Ķepa uz sirds

Kā atvērts logs var būt drošs kaķim? Jālieto logu siets!

Ķepa uz sirds

No traumatiska ielas kaķa dzīves līdz karaliskai aprūpei - runčuks Arvīds sagaida savu cilvēku un īstās mājas!

Kur paliek dzīvnieks, ja saimnieki šķiras?

Šķiras dzīvnieka saimnieki – pie kā paliks mīlulis? Zoopsihiatra ieteikumi

Attiecību sākumā reti kurš pāris domā, pie kā paliks mājdzīvnieks šķiršanās gadījumā. Tas ir pārdzīvojumu laiks ne tikai cilvēkiem, bet arī mājas mīluļiem. Ja suns vai kaķis iegādāts pirms attiecībām, tad parasti mīlulis paliek pie sava saimnieka, bet, ja pāris to izvēlējies kopīgi, var rasties strīdi. Par dažādu pieredzi stāsta Latvijas Televīzijas raidījums "Ķepa uz sirds".

Suns ļāvis saprast attiecību beigas

Mūziķis Gatis Mūrnieks ar bijušo mīļoto Montu arī reiz kopīgi izvēlējās mājas mīluli. Monta kā brīvprātīgā strādāja dzīvnieku patversmē, un viņa bija tā, kas Gatim ierosināja adoptēt kucēnu.

"Tad, kad viņus paņēma uz mājām, man bija dalītas domas. No vienas puses, es priecājos, no otras puses, tā kā sirsniņu žņaudz. Tas arī ir rādītājs, ka es bez suņiem acīmredzot nevaru," stāstīja Monta.

Daudzi pāri kopīgi paņem mīluli. Tas bieži vien ir kā pārbaudījums kopējām rūpēm un raksturu saskaņai pirms bērna radīšanas. Gāja laiks, bet Gatis ar Montu izšķīrās. Tieši attiecības ar suni Džemmu ļāva saprast, ka mīlestība mazinās. Vārdu "mūsu" arvien biežāk aizstāja "mans" un "tavs".

"Kad attiecības gāja uz beigām, es atceros tādus mazus teikumus, ka nevedīšu ārā, nu, varbūt ne tik traki, bet izved tu, tas tomēr ir tavs suns," sacīja Gatis.

Tas esot bijis signāls attiecību beigu fāzei. Šajā gadījumā nebija domstarpību, pie kā šķiršanās gadījumā paliks Džemma.

"Visos papīros un dokumentos, kad formējām sunīti, ir mans vārds. Pat šķiroties nebija jautājumu, pie kura viņš galu galā nonāks.

Es arī tagad nevaru savu dzīvi iedomāties bez Džemmas, man viņa ir, kā pasē rakstīts, – lolojums."

Strīdi par mājdzīvnieku mēdz izvērsties lieli

Bieži vien mājas mīlulim ir pieķērušies abi saimnieki un šķiršanās gadījumā strīdi ir lieli – kāds mēģina ieriebt.

Kāda anonīma saimniece atklāja, ka šķiršanās gadījumā strīdi bija ļoti lieli, iesaistīta bija arī suņu audzētāja.

"Draudzene šķīrās no vīra. Kaķis palika pie viņa, jo ierasta vide un iespēja iet laukā. Pēc diviem mēnešiem [draudzene] paņēma pie sevis, jo kaķis atteicās no ēdiena, kļuva apātisks," ar pieredzi viņa dalījās sociālā medija "Facebook" komentāros.

Kāda cita sieviete rakstīja, ka suns palika pie vīra: "Es zināju, ka vīrs parūpēsies par suņu puiku, iespējams, pat labāk nekā es, un mierināju sevi ar šo [domu]. Bet tāpat divus gadus raudāju, kad redzēju līdzīgu suni ārā vai skatījos bildes."

Kaķi ir atkarīgi no dzīvesvietas, suņi – no cilvēka

Šķiršanās gadījumā ir svarīgi, kura cilvēka vārds ir rakstīts dzīvnieka pasē. Pēc Civillikuma sunim vai kaķim ir mantas statuss, taču dalīt to ir pagrūti. Tāpēc gan tiesa, gan šķiršanās advokāti parasti mudina saimniekus vienoties. Teorētiski lēmums būtu jāpieņem, vadoties no mājas mīluļa interesēm. Šeit kaķu un suņu izvēles atšķiras, norādīja zoopsihiatrs un kinologs Alberts Čipuštanovs.

"Kaķi ir atkarīgi vairāk no dzīvesvietas, bet suņi – no cilvēka. Viņiem nav tik grūti mainīt dzīvesvietu, bet viņam būs grūti mainīt cilvēku,"

skaidroja Čipuštanovs.

Viņam šķiršanās gadījumā nācies konsultēt tikai suņu saimniekus. Tipiskākā problēma – suns ierasti staigāt un spēlēties gāja ar vīru. Pēc šķiršanās viņš palicis pie sievas un vairs nejūtas labi.

"Viņš bija vairāk atkarīgs no vīra, bet palika ar sievu. Protams, skumst, viņam gribas vairāk tikties ar vīru. Pirmās dienas dzīvniekam būs pat grūti nodibināt kontaktu. Faktiski ir dzīve no sākuma," sacīja zoopsihiatrs. Šajā gadījumā sunim jāpievērš maksimāli daudz uzmanības.

Pēc šķiršanās dzīvnieks jānodarbina un jāpievērš daudz uzmanības

Kinologs iesaka dzīvnieku maksimāli daudz nodarbināt un pievērst uzmanību – iet pastaigās un nodarbībās.

Likt sunim izvēlēties saimnieku nav racionāli. Sunim ir svarīgi parādīt jauno realitāti un lietu kārtību. Daži pāri vienojas sadalīt laiku ar mājdzīvnieku. Vienu nedēļu tas dzīvo pie viena, bet nākamo – pie otra. Tomēr mīlulis šajās pārmaiņās var zaudēt stabilitātes sajūtu, uzsvēra zoopsihiatrs.

"Labāk nepraktizēt, ka vienu nedēļu viņš dzīvo pie viena, otru nedēļu – pie otra, bet nav aizliegts dažreiz satikties.

Viņš var satikties ar veco draugu, papriecāties un tad iet atkal savā jaunajā mājā," stāstīja Čipuštanovs.

Ieteicams laicīgi apzināties, kā rīkoties krīzes situācijā, lai atrastu labāko risinājumu un neradītu pārdzīvojumus sev un kopīgi iegādātajam sunim vai kaķim.

Ķepa uz sirds

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti