Dienas ziņas

Briselē protesti pret migrāciju

Dienas ziņas

ANO klimata konferencē panākta vienošanā

Zemgalē atklāj Nacionālās pretošanās kustības muzeju

Zemgalē atklāj Nacionālās pretošanās kustības muzeju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Jelgavas novada mazākajā pagastā atklāts muzejs, kas vēsta par nacionālās pretošanās kustību Zemgalē. Tā izveidotājs ir novada jaunsargu instruktors, kurš tādējādi vēlas iepazīstināt gan jauniešus, gan citus interesentus ar vēl kādu salīdzinoši maz zināmu vēstures lappusi.  

Otrā pasaules kara laikā, kad Latvijā par varu cīnījās divas lielvalstis,  Nacionālās pretošanās kustības dalībnieki joprojām mēģināja atgūt Latvijas neatkarību. Par pretošanās kustības līderi kļuva pirmā Latvijas valsts prezidenta dēls Konstantīns Čakste, kura vadībā tika nodibinātā Latvijas Centrālā padome.  

Šajā kustībā iesaistījušies daudzi zemgalieši.

“Es arī neticēju, ka Zemgales pagastu vēsturē ir tāda bagātība ar pretošanās kustības notikumiem, bet, kur ver vaļā, tur ir. 1940., 41. gads. vācu laiks, pretošanās otrajai padomju okupācijai. Daudz, daudz notikumu,” atzina vēsturnieks, Rubeņa fonda valdes loceklis Andrejs Ķeizars.

Tagad par šo laiku stāsta Lieplatones pagastā izveidotais muzejs. Pagaidām tā ir viena telpa, kurā apkopoti galvenokārt materiāli par zemgaliešu cīņām pret padomju varu.

Ideja par šāda muzeja nepieciešamību radusies jaunsargu instruktoram Ērikam Grinevicam, kurš tādējādi vēlas papildināt jauniešu vēstures zināšanas.

“Jelgavas Valsts tehnikums, ģimnāzija - tie bija tādi paši 16 un pat 14 gadus veci jaunieši, ar kādiem es strādāju... Diemžēl pagaidām mums ir informācija tikai pārsvarā par pretošanos Sarkanās armijas okupācijai - Padomju Savienībai, bet, protams, ka šeit nākamā ekspozīcija ir domāta arī par pretošanos vācu okupācijai,” atklāja Grinevics.

Pirmās nodarbības jaunsargiem jaunizveidotajā muzejā  notikšot jau jaunnedēļ, bet ne mazāk nozīmīgs tas būšot arī  Jelgavas novada mazākā pagasta iedzīvotājiem un viesiem.

“Uzskatu, ka tas ir ļoti izglītojoši ne tikai mūsu jaunsargiem, bet šeit būs iespēja aplūkot to visu jebkuram, kurš vēlēsies,” pauda Lielplatones pagasta pārvaldniece.

Nacionālas pretošanās kustības muzeji jau vairākus gadus  darbojas Kurzemē un Vidzemē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti