata, ka arī 13. martā tiešraides kamerā fiksētais viennozīmīgi ir viens no šādiem gadījumiem: “Uz ligzdu tika atnestas paliekas – galva un ādas gabals. Tas neizskatījās pēc paša ērgļa noķerta dzīvnieka. Mēs varam tikai spekulēt, kā tas ir gājis bojā. Manā praksē ir bijis vēl viens gadījums, kad ērgļa ligzdā ir atrastas kaķa paliekas, galvaskauss, par to gadījumu arī nav skaidrības.”

Vienlaikus Ķuze atzina, ka pilnībā nevar izslēgt iespējamību, ka kaķi nomedījis pats Raimis, jo klejojoši kaķi var būt arī ļoti nomaļās un tālās vietās: “Viņi varētu krist par upuri arī jūras ērglim”.

Tiešraides kamerās iespējams vērot, ka trīs izdētās olas uz maiņām perē gan Milda, gan Raimis.

“Tas ir pilnīgi normāli, ka perē abi dzimumi, vairāk gan mātīte. Tēviņam galvenā loma gan inkubācijas periodā, gan pēc mazuļu ierašanās ir barības piegāde. Mātīte veic vairumu perēšanas darba, kā arī sargā un silda mazuļus ligzdā. Tad arī tēviņš maziņos silda. Kad mazuļi ir ievērojami paaugušies, mātīte ligzdu sāk atstāt arvien biežāk un palīdz tēviņam barības sagādāšanas darbos,” skaidroja ornitologs.

Video: Milda izdēj pirmo no trim olām

 

Pirmā ola izdēta 12. – martā, otrā – 15. martā, trešā – 18. martā.

Tas, ka jūras ērgļu ligzdā, gluži kā pērn, izdētas trīs olas, var raisīt jautājumus, vai gaidāmi līdzīgi notikumi kā pagājušajā gadā, kad ņiprākais no trim ērglēniem izgrūda vāro pastarīti.

Ķuze norādīja, jūras ērgļu ligzdas ar trim mazuļiem tiešām negadās bieži, bet nav arī ārkārtējs retums: “Gandrīz katru gadu mums ir ligzdas, kur ir trīs jaunie putni. Rekords, kas Latvijā ir konstatēts, ir četras ligzdas ar trīs jaunajiem putniem. Jo vairāk ligzdā mazuļu, jo izteiktāka konkurence.

Ja ir problēmas ar barību, tad konkurence var būt ļoti izteikta un agresīva, tostarp novedot pie kāda mazuļa bojāejas.”

Ir citi plēsīgie putni, piemēram, mazais ērglis, kuriem parasti ligzdā ir tikai viens mazulis, ļoti retos gadījumos – divi. “Parasti šīm sugām ļoti izteikts ir siblicīds jeb kainisms, kad ir divi mazuļi un vecākais no tiem nogalina jaunāko. Jūras ērgļu gadījumā siblicīds nav tik izteikts, bet agresija mazuļu starpā var būt vērojama krietni izteiktāka barības trūkuma apstākļos,” atzina ornitologs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt