Dienas ziņas

Valdība nolemj pārņemt kontroli lielajās ostās

Dienas ziņas

Uzņēmums skolēniem ar īpašām vajadzībām

Velta grāmatu Cēsu kauju uzvaras simtgadei

Izdod grāmatu par Cēsu kaujām 1919. gadā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Latvijas Nacionālais arhīvs turpina darbu pie vēstures jautājumu aktualizēšanas, izdodot jaunu grāmatu sērijā "Vēstures avoti" – izdevumu "Cīņa par brīvību". Tajā detalizēti apskatīti Cēsu kauju notikumi laika posmā no 1919. gada aprīļa līdz jūlijam. Nupat grāmata prezentēta Cēsu Vēstures un mākslas muzejā.

Neatkarības kara liecības no Latvijas Valsts vēstures arhīva dokumentiem pētījuši un aprakstījuši divi Latvijā atzīti vēsturnieki – Ēriks Jēkabsons un Jānis Šiliņš. Izdevums ļauj ne tikai hronoloģiskā secībā iepazīties ar Cēsu kauju notikumiem konkrētajā laika posmā, bet arī kopumā sniedz priekštatu par militārajām un politiskajām norisēm Latvijā 1919. gadā, iekļaujot tajā arī grāmatas autoru komentārus un skaidrojumus.

"Šinī konkrētajā otrajā daļā ir apkopoti 200 dokumenti par laika posmu no 1919. gada 16. aprīļa līdz tā paša gada 10. jūlijam, kas, iespējams, ir vissarežģītākais laika posms Neatkarības karā,

jo paralēli darbojas veselas trīs valdības Latvijas teritorijā – tā ir Pētera Stučkas Padomju valdība, Ulmaņa vadītā Latvijas pagaidu valdība un arī Niedras valdība. Šajā laikā notiek gan Rīgas atbrīvošana no komunistiem, gan arī Cēsu kaujas, tas arī iemesls, kāpēc mēs esam Cēsīs," stāstīja grāmatas līdzautors, vēstures doktors Šiliņš.

Izdevums "Cīņa par brīvību" ir turpinājums pavasarī izdotajai grāmatai par Neatkarības kara sākumposmu no 1918. gada novembra līdz 1919. gada aprīlim. Vēsturnieks Šiliņš saka – tas ir veltījums visai Latvijas sabiedrībai, ne tikai Neatkarības kara, bet arī Latvijas Nacionālā arhīva dibināšanas simtgadei.

"Mūsu Latvijas valsts vēstures arhīvs ir bagāts ar dažāda veida materiāliem gan pēc satura, gan pēc tematikas. Deviņdesmitajos gados mēs dibinājām tādu sēriju – "Vēstures avoti", lai palīdzētu sabiedrībai iepazīties ar tiem krājumiem, ar tām bagātībām, ko arhīvs glabā," stāstīja Latvijas Valsts vēstures arhīva direktora vietniece Valda Pētersone.

Ņemot vērā, ka Latvijas Nacionālais arhīvs glabā ļoti daudz materiālu par valsts vēstures nozīmīgiem notikumiem, bet ne katram ir iespēja ar tiem iepazīties klātienē, radās doma, cik vien iespējams, tos publicēt. Nākamnedēļ jaunākais izdevums tiks prezentēts arī Rīgā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti