Dienas ziņas

J. Stoltenbergs mudina ātri piegādāt militāro atbalstu Ukrainai

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Ragu meklētāji aizbaida ērgļus no ligzdas Durbē

Ragu meklētāju sarunas aizbaida jūras ērgļus no ligzdas Durbē

Ragu meklētāju sarunas aizbaidījušas jūras ērgļus no videotiešsaistē skatāmās ligzdas Durbē, aģentūrai LETA apstiprināja Latvijas Dabas fonda (LDF) padomes loceklis, ornitologs Jānis Ķuze.

Viņš informē, ka vakar pie Durbes jūras ērgļu ligzdas bija dzirdama cilvēku skaļa sarunāšanās.

"Durbes jūras ērgļu ligzda atrodas mikroliegumā, kas nav apmeklētājiem slēgts rezervāts. Parasti iespēja, ka mikroliegumā ienāktu cilvēki, ir diezgan maza, tāpēc mikroliegumi netiek marķēti, līdz ar to ir jārēķinās, ka ligzdas tuvumā var parādīties cilvēki," skaidro Ķuze.

Viņš norāda, ka pašlaik ir ragu meklēšanas sezona. Šī nodarbošanās pēdējo gadu laikā ir piedzīvojusi uzplaukumu, radot traucējumu sezonā, kad tradicionāli cilvēku klātbūtne mežā nav bijusi liela, jo ogošanas un sēņošanas sezona vēl nav sākusies.

Ja ērgļu ligzdā ir olas vai mazuļi, cilvēku klātbūtne diemžēl var novest pie nesekmīgas ligzdošanas, jo pieaugušie putni atstāj ligzdu, tādējādi pakļaujot olas vai mazuļus atdzišanas riskam vai plēsēju ietekmei, skaidro ornitologs.

Pašlaik Durbes ligzdai būtisks kaitējums no cilvēku klātbūtnes nav radies, jo ligzdā vēl nav iedētas olas, tomēr traucējumi šajā laikā noteikti nav vēlami.

"Aicinām cilvēkus, kuri dodas mežā, ievērot klusumu un nemēģināt tuvoties ligzdai, ja to ievēro, kā arī ātri atstāt teritoriju, ja tiek novēroti putni ar uztraukuma uzvedību," rosina Ķuze.

Kā vērojams videotiešsaistē, Durbē ērgļu pārim Mildai un H kungam kopš februāra vidus ir izdevies pilnīgi no jauna uzbūvēt ligzdu, kurai šajās dienās vēl tiek veikti siltināšanas darbi, lai jau tuvākajās dienās varētu sākt ligzdošanu.

Trešdienas pievakarē cilvēku sarunas izbiedēja H kungu un tas strauji pameta ligzdu.

Citus rītus putni jau kopš gaismas aušanas bija vērojami ligzdā, taču ceturtdien tie ligzdā nav atgriezušies ne reizi līdz pat dienas vidum.

Tiešraide no jūras ērgļu ligzdas Durbē ir visvairāk skatītā gan Latvijā, gan ārvalstīs.

Tikmēr citā jūras ērgļu ligzdā, kura arī ir skatāma tiešraidē, izdēta jau otrā ola. Ķemeru Nacionālā parka ērgļu pāris – Rasene un Akacis – par pirmo olu parūpējās pagājušās nedēļas nogalē, taču ola iesprūda starp zariem. Ērgliene to nevarēja ieripināt ligzdas centrā, lai sildītu, un ola aizgāja bojā.

Trešdien vērotājiem par prieku Rasene izdēja otru olu. To nu gan ērgļu māte ļoti uzmana.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti