Ķepa uz sirds

Kāds ir masāžas salons…suņiem?

Ķepa uz sirds

Kā divas kaķu princeses nosaka kārtību tiesneses Mairitas Šķenderes mājās?

Kāpēc kaķis nokārtojas ārpus savas kastītes?

Ja kaķis nokārtojas ārpus kastes – kas pie vainas un ko darīt?

Kaķiem tāpat kā cilvēkiem ir savas vajadzības. Garšīgi paēst, ērti pagulēt un komfortabli nokārtoties. Bet ko darīt, ja kaķis atsakās izmantot tam paredzēto tualeti un “suvenīrus” atstāj uz grīdas?

Pusotru gadu vecā kaķene Bella ir vienīgā ģimenes luteklīte. Vasarā Bellai bija iespēja kopā ar saimnieci Paulu dzīvot laukos, bet, atgriežoties pilsēta, Bella sāka lielās darīšanas nokārtot ārpus kastītes.

“Sākumā mēs domājām, ka viņa varbūt ir apvainojusies uz mums un viņa to izrāda kā aizvainojumu, ka mēs neesam bijuši mājās vai kaut kā tamlīdzīgi. Pēc tam mēs sākām domāt, pieņēmām variantu, kā, iespējams, kastes vieta nav laba, bet vietu neesam mainījuši. Un kā trešais variants bija tieši tas, ka viņa pēc tiem laukiem ir pieradusi, ka viņa ārā sāka nokārtoties,” stāsta Bellas saimniece Paula Nikola Zembaha.

Nedarbu Bella parasti veic saimnieku prombūtnes laikā.

Kas nosaka kaķa rīcību – aizvainojums, nepareiza tualetes atrašanās vieta vai vēlme atgriezties brīvā dabā?

“Rimi” mājdzīvniekiem eksperte Aija Nuķe vērtē, ka saimnieces pirmais minējums par aizvainojumu šoreiz pie vainas nebūs. Ja kaķis ir apvainojies, tas nepatiku izrādīs daudz negantākā veidā.

“Kaķis čurā gultā, cilvēku gultā, kurš viņam nepatīk. Tad kaķis var iečurāt čībās, kurpēs, tad viņš konkrēti izrāda savu nepatiku. Bet tas tad nav saistīts ar to vietu, kur ir viņa tualete. Tas ir saistīts ar kaut kādu konkrētu vietu vispār dzīvoklī, ar konkrētu cilvēku, kurš šajā vietā, piemēram, sēž vai guļ, vai nēsā kaut kādu šo priekšmetu,” skaidro Nuķe.

Arī pārvākšanās no laukiem uz pilsētu Bellai nekādu stresu nav radījusi. Viņa ir līdzsvarots, mierīgs kaķis, kurš pie durvīm sagaida katru ciemiņu.

Īstais iemesls kaķenītes paradumam ir pavisam vienkāršs – tualete novietota pārāk šaurā vietā zem vannas. “Kaķis mīl tā procesa laikā izstiepties un pagrozīties, iekārtoties un atrast to vietiņu. Praktiski viņam tā auguma reakcija ir tāda, ka nu vairāk uz to stiepšanos. Un jums ir ļoti, ļoti skaista un liela kaķene, un pilnīgi noteikti šāda izmēra vieta, kas viņai ir atstāta, kur viņa var nu tā kā brīvi kustēties, tā viņai noteikti par mazu,” norāda eksperte.

Kastītes novietošana kaķim neizdevīgā vietā ir viena no tipiskākajām saimnieku kļūdām.

Kaķim nepieciešams plašums – nepietiek vien ar mazu kaktiņu tālākajā vannas istabas stūrī. “Cilvēks bieži vien šo tualeti cenšas tā kā noslēpt tīri kaut kādu estētisku principu dēļ. Kaut kur zem vannas nobīdīt, kaut kur, lai kāds neredz. Nu, it kā jau saprotams, bet tajā pašā laikā kas jums ir svarīgāk: lai to tualeti neredz un viņš tās dabiskās vajadzības kārto kaut kur stūrītī vannas istabas otrā kaktā, vai tomēr tualeti novietot tā, ka viņš to tualeti var brīvi lietot, ērti lietot,” saka Nuķe.

Tualeti nedrīkst novietot telpas vidū vai uz sliekšņa pie ieejas durvīm – tas kaķim rada stresu, jo dzīvnieks nevar sevi pasargāt. “Kaķis ļoti neomulīgi jūtas, un īpaši tas ir dabisko vajadzību kārtošanas brīdī, kad viņš ir visneaizsargātākais tajā brīdī, piemēram, ja viņam aiz muguras nav sienas. Ja ir siena, viņam no mugurpuses tātad nekas nedraud. Priekšpusi, sānus viņš kontrolē,” norāda eksperte.

Arī pati kastīte nedrīkst būt pārāk maza un pārāk šaura. Nekādas saimniecībā izmantojamās plastmasas bļodas nevar aizvietot normāla izmēra kaķu tualeti. Zooveikalos pieejams plašs tualešu klāsts – sākot ar vienkāršām kastītēm un beidzot ar lielām, slēgtām mājiņām.

Pie tualetes būdiņām kaķi var pieradināt pakāpeniski.

“Sākumā mēs radinām: ieberam tās pašas smiltis, un pat varētu būt vēlams, ka tās jau ir bijušas palietotas. Mēs uzliekam virsū šo jumtiņu un noņemam, un priekšējās durtiņas. Un kaķis ies, viņš ies un darīs visas savas darīšanas. Tajā slēgtajā varbūt viņš jūtas drošāk, ja tiešām viņam tā telpa pietiekoši plaša apkārt,” skaidro Nuķe.

Daži kaķi ir pedantiskāki par saviem saimniekiem un atsakās nokārtoties neiztīrītās smiltiņās. Tādā gadījumā problēmu var risināt ar vēl vienu rezerves kastīti. Tāpat saimniekam jānovēro, kuri kaķu pakaiši mīlulim vislabāk patīk un pie tiem arī jāpieturas.

Taču, ja viss iepriekšminētais nav līdzējis, kaķis noteikti jāved pie ārsta – iespējams, problēma ir daudz nopietnāka.

“Ja tā ir tāda regulāra parādība ikdienā, tad, protams, ir vērts aizdomāties, vai kaķim nav veselības problēmu. Tie var būt aizcietējumi, urīnceļu iekaisumi un tamlīdzīgi, un tad tomēr ir labāk ņemt kaķīti un doties pie vetārsta,” iesaka kaķu eksperte.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti