Sadaļas Sadaļas

Desmit gadu laikā Latvijā dramatiski sarucis mežirbju skaits

Jādomā par mežirbes dzīvotnes saglabāšanu ārpus mikroliegumiem un īpaši aizsargājamām dabas teritorijām. Turklāt mikroliegumus mežirbei veidot nav lietderīgi, jānodrošina pēc iespējas labvēlīgāka dzīve ārpus mikroliegumiem, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” norāda Latvijas Ornitoloģijas biedrības pārstāvis Viesturs Ķerus, iepazīstinot ar mežirbju aizsardzības plānu.

Vidēju izmēru apaļš putns ar pelēkbrūniem raibumiem – tā ir mežirbe, kuras nosaukums jau liecina par šī putna dzīvesvietu. Parasta ligzdotāja arī Latvijas mežos, taču šo putnu skaits pēdējos gadu desmitos ir jūtami samazinājies. Tāpēc 2017. gada nogalē tika izstrādāts mežirbju aizsardzības plāns.

“Mežirbju skaits no 2005. gada līdz mūsdienām ir samazinājies. Šodien ir 20 % no tā putnu skaita, kas bija 2005. gadā.

Iemeslu tam ir daudz, daļu no tiem identificējām, izstrādājot sugas aizsardzības plānu. Vēl vajadzētu veikt papildu izpēti, lai pateiktu, kurš no negatīvajiem faktoriem ir būtiskāks un kā tie savstarpēji iedarbojas,” skaidro Ķerus.

Desmit gadu laikā Latvijā dramatiski sarucis mežirbju skaits

Ķerus stāsta, ka daudzi faktori, kas saistās ar mežirbju populācijas samazināšanos, izriet no mežsaimnieciskās darbības. “Mežsaimnieciskā darbība mūsdienās negatīvi ietekmē dažādos veidos mežirbi pašu un viņas dzīvotni,” norāda Ķerus. Mežirbei nav piemērota kailcirte, mežirbei neder “fragmentēts mežs” un viņai ir vajadzīgs pamežs.

10 – 15 % mežirbju populācijas ietekmē mežsaimnieciskā darbība ligzdošanas laikā. Tāpat jāņem vērā, ka audzis arī dažādu plēsēju skaits – lapsas, caunas, un palielinājies arī mežacūku skaits, tās posta mežirbju ligzdas.

Lai saglabātu mežirbju populāciju, Ķerus iesaka skatīties, lai mežs pēc iespējas būtu savienots, piemēram, pat ja ir jāveido kailcirte, atstāt nenocirstu koku joslu, kas savieno vienu nenocirstu mežu ar citu; pēc iespējas jācenšas saglabāt pamežu. Tāpat mežirbju aizsardzības plānā ietverts punkts par mežu īpašnieku informēšanu par to, kāda varētu būt mežirbei draudzīga mežu apsaimniekošana.

Runājot ne tikai par mežirbju aizsardzību, Ķerus atgādina, ka būtu nepieciešams noteikt mežizstrādes pārtraukumu no aprīļa līdz jūnijam. Pārtraukums būtu solis dabai draudzīgākas mežu apsaimniekošanas virzienā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt