VIDEO. Tiešraides balto stārķu ligzdā izšķiļas pirmie putnēni

Svētdien, 21. maijā, pirmie putnēni izšķīlušies balto stārķu pārim, kura gaitām var sekot līdzi video tiešraidēs.

Kā informēja AS "Sadales tīkls", uz kura elektroapgādes staba balsta apmeties stārķu pāris, pirmā ola šķīlusies 21. maija vakarpusē, un drīz vien tam sekoja vēl divu stārķēnu izšķilšanās.

Kopumā ligzdā perētas piecas olas, tāpēc turpmākajās dienās sagaidāma arī pārējo divu olu šķilšanās.

Kā skaidroja ornitologi, visu mazuļu sekmīga izaugšana līdz lidspējas vecumam atkarīga no daudziem faktoriem, tai skaitā barošanās iespējām ligzdas apkārtnē, stārķu pāra spējām sarūpēt barību gan sev, gan katram no mazuļiem u.tml. Ja barības nebūs pietiekoši, kāds no cālēniem var kļūt vārgs. Nespējot konkurēt ar pārējiem, tas var tikt izmests no ligzdas vai pat apēsts.

Latvijas Dabas fonda eksperts, ornitologs Jānis Ķuze norādīja: "Mūsu balto stārķu ģimenē notikušas veiksmīgas pirmās izšķilšanās, un tagad varēsim sekot līdzi mazuļu augšanai. Jāņem vērā tas, ka mazuļu izšķilšanās vēl nedod garantijas, ka ligzdošana būs veiksmīga, tāpēc sekosim līdzi tālākai stārķu dzīvei, mazuļu barošanai un norisēm ligzdā un ap to. Dabas norises ir ļoti daudzveidīgas un ne vienmēr paredzamas, un mums būs lieliska iespēja vērot, vai un kā mazuļi sasniegs patstāvību un izlidos no ligzdas."

Šajā sezonā ligzdas saimniece izdējusi kopsummā sešas olas, taču pirmā tika pārmesta pāri ligzdas malai, tāpēc perētas tika piecas.

Šī gada ligzdošanas sezona baltajiem stārķiem kopumā bija iesākusies trauksmaini – šo ligzdu bija noskatījuši vairāki svēteļi, un aprīlī tiešraidē bija vērojamas stārķu kaujas. Līdz ar perēšanas perioda sākumu situācija pakāpeniski kļuvusi mierīgāka.

Arī pērn konkrētajā ligzdā tika perētas piecas olas, bet sekmīgi šķīlās un līdz lidspējas vecumam izauga četri jaunputni.

VIDEO: Izšķīlušies pirmie trīs stārķēni

TIEŠRAIDE: Baltie stārķi (Ciconia ciconia) Tukuma novadā - LDF tiešraide

UZZIŅAI:

Latvijā ligzdo 4% jeb aptuveni 13 500 balto stārķu no to kopējās populācijas pasaulē. Aptuveni 75% jeb apmēram 8000 ligzdas atrodas uz elektrolīniju balstiem, kas elektrības tuvuma dēļ nav tā drošākā ligzdošanas vieta. Jāņem vērā, ka balto stārķu ligzdas svars ir vidēji 400–600 kilogrami, bet ilggadējās ligzdas, īpaši salīstot, var svērt pat tonnu. Lai padarītu ligzdošanu drošāku gan putniem, gan apkārtējiem iedzīvotājiem, gan arī mazinātu elektroapgādes pārtraukumu riskus, "Sadales tīkls" zemsprieguma elektrotīklā turpina uzstādīt metāla ligzdu pamatnes.

Savukārt, konstatējot bīstamas situācijas, ligzdas drošības apsvērumu dēļ no balstiem var tikt noņemtas. Tas tiek darīts ar Dabas aizsardzības pārvaldes atļauju un lielākoties – ārpus stārķu ligzdošanas sezonas, skaidroja uzņēmumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti