Vai zini?

Vai zini, kas ir celaine un kāda ir tās saistība ar zirga grožiem?

Vai zini?

Vai zini, kā Jelgava glabā atmiņas par Lūcijas Garūtas kantāti "Dievs, Tava zeme deg!"?

Vai zini, ka bijusī sanatorija "Ogre" ir izcils arhitektūras un mākslas šedevrs?

Vai zini, ka bijusī sanatorija «Ogre» ir izcils arhitektūras un mākslas šedevrs?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Laikposmā pēc Pirmā pasaules kara slikto materiālo apstākļu dēļ Latvijā izplatīta slimība bija tuberkuloze, tautā saukta par diloni. Tikai 1945. gadā atklātais streptomicīns deva iespēju efektīvi ārstēt šo slimību, tāpēc tolaik galvenie slimības ārstēšanas veidi ietvēra uzturēšanos svaigā gaisā un saulē, pilnvērtīgu uzturu un fiziskus vingrinājumus.

Jau kopš 1924. gada Ogres bijušajā Mittelhofa pansijā darbojās Latvijas tuberkulozes apkarošanas biedrības bērnu sanatorija, kur vienlaicīgi ārstējās ap 60 bērnu. Pirmajos četros pastāvēšanas gados veselību tajā uzlaboja 759 bērni.

Ziemas sports Ogres sanatorijā Rīgas ielā 14
Ziemas sports Ogres sanatorijā Rīgas ielā 14

Ogres Zilo kalnu pakājē tika nopirkts 1,2 ha liels zemes gabals, un projekta izstrādei tika pieaicināts pazīstamais arhitekts Konstantīns Pēkšēns. 1926. gada vasarā arhitekts pats ielika sanatorijas ēkas pamatakmeni, un jau 1927. gadā skaistā, Ogres vasarnīcu stilam pielāgotā sanatorijas ēka tika nodota ekspluatācijā.

Sanatorija "Mālkalne"
Sanatorija "Mālkalne"

Vai zini?

Latvijas Radio 3 ciklā "Vai zini?" kultūrpētnieki, vēsturnieki un citi eksperti skaidro dažnedažādus terminus, vēsta par interesantiem artefaktiem un neparastām idejām.

Te gan jāpiebilst, ka sākotnēji to sauca par Rīgas trūcīgo bērnu atpūtas namu "Mālkalne", taču 1959. gadā tika veiktas būtiskas strukturālas pārmaiņas: apvienojot "Mālkalni" ar bērnu kaulu tuberkulozes sanatoriju "Ogre", tika izveidota plaušu tuberkulozes sanatorija "Ogre".

Iespējams, pateicoties arhitekta Konstantīna Pēkšēna autoritātei un iniciatīvai, vairākas atpūtas nama telpas dekoratīvi apgleznoja ievērojamais Latvijas grafiķis, gleznotājs un lietišķās mākslas meistars Ansis Cīrulis.

Restaurētie Anša Cīruļa griestu un sienu gleznojumi
Restaurētie Anša Cīruļa griestu un sienu gleznojumi

Freskās uz ēdamzāles sienām panaivā, idilliskā, bet bērnu skatījumam tuvā stilizācijā attēloti sižeti, kas saistās ar bērnību – auklīte lasa pasakas, koku stādīšana, zinību apgūšana, rotaļāšanās un dejošana. Freskas veidotas uz cieta kaļķa apmetuma sausās kazeīna freskas tehnikā.

Pēc nopietniem restaurācijas darbiem sanatorijā "Ogre" ir izdevies kvalitatīvi atjaunot Anša Cīruļa veidotās freskas lielajā ēdamzālē.

Vai zini?

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti