SPKC turpinās izglītot jauniešus par seksuālo un reproduktīvo veselību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Ja skolēniem nesniegs drošu un uzticamu informāciju, kā sevi pasargāt, piemēram, no seksuāli transmisīvām slimībām, sev nepieciešamos padomus viņi atradīs paši. Iespējams, arī apšaubāmos interneta avotos vai izdibinās no tikpat zinošiem vienaudžiem. Tāpēc Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) turpina organizēt izglītojošas nodarbības skolās par seksuālo un reproduktīvo veselību - arī pubertāti, attiecībām un savstarpējo atbildību. Statistikas dati liecina, ka Latvijā, piemēram, ir augsts jauno inficēšanās gadījumu skaits ar HIV, turklāt arvien vairāk inficējas heteroseksuālu dzimumkontaktu ceļā. Pusaudži ir jāizglīto, uzskata speciālisti.

Kāpēc vispār jāorganizē izglītojošas nodarbības skolās par seksuālo un reproduktīvo veselību? - tāpēc, ka jauniešiem trūkst zināšanu par šīm tēmām, atbild Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve Ilze Straume:

„Pašas skolas zvana un arī pašvaldību pārstāvji. Ja jautājam, kuras ir tās tēmas, par ko vajadzētu un par ko vēlētos zināt, tad šī tēma parasti tiek nosaukta kā pirmā. Droši vien dažādu iemeslu dēļ šī ir tāda nedaudz jūtīga tēma, par ko tiešām visi pedagogi pēc savas sagatavotības varbūt nav īsti gatavi tik brīvi runāt, lai skolēniem šo informāciju pasniegtu saprotamā un brīvā veidā”.

Nodarbības nav obligāts pasākums, skolas tām var pieteikties. 8.-10. klašu skolēniem un profesionālajās skolās tās vadīs iepriekš sagatavoti skolas pedagogi vai biedrības “Papardes zieds” speciālisti, kurus izvēlējās iepirkumā. Slimību profilakses un kontroles centrā vēsta, ka nodarbībās tēmas būs atbilstošas skolēnu vecumam un zināšanu līmenim. Piemēram, raksturīgākās fiziskās un emocionālās izmaiņas pusaudžu vecumā, attiecību veidošanās un savstarpējā atbildība, konfliktu risināšana, kontracepcijas metodes un seksuāli transmisīvās infekcijas slimības.

„Bet jāsaka, ka arī pašas skolas var izvēlēties tēmas, par kurām runāt. Pagājušajā gadā tika sagatavotas divas mācību filmas, viena no šī m filmām ir vairāk par pubertāti, par fizioloģiju, par organisma nobriešanu, un otra jau ir par attiecībām un veselību, un par to, ka katram ir jāuzņemas atbildība par saviem lēmumiem, ka katrs var izlemt, kad uzsākt attiecības, katram ir iespēja pateikt "nē", izvēlēties, vai tajā brīdī ir gatavs,” skaidro Ilze Straume.

Centra pārstāve arī norāda, ka, piemēram, pētījums par profesionālo skolu audzēkņu zināšanām seksuālās un reproduktīvās veselības jomā atklāja, ka jauniešiem trūkst drošas uzticamas informācijas. Tā vietā viņi internetā gūst apšaubāmu informāciju.

„Savā starpā tas, ko viņi dalās informācijā, tas var beigties vai nu ar neplānotu grūtniecību vai inficēšanos ar kādu seksuāli transmisīvu infekciju, tāpēc mēs dodam iespēju uzzināt pamatinformāciju, lai viņi var sevi pasargāt,” norāda Straume.

Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve arī uzsver, ka šajās nodarbībās atspoguļotie jautājumi atbilst mācību standartam, un visi nodarbību materiāli ir saskaņoti ar Valsts izglītības satura centru.

„Kādēļ mēs ejam skolās vai kādēļ SPKC izvēlamies šo tēmu – nekas nav mainījies, joprojām ir augsts saslimstības skaits ar seksuāli transmisīvām infekcijām, ar HIV Latvijā, un joprojām ne vienmēr Latvijas skolotāji ir gatavi par šīm tēmām runāt…” saka biedrības „Papardes zieds” vadītāja Iveta Ķelle un norāda – saistībā ar seksualitātes tēmu viņu ļoti satraukusi nesenā Valsts policijas atklātā lieta. Proti, aptuveni tūkstotis puišu vecumā no 14 līdz 20 gadiem internetā sūtījuši savus kailfoto, viņuprāt, kādai meitenei, kas izrādījās viltus profils:

„(..) Kas runā par vairākām tendencēm. Viens, ka šie puiši nezināja, ka internetā ar nepazīstamiem cilvēkiem nevajag uzsākt draudzību, nevajag sūtīt kailfoto. Un tad, kad viņi saprata, ka viņus šantažē, ka viņiem jāmaksā milzīgas naudas summas, lai viņu kailfoto neizvietotu publiskās vietnēs, tad no šiem tūkstoš puišiem un jaunajiem vīriešiem neviens nebija meklējis palīdzību ne pie vecākiem, ne pie skolotājiem, ne pie psihologiem. Ja mēs kā pieaugušie ejam tikai caur kaunināšanas, baidīšanas noliegšanas prizmu, tad, ja notiek nelaime ar šo jauno cilvēku, viņš ir viens šajā savā nelaimē. Tā arī ir seksualitāte, tā visa ir seksualitātes tēma”.

Slimību profilakses un kontroles centrā stāsta, ka nodarbībām skolas piesakās aktīvi. Kopumā paredzēts īstenot 220 pasākumus, proti, vismaz 30 pasākumus katrā Latvijas reģionā, kuros plānots izglītot aptuveni četrarpus tūkstošus jauniešu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti