FOTO: Šopavasar dzimušie mazuļi Rīgas zoodārzā un filiālē «Cīruļi»

Pavasaris Rīgas zoodārzā un filiālē “Cīruļi” rit pilnā sparā – dzīvnieku ģimenēs parādās arvien jauni un jauni mazuļi, informēja Rīgas Zooloģiska dārza pārstāvis Māris Lielkalns.

Rīgā – ziemeļbriedēns, pundurkalitriksu dvīņi, putni perē olas

Pagājušo svētdien meža ziemeļbriežu mammai atskrēja telēns – meitenīte. Kā jau pieklājas, mazulis tērpts kārtīgi maskējošā tumši brūnā krāsā. Pagaidām vēl mazais izvēlas krāt spēkus un daudz laika pavada, atpūšoties kādā iedobē. Tādēļ mazo ziemeļbriedēnu tuvākajās dienās pamanīs tikai acīgākie zoodārza apmeklētāji.

Savukārt Tropu mājas siltajā daļā pasaulē mazākajiem pērtiķēniem austrumu pundurkalitriksiem piedzimuši dvīņi. Lielkalns stāstīja, ka no apmeklētājiem nereti dzirdams izbrīnā teiktais – viņi ir tik maziņi, tad kādi piedzimst viņu mazuļi?

“Un atbilde ir pavisam vienkārša: lieli! Patiešām lieli, salīdzinot pieaugušā izmēru, respektīvi, katrs mazulis sver ceturto daļu no pieaugušā masas. Tā kā bērni parasti ir divi, tad iedomājieties, cik daudz topošajai mammai ir jānes līdzi,” norādīja zoodārza pārstāvis. Pēc dzemdībām mazuļu aprūpē iesaistās tēviņš, kurš uzņemas bērnu nēsāšanu, aprūpi, sildīšanu un sargāšanu. Vēlāk mazo bēbju aprūpē iesaistās arī pārējie bara locekļi - vecākie brāļi un māsas.

Savukārt kazuāru tēviņš Sudrabs joprojām cītīgi perē divas zaļganas olas kazuāru mītnes iekšienē. Arī Japānas dzērves rūpīgi silda divas olas, tāpat arī dējumu perē baltā pūce. “Atliek turēt īkšķus un cerēt, ka šajā vēsajā pavasarī visi procesi būs notikuši sekmīgi. Bet par to ziņosim citureiz,” solīja Lielkalns.  

Filiālē “Cīruļi” –  daudz mazuļu aitām, kazām un zilajām govīm

Marta beigās Hailandes govju barā piedzima bullēns – pilnīgs pretstats saviem vecākiem. Ja pieaugušie dzīvnieki garās, pinkainās vilnas un milzīgo ragu dēļ izskatās bīstami un neprognozējami, tad mazuļi izskatās kā mīkstas plīša rotaļlietas ar cirtotu brūnu kažociņu. Tieši tāds ir arī šogad dzimušais puika vārdā Dižausis, kura mamma ir Gaja un tēvs Podiņš.

“Vai zināt dzīvnieku, kuram var saskatīt iezīmes no govs, cūkas un suņa? Tas ir Āzijas augstkalnu iemītnieks jaks, kuru bars dzīvo “Cīruļos”,” informēja Lielkalns. Šogad viņu pulks kuplinājies par diviem mazuļiem – 2. aprīlī pasaulē nāca meitene Daba, savukārt 15. maijā piedzima puika vārdā Putenis. Lielkalns stāstīja, ka nu abi telēni ir sadraudzējušies un nododas kopīgām rotaļām – skraidelē, lēkā, spārdās, dzenā viens otru (kā šuneļi) astes gaisā izslējuši, savukārt pēc intensīvas fizkultūras elso kā suņi - mēles izkāruši. Jaku balsis ir nedaudz līdzīgas cūkas rukšķēšanai. Tāpat daudz mazuļu sadzimuši “Cīruļu” aitām, Kamerūnas kazām, kā arī leģendām apvītajām Latvijas zilajām govīm.

Lielkalns atgādināja, ka Rīgas zoodārzā un zoodārza filiālē “Cīruļi” apmeklētāji nedrīkst barot dzīvniekus. Tāpat zoodārzā nedrīkst braukāt ar dipdap riteņiem, skrejriteņiem, skrituļdēļiem, skrituļslidām un žiroskūteriem. Dzīvnieki baidās no šiem grabošajiem braucamrīkiem, bez tam Zooloģiskā dārza reljefs ir mainīgs – ieplakas mijas ar uzkalniem. Rezultātā traumas var gūt gan paši braucēji, gan garāmejošie cilvēki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti