Panorāma

Panorāma

Panorāma

Lauksaimnieki baidās palikt bez viesstrādniekiem

Vēlētos ātrāku informācijas apriti

Farmaceiti vēlas biežāku informācijas atjaunošanu zāļu reģistrā

Jau 15 dienas ir spēkā jaunā references zāļu izsniegšanas kārtība, kuras galvenais mērķis ir mazināt izmaksas iedzīvotājiem par zālēm, kuru cenu daļēji sedz valsts. Daudzi ir priecīgi un tiešām jau jūt, ka līdzmaksājums ir mazāks. Citi no jau ierastā medikamenta atteikties negrib un tagad maksā pilnu cenu, jo valsts šobrīd kompensē tikai lētākās zāles.

Arnim asinsspiediena zāles jālieto regulāri. Viena tablete dienā. Aptiekāres piedāvātās kastītes viņš noraida. Tās nav tās, pie kurām pieradis. Grib savas.

Ja Arnis turpmāk gribēs savas zāles, būs jāmaksā pilna cena. Pēdējo reizi viņš tās saņem kā valsts kompensējamās, piemaksājot nedaudz.

"Šoreiz nebūs jāmaksā, jo šī receptīte ir izrakstīta 31. martā, kad vēl drīkstēja rakstīt starptautisko nosaukumu, nevis ķīmisko sastāvu. Viņš vēl dabūs šīs kastītes," saka farmaceite Agita Pērkuma.

"Es esmu mēģinājis citas, bet viņas man nepatika," - tā Arnis.

Turpmāk Arnim cenas starpība būs 8 eiro. Un šobrīd ikviens pacients ir tieši šādā pašā situācijā kā Arnis. Ģimenes ārsti vairs neizraksta konkrēta ražotāja zāles, bet norāda receptē tikai zāļu aktīvo vielu. Valsts apmaksā lētākās. Tām ir tieši tāds pats sastāvs un iedarbība, bet atšķiras palīgviela, kas veido formu, krāsu, garšu.

Farmaceiti, kuri vistiešāk ir saistīti ar jauno sistēmu, lielas problēmas neredz, taču uzskata, ka informāciju zāļu reģistrā varētu atjaunot biežāk nekā reizi dienā.

"Šo sistēmu, kur mēs varam redzēt zāļu atlikumus, uztaisīt vai nu biežāk atjaunotu vai onlainā. Pašai bija gadījums, kad cilvēks pasūta zāles, paskatos, ka nav pieejams, pasūtu otru lētāko, nākošā dienā atnāk ziņas, ka ir pieejamas lētākas. Man atkal jāsūta tas un jālūdz cilvēks vēl vienu dienu gaidīt, lai nāk trešajā dienā. Tas ir problemātiski," skaidro farmaceita asistente Vinita Binava-Binaus. "Dienas otrajā pusē rādās, ka ir pieejams, ka novecojusi, ka iztukšota. Bet man pacients stāv pie letes un man jāgaida, kad parādās, ka nav pieejams. Visu dienu paliekam bez zālēm."

Zāļu valsts aģentūrā piekrīt, ka jebkura sistēma ir uzlabojama, taču jau šobrīd lieltirgotavas reizi dienā atjauno informāciju un tā sistēmā redzama uzreiz.

"Tikko tā ir ienākusi, tikko tā ir pieņemta sistēmas līmenī, tas automātiski uzreiz parādās zāļu reģistrā. Var redzēt tūlīt, kā lieltirgotava ielādē savas datus. Jo lieltirgotavas biežāk izvēlēsies ziņot, jo aktuālāki tie dati būs. Jā, vienmēr var ātrāk, labāk veiksmīgāk, neviens nesaka, ka ir sasniegts ideālais stāvoklis," atzīst Zāļu valsts aģentūras pārstāvis Sergejs Akuličs.

Līdz šim aptiekām bija jāapzvana pat vairāk par 80 dažādām lieltirgotavām, lai noskaidrotu, kur zāles pieejamas. Tagad tas redzams uzreiz.

"Šobrīd ir skaidri redzams, kurās lieltirgotavās zāles ir un pat, ja diemžēl rodas situācija, ka kaut kādas zāles beigsies, aptiekai ir krietni mazāk laika jātērē, lai uzzinātu, kur vēl ir konkrēts produkts," uzsver Akuličš.

Līdzīga valsts kompnesējamo zāļu sistēma ir daudzās Eiropas valstīs.

KONTEKSTS:

No 2020. gada 1. aprīļa kompensējamo medikamentu izrakstīšanā receptē tiek norādīta aktīvā viela, ne konkrēts medikaments. Līdz ar to aptiekām ir pienākums izsniegt lētākos kompensējamos medikamentus. Tādējādi pacienti līdzmaksājumos ietaupīs aptuveni 20 miljonus eiro. Tāpat būs jauni noteikumi, kas liks uzrādīt zāļu krājumus. Ja lētākās zāles nebūs pieejamas, aptiekā izsniegs pēc cenu kategorijas nākamās. Zemākās cenas zāļu lietošanu veicina daudzās Eiropas valstīs, neatkarīgi no ienākumu līmeņa - Dānijā, Vācijā, Lielbritānijā, arī kaimiņos -  Lietuvā un Igaunijā. 

Par jauno kārtību svarīgi atcerēties - vairs nebūs iespējams piemaksāt starpību starp lētākajām zālēm ar konkrēto aktīvo vielu un tieši tām, kuras ierasts lietot. Ja ir vēlme iegādāties zāles ar konkrētu nosaukumu, tad ārstam jālūdz nevis recepte valsts kompensējamajiem medikamentiem, bet gan vienkāršā recepte un zāļu pilnā cena jāsedz pašam.

Aptieku biedrībā iepriekš bažījās par lētāko zāļu pieejamību. Ārste Sarmīte Veide uztraucās, ka dārgāku zāļu ražotāji no Latvijas tirgus aizies, bet atbildīgā ministrija tā nedomā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt