Eksperimentāla vakcīna pret melanomu varētu būt pieejama jau pēc 2 gadiem

Farmācijas uzņēmuma "Moderna" vadītājs Stefans Bansels pavēstījis, ka uzņēmuma radītā eksperimentālā vakcīna pret melanomu varētu būt pieejama jau pēc diviem gadiem, tā iezīmējot būtisku soli cīņā pret ādas vēža visnopietnāko formu.

"Mēs domājam, ka dažās valstīs šo produktu varētu laist tirgū paātrinātā apstiprināšanas režīmā vēl līdz 2025. gadam," sarunā ar ziņu aģentūru AFP sacīja Bansels.

Atšķirībā no parastajām vakcīnām, tā sauktās terapeitiskās vakcīnas drīzāk ārstē, nevis novērš slimību. Taču tās arī palīdz uzlabot organisma imūnsistēmu. 

2020. gadā visā pasaulē tika atklāti 325 tūkstoši jaunu melanomas gadījumu un 57 tūkstoši cilvēku mira cīņā ar šo slimību.

Jaunākie klīnisko pētījumu rezultāti liecina, ka, pateicoties vakcīnai, kurā izmantota tā pati RNS tehnoloģija, kas izrādījās ļoti efektīva pret smagu saslimšanu ar Covid-19, uzlabojās cilvēku izredzes izdzīvot pēc melanomas diagnozes.

Pētījumā, kurā piedalījās 157 cilvēki ar progresējušu melanomu, "Moderna" vakcīna kombinācijā ar "Merck" imūnterapijas medikamentu "Keytruda" trīs gadu laikā samazināja slimības atkārtošanās vai nāves risku par 49%, salīdzinot ar gadījumiem, kad ārstēšanā izmantots tikai "Keytruda" medikaments.

"Salīdzinot ar labāko tirgū pieejamo preparātu, mums izdzīvo katrs otrais cilvēks," sacīja uzņēmuma vadītājs, piebilstot, ka "onkoloģijā tas ir ļoti daudz."

Gan ASV Pārtikas un zāļu pārvalde, gan Eiropas Zāļu aģentūra terapijai ir noteikusi paātrinātu izskatīšanas kārtību.

Līdz šim iegūtie klīnisko pētījumu rezultāti varētu būt pamats vakcīnas, kas pagaidām pazīstama ar nosaukumu "mRNA-4157", nosacītai apstiprināšanai, sacīja Bansels.

Pētījumus gan plānots turpināt – to trešā fāze notiks 2024. gadā, iesaistot tūkstoti cilvēku. Tāpat tiks pārbaudīta šīs vakcīnas ietekme uz citiem vēža veidiem, tostarp arī plaušu vēzi.

Vakcīnas izstrāde sākas ar katra pacienta audzēja genoma sekvencēšanu un specifisku mutāciju noteikšanu, pret kurām to kodēt. Tādējādi tā ir "individualizētas" medicīnas piemērs, kas pielāgota katram pacientam, skaidroja "Moderna" vadītājs.

Uzņēmums arī būvē jaunu rūpnīcu ASV, lai nodrošinātu pietiekamu vakcīnu piegādi.

Arī citi farmācijas uzņēmumi, piemēram, "BioNTech", strādā pie individualizētām terapeitiskām vakcīnām pret vēzi, vēstīja AFP.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti