Egļu astoņzobu mizgrauži no jauna posta mežaudzes Pierīgā un Dienvidkurzemes novadā

Egļu astoņzobu mizgrauzis turpina strauji izplatīties, tāpēc Valsts meža dienests (VMD) aicina meža īpašniekus apsekot savas vidēja vecuma un vecākas egļu mežaudzes. Konstatējot kukaiņa savairošanos, īpašniekiem jāvēršas tuvākajā dienesta mežniecībā, lai saņemtu apliecinājumu bojāto koku ciršanai sanitārajā cirtē.

Egļu astoņzobu mizgrauža lidošanas intensitāte ir atkarīga gan no teritorijas, gan arī no laikapstākļiem, kas šogad ir stipri izteikti mainīgi, norādīja VMD Meža un vides aizsardzības daļas vadītājs Andis Purs.

Lielākie svaigie bojājumi novērojami Gulbenes, Žīguru un Rēzeknes apkaimēs.

"Tāpat saglabājās augsta bojājuma pakāpe arī vietās, kurās tā bija novērojama iepriekšējos gados, – Lubānas mitrājā un Gaujas Nacionālā parka teritorijā, īpaši Cēsīs, Līgatnes un Siguldas apkārtnēs. No jauna ievērojami postījumi parādās Pierīgā un Dienvidkurzemes novadā," skaidroja Purs.

No šī gada 1. jūlija līdz 1. septembrim ir izsludināti mežsaimnieciskās darbības ierobežojumi vērtīgajās egļu audzēs visā Latvijas teritorijā.

VMD aicina meža īpašniekus, kuru egļu audzēs ir konstatētas mizgraužu svaigi invadētas egles, vērsties tuvākajā dienesta mežniecībā, lai saņemtu apliecinājumu bojāto koku ciršanai sanitārajā cirtē. 

Jāapseko egļu audzes un jāpārbauda egļu strumbri, sevišķi, ja koki ir gāzti, izšūpoti vai citādi bojāti. Mizgrauža svaigi invadētas egles var atpazīt pēc aptuveni milimetru lieliem caurumiņiem koka stumbrā (kukaiņu ieskrejām) un brūniem mizas miltiem, kas sakrājušies pie koka sakņu kakla, norādīja VMD.

Mizgrauža bojātas egles var būt arī ar zaļām skujām un daļēji nolobījušos mizu. Pēc īpašnieka ziņojuma egļu audzes pārbaudīs VMD mežzinis, lai pieņemtu lēmumu par invadētās mežaudzes nociršanu un slazdu izvietošanu.

Tāpat mežzinis var pieņemt lēmumu par atsevišķu koku izvākšanu, ja tiks konstatētas vēja gāztas un mizgraužu svaigi invadētas egles nelielos apjomos.

Egļu astoņzobu mizgrauzis uzskatāms par visagresīvāko un bīstamāko egļu audžu kaitēkli visā Eirāzijā, jo tas var invadēt ne tikai novājinātas egles, bet arī pilnīgi veselus kokus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti