Šī diena vēsturē

9. augusts. Dmitrija Šostakoviča Ļeņingradas simfonijas pirmatskaņojums

Šī diena vēsturē

11. augusts. Noslēdzas Latvijas Neatkarības karš, tiek noslēgts mierlīgums

10. augusts. Nogrimst kuģis "Vaza"

Šī diena vēsturē. Baltijas jūrā nogrimst Zviedrijas lepnums – karakuģis «Vāsa»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Galeonai "Vāsa" bija jākļūst par Zviedrijas karaliskās flotes lepnumu, taču 1628. gada 10. augustā grandiozais burinieks nogrima Stokholmas reidā vien dažas stundas pēc nolaišanas ūdenī. Toties mūsdienās, izcelts no dzelmes, tas kļuvis par unikālu eksponātu.

Ļaužu atmiņas, pirmām kārtām, glabā nevis tos kuģus, kuri krietni nokalpojuši savu mūžu, šķērsojot pasaules jūras, bet gan tos, kuri reiz pazuduši dzelmē, aizraujot sev līdzi ne vienu vien dzīvību. Viens no slavenākajiem šajā ziņā ir 17. gadsimta zviedru karakuģis – galeona "Vāsa". 1628. gada 10. augustā šis kuģis, tikko pametis doku Stokholmas fjordā un nozēģelējis vien pāris kilometrus, zaudēja līdzsvaru un nogrima.

17. gadsimta 20. gados Zviedrijā valdīja tās visu laiku dižākais monarhs – karalis Gustavs II Ādolfs. Viņš uz vairākām desmitgadēm padarīja Zviedriju par Ziemeļeiropas varenāko valsti, kuras īpašumi ieskāva visu Baltijas jūru. Zviedrijai bija vajadzīga spēcīga kara flote, kas nodrošinātu papildspēku un kara materiālu piegādi armijām, kuras cīnās Polijas, Vācijas un Baltijas kara laukos. Galeona "Vāsa" tika iecerēta kā tobrīd spēcīgākais karakuģis Baltijas jūrā, bruņota ar 48 divdesmit četru mārciņu lielgabaliem, izvietotiem divos klājos.

Kuģa būvēšanu uzsāka 1625. gadā.

Tiek lēsts, ka būvei bija jānocērt apmēram tūkstotis ozolu. Starp citu, daļa no kokmateriāliem, tāpat kā visi tauvām nepieciešamie kaņepāji, nāca no Vidzemes.

Tobrīd, 17. gadsimta pirmajā pusē, tāda izmēra kuģus kā "Vāsa" būvēja vēl samērā reti, un arī kuģubūves inženierija mūsdienu izpratnē vēl bija bērna autiņos – būvētāji paļāvās ne tik daudz uz aprēķiniem, cik uz pieredzi un no paaudzes paaudzē nodotiem meistarības noslēpumiem. Savukārt jūras kara taktika piedzīvoja nozīmīgas pārmaiņas. Pagātnē palika laiks, kad galvenais uzbrukuma paņēmiens bija abordāža – iebrukums pretinieka kuģī un tā ieņemšana; to nomainīja kuģu iznīcināšana ar artilērijas uguni. Karalis Gustavs Ādolfs, būdams liels artilērijas entuziasts, personīgi deva norādījumus kuģu būvētājiem, pavēlot abos kuģa klājos izvietot maksimālā kalibra lielgabalus.

Dienā, kad "Vāsa" devās savā pirmajā un vienīgajā kuģojumā, bija izcili labi laika apstākļi – spīdēja saule, pūta viegla dienvidrietumu brīze. Kuģis peldēja ar visām burām; lielgabalu lūkas abos klājos bija atvērtas, lai salutētu, pametot galvaspilsētu. "Vāsa" majestātiski slīdēja pa fjordu, un daudzi stokholmieši pulcējās krastmalā, lai vērotu šo skatu. Taču tad, uzpūšot spēcīgākai brāzmai, kuģis pēkšņi bīstami sasvērās. Apakšējā lielgabalu klāja vaļējās lūkas nonāca zem ūdens. "Vāsa" nogrima strauji, aizraudams līdzi ap trīsdesmit jūrnieku dzīvību.

Karaļa pieprasītā izmeklēšana nedeva rezultātu.

Lai arī grēkāzis tika cītīgi meklēts, to atrast neizdevās – visi bija rīkojušies saskaņā ar norādījumiem un noteikumiem.

Laikam jau neviens nebija gatavs skaļi nosaukt galveno katastrofas iemeslu – karaļa uzstājīgā prasība izvietot augšējā klājā smagus un jaudīgus lielgabalus bija noteikusi smaguma centra nepieļaujamu novirzi uz augšu, attiecīgi laupot kuģim stabilitāti.

Tomēr liktenis bija lēmis "Vāsai" piedzīvot atdzimšanu. 1961. gada 8. aprīlī, gluži kā 333 gadus iepriekš, tūkstoši stokholmiešu atkal pulcējās fjorda krastos un kāpa laivās – šoreiz, lai savām acīm redzētu senlaiku burinieka pacelšanos no jūras viļņiem. Baltijas jūras aukstais un nesāļais ūdens lieliski iekonservē koku un citus organiskus materiālus. Pateicoties tam, restaurētā galeona "Vāsa" tagad aplūkojama visā savā diženumā un kļuvusi par  vienu no spilgtākajiem tūrisma objektiem ne vien Zviedrijā, bet visā Eiropā.

Šī diena vēsturē

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti