Āpsis izvēlēts par 2016.gada dzīvnieku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Par 2016.gada dzīvnieku izvēlēts āpsis - viens no lielākajiem plēsēju kārtas sermuļu dzimtas dzīvniekiem Latvijā, vēsta Latvijas Dabas muzejs (LDM), kur atklāts gada dzīvnieka informācijas stends. Jau 30.janvārī risināsies pirmais āpsim veltītais pasākums – ģimenes diena.

Āpša gadu LDM atklāja speciālisti no Latvijas Valsts mežzinātnes institūta „Silava” un Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP), kā arī muzeja pārstāvji, iepazīstinot klausītājus ar sugai raksturīgajām pazīmēm, paradumiem, izplatību un situāciju Latvijā.

Arī šoreiz gada dzīvnieks nav aizsargājamo sugu sarakstos, taču tas nereti ir izteiksmīgs tēls bērnu grāmatās, un, lai arī melnbalti svītroto purniņu pareizi noteiks daudzi, āpša jeb Eiropas āpša dabā atstāto liecību atpazīšana jau ir sarežģītāks uzdevums.

Nakts dzīvnieka daba ļauj āpšiem palikt nepamanāmiem, ar cilvēku ikdienā saskarsmi neveidojot. Dzīvnieka izplatība Latvijā ir visai ievērojama - 13 800. Tā starptautiskais nosaukums - "Meles meles".

Āpša gadā iecerēti vairāki pasākumi bērniem, ģimenēm un visiem interesentiem, pirmais – ģimenes diena ”Āpša labirinti” – notiks LDM sestdien, 30. janvārī, no plkst.11.00 līdz 16.00. Apmeklētājiem būs iespēja uzzināt vairāk par āpsi: kurās vietās Latvijā tas dzīvo, ko ēd, ko dara ziemā un ko – vasarā. Tā kā āpsis ir aktīvs galvenokārt diennakts tumšajā laikā, par tā klātbūtni visbiežāk var uzzināt pēc tā atstātajām darbības pēdām.

Āpša ķepu nospiedumos labi redzamas tam raksturīgo pirkstu un garo nagu atstātās zīmes. To un citus interesantus faktus par gada dzīvnieku varēs noskaidrot, apmeklējot janvāra ģimenes dienu.

Reizē ar gada dzīvnieka paziņošanu, tiek izsludināta arī stāstu un bilžu iesūtīšana un ikviens, kas saticis, sajutis, sasmaržojis vai dzirdējis par āpsi darbībā, aicināts dalīties, sūtot savu stāstu vai fotogrāfiju uz e-pasta adresi p[email protected] vai K.Barona iela 4, Rīga, LV-1050.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti