Atjaunota Durbes jūras ērgļu ligzdas tiešsaistes kameras redzamība

Piektdienas, 14. jūlija, pēcpusdienā ar ornitologa Jāņa Ķuzes palīdzību tika atjaunota Latvijas Dabas fonda (LDF) nodrošinātās tiešsaistes kameras redzamība Durbes jūras ērgļu ligzdā. Jūras ērgļu ģimene no vērotāju acīm pazuda pēc tam, kad viens no putnēniem maijā uz kameras nokārtoja dabiskās vajadzības.

Jūras ērgļu mītne Durbes novadā Kurzemē ir populārākā LDF tiešraide. Ligzda atrodas vecas egles galotnē apmēram deviņstāvu mājas augstumā.

Šopavasar jūras ērgļu pāra Mildas un Volda ligzdā izšķīlās divi cālēni, kas nu jau sasnieguši lidošanas vecumu.

Piektdien pie ligzdas piekļuva ornitologs Jānis Ķuze, notīrot netīro kameras lēcu. Tobrīd ligzdā neviens no jūras ērgļiem neatradās, tajā mētājās vien beigtas zivs atlikumi.

Aptuveni divas stundas pēc ornitologa viesošanās ligzdā pārradās viens no šopavasar izperētajiem ērgļiem. 

Sajūsmu par atjaunoto skatu uz jūras ērgļu ligzdu tiešraides vērotāji izteica "Dabasdati.lv" forumā, minot, kurš no ērgļu mazuļiem – jaunākais vai vecākais – ligzdā pārradies. Vēl pēc neilga laika ligzdā pārradās arī viens no jauno putnu vecākiem – tēviņš Voldis, kurš bija sagādājis ģimenei brangu zivi.

Ķuze norādījis, ka jūras ērgļi ir ļoti jutīgi pret cilvēka radītu objektu parādīšanos ligzdas tiešā tuvumā. "Pat tad, ja pie kameras klātbūtnes tie jau ir pieraduši, lēcas notīrīšana rada spīdīgu virsmu, kas pievērš putnu uzmanību," norādīja ornitologs.

Gadījumi, kad jūras ērgļu pāris veiksmīgi izperē un izaudzina divus mazuļus, ir bieži. Ķuze norādīja, ka, piemēram, pērn tādu gadījumu bijis aptuveni 40% visu produktīvo ligzdu. Retākas ir ligzdas ar trim jaunajiem putniem, parasti tādas tiek reģistrētas tikai dažos gadījumos. "Pērn Latvijā tādas netika atrastas," atklāja ornitologs.

Lai gan ierasti putnu apgredzenošana tiek veikta periodā, kad tie ir 4 līdz 8 nedēļas veci, konkrētos jūras ērgļu jaunos putnus Durbes ligzdā apgredzenot nav plānots.

Šobrīd LDF nodrošina tiešraides no 10 putnu ligzdām Latvijā. Tiešraides tiek nodrošinātas ar skatītāju ziedojumu atbalstu.

KONTEKSTS:

Latvijas Dabas fonda (LDF) nodrošinātā Durbes ligzdas tiešraide tiek vērota tīmeklī jau kopš 2015. gada. Ligzdā notiekošo iespējams komentēt "Dabasdati.lv" forumā latviešu valodā un "Looduskalender.ee" forumā angļu valodā.

Jūras ērgļu mītne Durbes novadā Kurzemē ir pati populārākā LDF tiešraide. Tā atrodas vecas egles galotnē apmēram deviņstāvu mājas augstumā. Jūras ērglim Durbertai, kas izšķīlās 2015. gadā, pat veltīta Imanta Bunkša sarakstīta grāmata "Brīnumola".

Kopš 2017. gada marta šajā ligzdā uzturējās jūras ērgļu pāris, kam ligzdas vērotāji devuši vārdus Milda un Raimis. Tiešraidē no jūras ērgļu ligzdas 2021. gada sezona sākās ar skatītājus satraucošiem notikumiem – pazuda jūras ērgļu tēviņš Raimis. LDF tiešraides kameru projekta vadītājs Jānis Ķuze iepriekš prognozēja, ka mātīte Milda, kura perēja trīs olas, viena nevarēšot nodrošināt inkubāciju, līdz ar to sekmīga ligzdošana šajā ligzdā bija maz ticama. Neskatoties uz to, divi putnēni izšķīlās, taču pārtikas trūkuma dēļ gāja bojā.

Kopš 2021. gada aprīļa beigām ligzdā ar Mildu kopā uzturējās tēviņš, kuram skatītāji deva vārdu "K kungs". 2022. gada 18. februārī "K kungs" kamerā bija redzams pēdējo reizi.

2022. gada 20. februārī ligzdā parādījās tēviņš, kuram tika dots pagaidu vārds "S kungs", – tam putnu vērotāji 16. martā deva vārdu Voldis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti