Iedzīvotājiem aizdomas par uzņēmuma iespējamo atbildību Iecavas upes piesārņojumā

Lai gan Valsts vides dienests nav konstatējis ķīmisku piesārņojumu Iecavas upē, kur savairojušās aļģes, vietējie iedzīvotāji kā iespējamo upes piesārņotāju min netālu esošo uzņēmumu — spirta rūpnīcu SIA "I.S.D.".

Jelgavas novada pašvaldības domes deputāts Jānis Kažotnieks (Latvijas Zaļā partija), kurš sestdien pabija Iecavā, atzina, ka ir pārsteigts, redzot, kāda izskatās Iecavas upe.

"Skatījos uz to upi un izskatījās šausmīgi dīvaini, labi, vasarā maz ūdens, bet izskatījās tā, ka tā būtu pilna ar nopļautu zāli, apmēram tā izskatījās no tāluma. Piegāju pie upes, paskatījos, un tur visās varavīksnes krāsās laistījās — dīvainas, tā kā aļģes ne aļģes, kaut kas tāds aizaudzis."

Arī akmeņi esot ar baltu gļotu apauguši. 

Kā iespējamo upes piesārņotāju Kažotnieks minēja Iecavas Spirta rūpnīcu SIA "I.S.D.", kas atrodas tuvumā upei.

"Domāju, no kurienes tas ir radies, ka tas nevar būt no tā, ka silts laiks.

Pabraucām uz augšu līdz tam uzņēmumam, un, jā, tur vienkārši ir cauruļvads, caur kuru plūst iekšā upē kaut kādi notekūdeņi, smaka ir vienkārši drausmīga,

tāda skābena, pretīga smaka, un tas viss tur plūst," novērojumos dalījās Kažotnieks.

Viņš nav vienīgais, kas tā domā. Kā liecina ziņojums Vides SOS mājaslapā, kas publicēts pirms aptuveni viena mēneša, Valsts vides dienesta Zemgales reģionālā vides pārvalde jau vairākkārt ir saņēmusi sūdzības par uzņēmuma darbību.

Pārvalde esot veikusi ekspresmērījumus, tostarp skābekļa noteikšanai ūdenī, un skābeklis upē pie uzņēmuma esot bijis normas robežās. Tāpat pārvalde esot uzņēmumam uzdevusi veikt testēšanu notekūdeņu izplūdes vietā un arī upes monitoringu. Šobrīd tiek gaidīti testēšanas rezultāti.

Latvijas Radio centās sazināties arī ar Valsts vides dienestu, lai iegūtu skaidrojumu, taču tas neizdevās.

Kažotnieks esot sazinājies ar Vides SOS, lai ziņotu par redzēto. Kā viņam esot norādījis atbildīgais pārstāvis, Valsts vides dienests jau vietu esot apsekojis.

Arī Valsts Vides dienesta mājaslapā ir lasāma publikācija, ka dienesta inspektori apsekojuši upi un veikuši ūdens analīzes, pēc kurām secināts, ka mazūdens un sausuma perioda ietekmē šobrīd upē esot savairojušās aļģes. Kā arī nesenā lietus dēļ aļģes ir savēlušās tādos kā kunkuļos, un, ņemot vērā, ka ūdens līmenis upē ir kritiski zems, sākušies rūgšanas procesi. Taču nav konstatēts ūdens piesārņojums ar ķīmiskām vielām.

Tomēr Valsts vides dienests neizslēdz iespēju, ka upē ir uzpeldējis vai uzrūdzis kāds senāks upē nonācis piesārņojums, tādēļ papildus paņemti augsnes un grunts paraugi, kas nodoti testēšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti