Panorāma

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Ērces divreiz aktīvākas nekā pērn

Epidemiologi brīdina: Ērces šogad divreiz aktīvākas nekā pērn

Epidemiologi brīdina, ka šogad ērces ir divas reizes aktīvākas nekā pērn. Tas izskaidrojams ar salīdzinoši silto ziemu un arī jaunām ērču sugām, kas Latvijā nonāk globālās sasilšanas dēļ. Piemēram, pļavās un ezeru malās aizvien biežāk atklāj ērces, kas līdz šim bija raksturīgas tikai dienvidu zemēm. Tajā pašā laikā kopta vide un izpļauta zāle ērču skaitu samazina pat četras reizes. 

"Sakarā ar globālo sasilšanu mums parādās jauna suga... pie ezeriem.  (..) Ērces nekrīt no kokiem, nekrīt no krūmiem," stāsta Slimību profilakses un kontroles centra epidemioloģe Antra Bormane.

Ar encefalītu inficēti 2% ērču, tātad – no simta divas, ne vairāk. 30% pārnēsā borēlijas, kas ir Laimas slimības ierosinātājs. Saslimšana ar abiem šiem ērču pārnēsātiem vīrusiem Latvijā samazinās. 

Pērn valstī ar ērču encefalītu saslima 169 cilvēki, vēl pirms gada – 173. Saslimstība mazinās, ja salīdzina ar 2011.gadu, kad saslima gandrīz 1500 cilvēku. Šogad saslimuši divi. 

Līdzīgi ar Laimas slimību, pret kuru vakcīnu nav un ar kuru var saslimt arī ikviens, kurš potējies pret encefalītu. Pērn saslima 495, 2014.gadā – 469, bet 2011.gadā – 866. Šogad tādi ir četri saslimšanas gadījumi.

Epidemiologi atgādina, ka, dodoties dabā, vissvarīgākais ir apģērbs. Tam jābūt pieguļošam, lai zem biksēm un piedurknēm ērces nevar līst tālāk. Ērces vienmēr pieķeras līdz celim, ap potītēm. Tās jāapskata bieži.

Atšķirībā no ērču mātītēm, kas pieķeras uz ilgu laiku, ērču tēviņi mēdz piesūkties un pēc tam veikli nokrist. Līdz ar to cilvēks var pat nenojaust, ka viņam bijusi pieķērusies ērce.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti