Ministrs Abu Meri: Par katru recepti aptiekās varētu ieviest pakalpojuma naudu

Lai saglabātu mazās aptiekas lauku reģionos un atbalstītu farmaceitus, par katru apstrādāto zāļu recepti varētu ieviest pakalpojuma naudu 1,50 eiro apmērā, intervijā Latvijas Radio raidījumā "Labrīt" sacīja veselības ministrs Hosams Abu Meri ("Jaunā Vienotība").

Intervija ar veselības ministru Hosamu Abu Meri ("Jaunā Vienotība")
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Receptes pakalpojuma nauda varētu būt 1,50 eiro un pusi no tās apmaksātu valsts, bet otru pusi – pacients. Šādu plānu Veselības ministrija piedāvājot jaunajā recepšu zāļu uzcenojuma modelī, ko skatīs valdība.

"Atbalstīsim farmaceitu, lai viņš sniegtu konsultāciju pacientam par zālēm, kā tās jālieto, lai parunātu vairāk, lai rūpētos par pacientu," sacīja Abu Meri.

Tādējādi tiktu kliedēta lieltirgotavu ietekme un farmaceits kļūtu par farmaceitu, nevis pārdevēju, sacīja ministrs. Viņš minēja, ka Igaunijā receptes pakalpojuma cena esot 2,50 eiro. Zināms, ka šobrīd šāds līdzmaksājums pacientam Latvijā ar dažiem izņēmumiem jau jāveic par kompensējamo medikamentu izsniegšanu – 0,71 eiro par katru recepti.

Vienlaikus Abu Meri norādīja, ka Veselības ministrijas piedāvātais medikamentu uzcenojuma modelis paredz noteikt konkrētu uzcenojuma peļņas summu gan aptiekās, gan lieltirgotavās. Tāpat ministrs norādīja, ka, pieņemot ministrijas piedāvāto uzcenojuma modeli, recepšu zāļu cenas samazinātos par 15 līdz 20 procentiem.

Lieltirgotavas gan esot pret zāļu cenu reformu. "Neviens negrib neko mainīt, jo peļņa ir laba," pauda Abu Meri.

Jaunais recepšu zāļu uzcenojuma modelis valdībā jāapstiprina līdz 1. jūlijam, pastāstīja ministrs.

KONTEKSTS:

Valdība 16. janvārī atbalstījusi Veselības ministrijas (VM) izstrādāto plānu, kā Latvijā uzlabot kompensējamo medikamentu un recepšu zāļu pieejamību.

Tas paredz, piemēram, noteikt recepšu zālēm vienotu uzcenojumu veidošanas mehānismu, ieviest nosacījumu, ka to cena visās aptiekās ir vienāda, palielināt kompensējamo zāļu valsts kompensācijas apmēru, noteikt recepšu zālēm samazinātu PVN likmi, aptiekām ar tirgus daļu virs 10% veidot un uzturēt sistēmu, lai sabiedrībai interneta vidē būtu pieejami zāļu krājumi aptiekā.

Vairākas nozari pārstāvošās organizācijas VM ieceres kritizējušas, paužot, ka izmaiņas likumdošanā varētu novest pat pie 150 aptieku bankrota.

Lai pacientiem uzlabotu medikamentu pieejamību un samazinātu tiešos maksājumus par zālēm, valdība jau pieņēmusi, ka no 2024. gada 1. jūlija medikamentiem, kuriem noteikts 50% valsts kompensācijas apmērs, to paaugstinās līdz 75%. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti