Somi palīdz apdraudētajiem pogaino roņu mazuļiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Somijas Mežu pārvalde „Metsähallitus” šonedēļ aicināja talkā brīvprātīgos uz Saima ezera celt sniega un ledus krāvumus apdraudētajiem Saima pogainajiem roņiem.

Somijas lielākajā ezerā dzīvo apmēram 300 pogaino roņu, un šogad esot gaidāmi 60 mazuļi. Šis ronis ir viens no mazākajiem roņu dzimtas dzīvniekiem pasaulē.

Sniega sanesumi, ledus krāvumi un citi nelīdzenumi ziemas laikā roņiem nepieciešami migu veidošanai, mazuļu aizsardzībai un āliņģu sistēmu uzturēšanai.

Gada astotā un devītā nedēļa ir pogaino roņu dzemdību laiks, tādēļ somiem nācies pasteigties. Lietainā ziemā, kad naktis ir siltas, bez sniega un ledus, liela daļa jauno Saima ezera mazuļu var iet bojā, nosalstot vējā.

Roņu migu būvēšanas kampaņa guvusi lielu atsaucību Saima apvidus iedzīvotājos, lielām sniega lāpstām rokās viņi pie ezera pulcējušies, saulei uzlecot.

Talkās iedzīvotāji piedalījušies jau agrāk, arī aukstās ziemās pogainie roņi labprāt izmantojuši mākslīgi būvētās ligzdas.

Pogaino roni uz ledus redzējis ir tikai retais, jo gandrīz visu dzīvi dzīvnieks pavada ūdenī. Uz ledus tas parasti izrāpjas tikai tāpēc, lai atpūstos vai pasildītos saulē; ilgāku laiku ārpus ūdens pavadot tieši vairošanās periodā. Roņa miga ir mazuļa izveidots labirints, kur vairākas nedēļas aizvadītas intensīvās rotaļās un piena zīšanā.

Roņa mātes pienā ir 42% tauku, un, to dzerot, pēc divām nedēļām mazuļa svars jau būs divas reizes lielāks. Trīs nedēļu vecs ronēns pats sāk meklēt barību.

Somijas Mežu pārvalde iesaka kraut sniegu nomaļās ezera piekrastes vietās nevis cilvēku māju un sadzīvisku darbību tuvumā.

Pasaules Savvaļas dabas fonda Somijas nodaļa lūdz ievērot miera periodu Saima piekrastē roņu dzimšanas laikā, arīdzan izsludināts atklāts konkurss par roņu mākslīgo migu veidošanu nākotnes siltajām ziemām. Ligzdai jābūt pārvietojamai, peldošai un veidotai no dabas materiāliem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti