Dienas ziņas

Krievija uzbrūk Odesai ar droniem

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Rēzeknē skatāma rožu izstāde

Par Rozes pilsētu dēvētajā Rēzeknē pulcējas rožu mīļi un audzētāji

Teikās un nostāstos Rēzeknes pilsētas izveides vēsture ļoti bieži saistīta ar princeses Rozes vārdu, un kā īpaša tradīcija Latgales Kultūrvēstures muzejā ik vasaru notiek arī rožu izstāde. Šogad tajā varēja aplūkot aptuveni simts dažādas ziedu šķirnes, kas audzētas tepat Latvijā, Siguldas novadā – vienā no valstī lielākajām rožu stādu audzētavām.

No ļoti, ļoti saldas un reibinošas līdz vēsam veldzējumam – tik ļoti dažāda smaržu un arī košu krāsu gamma ir rozēm izstādē Latgales Kultūrvēstures muzejā. Izstāde šeit notiek jau vairāk nekā desmit gadu un tajā ir visiem iemīļotas rožu šķirnes, gan arī retākas un iepriekš neredzētas. Šīs reizes jaunums – Japāņu rozes.

Stādaudzētavas "Latroze" vadītāja Madara Gulberga pastāstīja, ka stādaudzētava uz nākamo gadu ieplānojusi savu kolekciju paplašināt līdz 40 dažādām japāņu rožu šķirnēm. Šogad tādu ir aptuveni desmit. Uz izstādi no stādaudzētavas atvestas apmēram simts dažādu rožu šķirņu, bet kopumā stādaudzētavā uz vietas esot ap 600 šķirņu. "Ir floribundrozes, tējbrīdrozes, krūmrozes, vīteņrozes. Vedam [uz izstādi] apmēram simts dažādas šķirnes. Vedam tās, kas zied," viņa sacīja.

Saimnieki izstādē dalās pieredzē, stāsta vairāk par rožu kopšanu, ko visvairāk novērtē apmeklētāji.

Rožu izstādes apmeklētāja, rēzekniete Veronika atklāja, ka uz rožu izstādi nāk katru gadu: "Es gaidu, kad tā būs. Visus gadus bija maija mēnesī, šoreiz jūnijā. Tā kā rozes pie mums Latgalē daudz aiziet bojā ziemas laikā, izsust vai izsalst, vienmēr ir jāatjauno. Vienmēr iepriecina rožu izstāde, jo izvēle tomēr ir un tās ir Latvijā audzētas rozes, nevis poļu. Tā ka jābūt izturīgākām."

Savukārt pilsētai un muzejam rožu izstādes tradīcija paver iespēju popularizēt plašāk kultūras un vēsturisko mantojumu.

Latgales Kultūrvēstures muzeja muzejpedagoģe Renāte Ničiporčika atklāja, ka katru gadu Rēzeknē tiek iestādīts arvien vairāk rožu, gan pie muzeja, gan citviet pilsētā. Latgales Kultūrvēstures muzejā izveidota arī speciāla muzejpedagoģiska programma "Satikšanās Rozes pilsētā". Tajā izskan arī vairākas teikas, viena no tām vēsta par netālu esošā Mākoņkalna kādreizējo valdnieku un viņa trīs meitām.

"Vecākā – Roze, vidējā - Lūcija un jaunākā - Marija. Meitas nevēlējās dzīvot tēva pilī un katra nolēma uzcelt savu pili. Roze, protams, uzcēla pili Rēzeknē, Lūcija, varat minēt, Ludzā, Marija – Viļakā, Marienhauzenā," teiku atklāja Ničiporčika. 

Stādaudzētavas "Latroze" vadītāja Gulberga pastāstīja, ka viņai pašai mīļākā rožu šķirne ir "Ašlija". "Dobē tai ir ļoti lieli ziedi, un smarža ir vienkārši dievīga," savas mīļākās rozes raksturoja Gulberga, atklājos, ka šobrīd dārzkopjiem topā esot divkrāsainās rozes.

Rēzeknē rožu izstāde viesojās trīs dienas, nupat tā noslēdzās arī Latvijas Nacionālajā dabas muzejā Rīgā, bet pēc vasaras atpūtas Siguldas pusē audzētās rozes apmeklētājus priecēs rudenī – dažādos pasākumos un stādu parādēs citviet Latvijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti