Dienas ziņas

"Tautas panorāma" rīt Ogrē, Pļaviņās un Koknesē

Dienas ziņas

Aglona gatavojas pāvesta Franciska vizītei

Janopoles Romeru mantojums atgriezies dzimtenē

Janopoles Romeru mantojums atgriežas dzimtenē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Atgriešanos dzimtenē ir piedzīvojis Romeru ģimenes kultūrvēsturiskais mantojums. Pēdējie šīs senās poļu izcelsmes dzimtas pārstāvji pirms 2. pasaules kara emigrēja uz Kanādu. Pēc vairākiem gadiem viņu dēls Latgales Kultūrvēstures muzejam uzdāvināja plašu ģimenei piederošo lietu kolekciju, tajā skaitā arī vairākus mākslas darbus, ko tagad var apskatīt izstādē.       

Fotogrāfijas, iespieddarbi, dienasgrāmatas un pat zāļu receptes - kopā vairāk nekā 260 priekšmeti, kuri pašlaik ir skatāmi Latgales Kultūrvēstures muzeja jaunizveidotajā ekspozīcijā "Atgriešanās. Janapoles Romeru mantojums”.

Tās ir personīgās lietas, kas kādreiz piederējušas poļu muižnieku Romeru dzimtai, kas no 1811.gada līdz 1939.gadam dzīvoja Rēzeknes novada Janopolē. Neapšaubāmās kolekcijas pērles ir pēdējā Janopoles muižas īpašnieka Antonija Kazimira Romera sievas mākslinieces Annas Soltanes-Romeres akvareļi.

“1992.gadā Rēzeknē viesojās pats Henriks Severīns Romers  - pēdējo Janapoles Romeru dēls. Kopš tā laika sākās tāda savstarpējā sadarbība, kas ilga gandrīz 25 gadus, un tad nāca 2008. gads, kad Henriks Severīns Romers  piedāvāja mums savu pētījumu, jo viņš par visu Romeru dzimtu ir veicis ārkārtīgi lielu pētījumu četros lielos sējumos,” pastāstīja Latgales Kultūrvēstures muzeja direktore Anastasija Strauta.

Pirms diviem gadiem, pateicoties sadarbībai ar Romeru dzimtas pārstāvjiem, muzejs savā īpašumā ir ieguvis vērtīgus mākslas darbus un citas ģimenei piederošas lietas.

Izstādes atklāšanā piedalījās arī Annas Soltanes-Romeres mazmeita grāfiene Bernadete fon Montgela, kas dzīvo Vācijā un jutās īpaši saviļņota izstādes atklāšanas brīdī.

 “Atceros savu vecmāmiņu. Viņa zināja daudzus nostāstus par Janapoli, stāstīja par zirgiem, vilkiem, Ziemassvētkiem, Lieldienām. Gleznoja Janopoles kluso dabu, kokus, puķes, parkus. Daudz gleznoja arī Rēzeknes apkārtni. Tāpat arī Rīgu, Varšavu, Viļņu. Vecmāmiņa mums mācīja gleznošanu. Daudz ko iemācīja,” saka Bernadete fon Montgela.

Anna Soltane bija izcila portretiste, par ko liecina vairāki pašportreti, ģimenes locekļu un parasto ļaužu sirsnīgi un patiesi attēlojumi.  

Izstādes ietvaros notika arī tās kataloga prezentācija, kā arī mākslinieces daiļradei un personībai veltīta starptautiska konference.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti