Daugavpils cietoksnī kaujas rekonstrukcijā attēlos Napoleona armijas uzbrukuma atvairīšanu

Daugavpilī norisināsies starptautiskais vēsturiskās rekonstrukcijas festivāls „Dinaburg 1812”. Vēstures rekonstruktori no sešām valstīm – kājnieki, kavalērija, artilērija, kara nometnes un arī ampīra balle – ļaus atgriezties 19. gadsimta pirmās puses notikumos, kad Dinaburgas cietokšņa garnizons atvairīja Napoleona armijas uzbrukumu 1812. gada jūlijā. Šoreiz tas ir jau jubilejas pasākums – piektais. Tiek gatavoti jauni tērpi, šūti zābaki, pulēti ieroči un posti zirgi.

Daugavpils cietoksnī kaujas rekonstrukcijā attēlos Napoleona armijas uzbrukuma atvairīšanuSilvija Smagare

  Uz tilta pie Nikolaja vārtiem Daugavpils cietokšņa pārvaldnieks Jānis Ostrovskis kopā ar zemnieku saimniecības „Klajumi” zirgu saimnieci Ilzi Stabulnieci pārrunā vēsturiskās rekonstrukcijas detaļas – kavalēristu iesaisti kaujā. Tajā iesaistīties 10 zirgi no„Klajumiem” .

  “Mēs apskatījām nometņu vietas, arī ganību un atpūtas vietas, darba telpas un teritorijas. Un šobrīd mēs ejam uz šova teritoriju, lai redzam, kā zirgiem jāatrodas. Zirgi ir sagatavoti. Viņi speciāli mājās tiek trenēti, vīram nelielā attālumā izšaujot no medību bises, lai viņi nebaidītos no šāvieniem cietokšņa teritorijā,” stāsta Stabulniece.

  Šāvieni, pulvera smaka, komandu saucieni – tas viss šajā vēsturiskās rekonstrukciju festivālā būs. Kaujas rekonstrukcijas dalībnieki izspēlēs to, kā franču Lielās armijas karaspēka karavīri sāka uzbrukumu Daugavpils (Dinaburgas) cietoksnim. Toreiz, 1812. gada 1. jūlijā (pēc vecā stila), pirmā cīņa ilga čtras stundas, un cietokšņa aizstāvjiem izdevās atvairīt uzbrukumu.

  Šoreiz pats cietokšņa ģenerālis, ko festivālā atveidos Jānis Ostrovskis, pirmo reizi šo piecu gadu laikā kāps uz zirga. “Jā, protams, Jānis jās priekšgalā. Vienīgais cilvēks, kurš dabūs publiski izjāt uz mana zirga,” stāsta Stabulniece.

  Parādē jājot un arī karojot, gan karavīriem, gan pašam ģenerālim arī ar savu veidolu jāatbilst vēsturiskās rekonstrukcijas laikam – 19. gadsimta sākumam. Sagatavošanās ir nopietna. Pasūtīts arī parādes uzsvārcis, kas gan vēl tiek šūts.

  Starptautiskais vēsturiskās rekonstrukcijas festivāls „Dinaburg 1812” Daugavpils cietoksnī norisināsies sestdien un svētdien, 20. un 21. jūlijā. Tajā piedalīsies 15 vēstures rekonstrukcijas un vēsturisko deju klubi, kas pārstāvēs Latviju, Lietuvu, Krieviju, Poliju, Čehiju un Baltkrieviju un iegriezīs Daugavpils cietoksni kara, parādes, amatnieku tirdziņu un balles noskaņās.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Vēsture
  Dzīve & Stils
  Jaunākie
  Interesanti