Ganību ērces šajā laikā pārnēsā suņiem bīstamu slimību babeziozi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ganību ērces šajā laikā pārnēsā suņiem bīstamu slimību babeziozi, informē zinātniskajā institūtā "BIOR". Slimības pazīmes ir nogurums, ēstgribas zudums un sarkans urīns. Ja laicīgi suni neaizved pie ārsta, sekas var būt letālas. Visvairāk slimība ir izplatīta Latvijas dienvidos. Un kopumā to pārnēsā aptuveni viens procents ērču.

Ganību ērces šajā laikā pārnēsā suņiem bīstamu slimību babeziozi
00:00 / 04:52
Lejuplādēt

Pirms trīs gadiem Lindas trīsgadīgais aktīvais bīgls Hemis saslima ar kādu suņiem ļoti bīstamu slimību. "Viņš bija noguris. Mēs domājām, ka tas ir saistīts ar to, ka diena viņam bija spraiga – dzīties visiem pakaļ. Pamodāmies no rīta, un viņš joprojām tāds apātisks – ne ēst grib, ne celties grib. Pierunājām, izgājām ārā. Un tad mēs pamanījām, ka viņam urīns ir sarkanīgā krāsā – tā kā ar asiņu piekrāsu," saka Linda.

Noraizējušies saimnieki nolēma sunīti vest uz veterināro klīniku. Hemis kļuva vēl vārgāks.

"Viņš jau necēlās no mašīnas. Viņam palika tik slikti, ka mēs viņu uz rokām ienesām vetklīnikā iekšā pa durvīm. Tas viss ļoti strauji notika. Vetārsts viņu ieraudzīja un viņam uzreiz bija skaidrs. Viņš apčamdīja sunim kaklu un atrada ērci," atminas Linda.

Veterinārārstam uzreiz bija skaidrs, ka suns saslimis ar ērču pārnēsāto slimību babeziozi. Lindas bīgls nākamās divas dienas pavadīja smagā stāvoklī klīnikā pieslēgts pie sistēmas. Pēc tam jau esot palicis labāk un Hemi varēja vest mājās. Suns pilnībā atveseļojās. Taču šī pieredze Lindai bija ļoti smaga, tāpēc tagad ērču aktīvajā sezonā suns nēsā pretērču siksniņu.

Latvijas Lauksaimniecības universitātes Veterinārmedicīnas fakultātes asociētā profesore Dace Keidāne stāsta, ka babezioze ir vienšūņu ierosināta saslimšana dzīvniekiem. "Būtībā raksturojas ar to, ka tiek grauti eritrocīti – tās ir asins šūnas, kas atbild par hemoglobīna pārvadi. Ja runājam konkrēti par suņiem, tad suņiem babeziozi pārnēsā ganību ērces. Un, ja ērce ir invadēta, ja tai ir šīs babēzijas, tad, sūcot asinis, viņas ievada šos babēziju ķermenīšus sunim asinsritē," skaidro Keidāne.

No ērces piesūkšanās brīža slimības pazīmes parādās vienas vai divu dienu laikā.

Raksturīgākās pazīmes ir sagurums, ēstgribas zudums, bāla gļotāda un arī sarkans urīns. Nevedot savu mīluli pie ārsta, sekas var būt letālas. Tāpēc ļoti svarīgi ir laikus šīs pazīmes pamanīt, kā arī aizdomu gadījumā var izmeklēt suņa kažoku – vai nav piesūkusies ērce. Laicīgi pie ārsta nogādātu suni var izārstēt, smagākos gadījumos nepieciešama pat asins pārliešana, stāsta Keidāne.

"Babezioze var būt arī citām dzīvnieku sugām. Ir arī cilvēku babezioze. Bet lieta ir tāda – ja mēs runājam par Latvijas situāciju – ar babeziozi ar katru gadu aizvien vairāk slimo suņi. Kā saka dakteri, tā ir mūsu ikdiena. Kā sākas pavasaris, ērču sezona, tā mums ir ar babeziozi slimie suņi klīnikā. Un vēl Latvijā ar babeziozi slimo govis. Katru gadu ir vismaz viens vai divi gadījumi, kad govīm diagnosticē babeziozi," norāda speciāliste.

Citām dzīvnieku sugām šī slimība nav diagnosticēta.

Profesore stāsta, ka saslimšanas gadījumi ir visā Latvijas teritorijā. Bet vairāk klīnisko gadījumu ir ap Jelgavu, Rīgu un Daugavpili.

Latvijas Radio vērsās arī zinātniskajā institūtā “BIOR”, lai uzzinātu vairāk par slimības izplatību. Parazitoloģijas nodaļas vecākā eksperte Maija Selezņova stāsta, ka visvairāk slimība izplatīta Kurzemē un Zemgalē. Konkrētas statistikas gan nav, jo slimība nav bīstama cilvēkiem un produktīvajiem dzīvniekiem. Institūts ''BIOR'', sadarbojoties ar Latvijas vetārstiem, šo slimību ir pētījis. Babeziozi pārnēsā aptuveni 1% ērču.

"Tas, ko mēs noskaidrojām, ka Rīgas apkaimē galvenais infekcijas perēklis ir Bolderāja, Daugavgrīva. Latgalē ir Daugavpils. Vēl ir Liepājā. Drošā vieta ir Latvijas ziemeļi, bet dienvidu puse diemžēl... Manuprāt, pozitīvais ir tas, ka slimībai ir sezonāls raksturs. Līdz ar to, kā sākas jūlijs, augusts, septembris un ziemas mēnešos var droši braukt dabā, nekas slikts nenotiek. Bet, sākot no marta beigām, līdz jūnijam jābūt sevišķi uzmanīgam. Un, ja ir iespējams, nebraukt tur, kur ir šī slimība," saka Selezņova.

Vienīgais veids, kā varam savus suņus pasargāt, ir dzīvnieku sargāt no ērcēm. Ir dažādi ērču atbaidītāji – siksniņas, izsmidzināmi līdzekļi, košļājamas tabletes, kas līdzēs arī pret citiem parazītiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti