Miniplanetārijā redzamais ieintriģē kā bērnus, tā pieaugušos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Latvijas Universitātes Zinātņu un tehnikas vēstures muzeja telpās atvērts jauns miniplanetārijs. Ar digitālu tehnoloģiju palīdzību tajā var aplūkot visu, kas saistīts ar zvaigžņotajām debesīm - sākot ar Mēnesi un beidzot ar eksotiskiem melnajiem caurumiem un tālām galaktikām. atšķirībā no tradicionālā planetārija, kur debesis demonstrē uz kupola, šeit tas notiek uz liela, plakana ekrāna. Plānots, ka seansos nākamgad varēs izglītot arī skolu audzēkņus.

Uz pirmo jaunatklātā miniplanetārija seansu Latvijas Universitātē pulcējas daudz ļaužu. Seansam sākoties tiek izslēgta gaisma un uz milzu plakana ekrāna parādās izliekta zvaigžņota nakts debess un sajūta ir gluži kā dabā.

Astronoms Ilgonis Vilks paralēli zvaigžņu projekcijām un video materiāliem komentē visumā noritošos procesus. Viņš saka, ka stāstījums katrā seansā būs citādāks, jo redzamie zvaigznāji debesīs mainās līdz ar sezonām. „Mēs izmantojam datorprogrammu ''Stellarium'', kas īstenībā ir brīvpieejas programma, kuru jebkurš var ielādēt savā datorā. Te priekšrocība ir lielais ekrāns, mēs varam redzēt visu sīkās detaļās un, protams, arī stāstījums ļauj debesis pakāpeniski labāk iepazīt, ja cilvēks neorientējas zvaigznēs. Līdz ar to mēs ceram, ka seansos cilvēkiem debesis it kā atdzīvosies un mēs ikdienā pievērsīsim vairāk uzmanības tam ko varam naktī redzēt virs galvas," saka Vilks.

Mierīgas mūzikas pavadībā aplūkojami lielie greizie rati jeb lielā lāča zvaigznājs, Oreons, Lauva, Dvīņi, dažādas galaktikas un miglāji. Tāpat var uzzināt kā senās civilizācijas debesīs ieraudzīja mitoloģiskus tēlus.

Seansā ietverts arī NASA veidots video, kurā astronomi stāsta par zvaigžņu eksplozijām. Zināšanas par astronomiju atnākuši iegūt dažādi ļaudis - gan bērni, gan studenti, gan arī daudzi pieaugušie, kas pēc seansa atzina, ka projekts ir vērtīgs un planetāriju apmeklēs bieži.

Digitālā tehnoloģija dod arī iespēju izslēgt zemi zem kājām un tepat planetārijā paraudzīties, kas redzams dienvidu puslodes debesīs. Miniplanetārija seansi katru ceturtdienu noritēs pulksten sešos vakarā, savukārt pēc seansa apmeklētāji arī var uzdot jautājumus astronomam.

Planetārijs ir vieta, kur debesis nekad neaizsedz mākoņi un naktī vienmēr ir redzamas zvaigznes. Vilks vēl atzīst, ka arvien arī ir dzīva ideja par planetārija ar liela kupolu izbūvi nākotnē

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti