Saeima skatīs iedzīvotāju ieceri aizliegt bisfenolu A saturošu pārtikas iepakojumu

Saeima virzījusi izskatīšanai Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā Latvijas pilsoņu kolektīvo iesniegumu par bisfenolu A saturoša pārtikas iepakojuma aizliegšanu.

Par ieceri aizliegt bisfenolu A saturošu pārtikas iepakojumu portālā manabalss.lv parakstījušies 10 506 cilvēki.

Kolektīvajā iesniegumā norādīts, ka bīstamākā viela, kas sastopama plastmasā, ir bisfenols A (BPA). No tās izgatavo lielās, vairākkārt lietojamās ūdens pudeles, kompaktdiskus, virtuves piederumus, nesenā pagātnē arī bērnu pudelītes un vēl citas lietas. Tāpat bisfenolu A pievieno pārklājumam konservu kārbās, lai metāls nesaskartos ar ēdienu un nebojātu to.

Bisfenols A spēj atdarināt cilvēka dabisko hormonu estrogēnu un, nonākot organismā, iejaukties hormonālajā sistēmā. Šī viela varot izraisīt diabētu, aptaukošanos, krūts un prostatas vēzi u.c. slimības, norādīts iesniegumā.

Balsojumā gatavību strādāt pie attiecīgajām izmaiņām pauda 83 deputāti.

Debatēs par šīs iniciatīvas tālāku virzību gan izskanēja arī viedokļi, ka jautājums par bisfenola izmantošanu pārtikas iepakojumā būtu jārisina daudz plašākā, proti, Eiropas Savienības līmenī. Tomēr liela daļa deputātu pauda viedokli, ka ideja par šāda aizlieguma ieviešanu būtu atbalstāma.

Anda Čakša par bisfenolu A Madara Fridrihsone

  Bijusī veselības ministre Anda Čakša (Zaļo un Zemnieku savienība), uzrunājot kolēģus, atgādināja, ka bisfenola A izmantošana dažādos pārtikas produktu iepakojumos tiek uzskatīta par onkoloģisko saslimšanu iemeslu.

  Saistītie raksti
  Veselība
  Dzīve & Stils
  Jaunākie
  Interesanti